سفیدک پودری

سفیدک پودری و روش های درمان آن

سفیدک پودری (Powdery Mildew)

سفیدک پودری و روش های درمان آن

سفیدک پودری

سفیدک پودری مشکلی رایج در مناطق مرطوب است و قارچی ست که میتواند تقریبا روی هر نوع گیاهی اثر بگذارد و روی برگها،گلها ،میوه ها و سبزیجات ظاهرشود. از علایم ظاهری آن پوششی سفید یا خاکستری روی سطح گیاه است و تغییرات شدید و نامطلوبی مثل زرد و قهوه ای شدن برگها در گیاه ایجاد میکند. بسیاری از مردم به دنبال راه حلی خانگی برای درمان سفیدک پودری هستند.

پیشگیری

سفیدک پودری

بهترین راه درمان سفیدک پودری پیشگیری از آن است.در ابتدا اطمینان پیدا کنید که گیاهان سالمی را تهیه کرده اید. یک پیشگیری خانگی ساده، هرس کردن قسمت های مرده گیاه در زمان هرس است. گیاهان را زیاد نزدیک هم قرار ندهید تا هوا در اطراف آنها جریان پیدا کند. بسیار مهم است که گیاهان را در مکان مرطوب و سایه قرار ندهید زیرا این مکانها بهترین شرایط برای سفیدک پودری هستند.یک پیشگیری خانگی دیگر این است که از پاشیدن آب به گیاه در عصر خودداری کنیم.

سفیدک پودری

آب پاشی در زمانهای دیگر روز باعث می شود که آب مدت زیادی روی گیاه نماند(آبدهی در ظهر نیز باعث افزایش تبخیر از گیاه و پژمردگی آن می شود لذا بهترین زمان برای آب پاشی صبح می باشد). آب به تنهایی باعث سفیدک نمیشود اما باعث می شود که سفیدک به دیگر برگها به آسانی منتقل شود. بنابراین هرس سالیانه و رطوبت مناسب دو راه حل مناسب برای پیشگیری از سفیدک پودری میباشد.

حذف ارگانیک

سفیدک پودری

زمانی که پیشگیری با شکست رو به رو میشود اولین ایده خوبی که به ذهن خطور می کند حذف ارگانیک سفیدک پودری است. یک درمان ارگانیک این است که محلول هیدروژن پروکساید ( نه واحد آب و یک واحد هیدروژن پروکساید) را یک بار در هفته به تمامی گیاه اسپری کنید البته این راه حلی ابتدایی و عمومی است و الزاما موثر نمی باشد. در صورت افاقه نکردن این محلول میتوان از سموم قارچکش زیر با دوز مناسب و متناسب با گیاه استفاده کرد.بعضی از این قارچکش ها خطرناک بوده و مناسب گیاهان خوراکی نیستند بنابراین توصیه میشود با مشورت گیاهپزشک مصرف شوند.

  • تریادیمفون
  • تریفورین
  • متیل تیوفانات
  • پروپیکونازول
  • گوگرد
  • پتاسیم بی کربنات

بعضی از گیاهان مانند یاس بنفش می توانند سفیدک روی خود داشته باشند و آنچنان صدمه نبینند.بنابراین درمان خانگی برای این بیماری روی گیاهان مقاوم ضروری نیست. نکته ای که وجود دارد این است که سفیدک پودری اختصاصی عمل میکند یعنی سفیدک پودری که مختص یک گونه گیاهی است در گونه ی گیاهی دیگر بیماری ایجاد نمیکند.مثلا از گونه ی رز به گونه ی یاس سفید منتقل نمیشود.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *