رامبوتان

رامبوتان(Rambutan) درخت مودار یا مژکی

رامبوتان(Rambutan) درخت مودار یا مژکی

رامبوتان (Rambutan) درخت مودار یا مژکی

رامبوتان

Nephelium lappaceum :نام علمی
Sapindacea :خانواده

یکی از میوه های شگفت انگیزی که می تواند مورد توجه عموم واقع شود رامبوتان است. این میوه به دلیل ظاهر غیر معمول و جالب خود نام های ویژه ای همچون سرخالوی مژکی ، درخت مودار و … را گرفته است . رامبوتان یا درخت مودار یک درخت میوه غیر معمول و بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا است. معمولا در سراسر اندونزی، مالزی، تایلند و فیلیپین رشد می کند. نام (مودار یا مژکی) از زبان مالایی-اندونزی برای کلمه ی رامبوت یا (مو) به دلیل برآمدگی های مودار متعدد در سطح میوه مشتق شده است.

چندین سال پیش، بازرگانان عرب این میوه را در زنگبار (جزیره ای در خاور آفریقا) معرفی کردند. توزیع این میوه تا سال ۱۹۵۰ بسیار محدود بود تا اینکه تقاضای مردم برای رامبوتان افزایش یافت و در کشورهای متعددی مورد کشت و کار قرار گرفت.

رامبوتان

رامبوتان یک درخت همیشه سبز است و می تواند از ۱۵ تا ۲۵ متر ارتفاع داشته باشد. میوه ها بصورت بیضی شکل بوده و دارای پوست چرمی مایل به قرمز و به ندرت نارنجی یا زرد می باشند. گوشت میوه به رنگ سفید یا صورتی کمرنگ است، دارای مزه ای شیرین و عطر و طعمی بسیار شبیه به انگور است. داخل میوه دانه ای کوچک به رنگ قهوه ای روشن وجود دارد که برخی معتقدند این دانه سمی است اما آزمایش های انجام شده خلاف آنرا ثابت می کند.

رامبوتان
میوه های رامبوتان منبع خوبی از قند و ویتامین ث،دارای مقدار زیادی کلسیم، منیزیم و پتاسیم بوده و به عنوان دسر برای تازه خوری و یا بصورت آبمیوه مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در صنعت فرآوری، محصولات مختلفی از این میوه مانند مربا، ژله، کوکتل مژکی، شیرینی مژکی و کنسرو مژکی تولید می شود.

نویسنده: شبنم امیررضایی

منبع

منبع۲

منبع۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *