درختچه گل یخ

درختچه گل یخ Chimonanthus

درختچه گل یخ Chimonanthus

درختچه گل یخ

درختچه گل یخ

نام فارسی گل یخ
نام انگلیسی Wintersweet
نام علمی
Chimonanthus
خانواده  Calycanthaceae

درختچه گل یخ

درختچه گل یخ

نوع گیاه: درختچه

نیاز نوری: نه نورکامل ونه سایه ی کامل

ارتفاع: 4.6 متر

عرض: 3 متر

زمان شکوفدهی: اوایل بهار، زمستان، اواخر زمستان

بومی: چین

شرایط pH خاک: اسیدی، خنثی، قلیایی

نوع خاک: خاک رس، خاک لومی، شن و ماسه

سرعت رشد: آرام

نیاز ابی: متوسط

عادت گیاهی: شکلی قائم و راست دارد

فصل میوه دهی: بهار، زمستان

ویژگی گل: زینتی

رنگ گل : زرد روشن، قرمز تیره.قهوه ای مایل به زرد

رنگ گل اصلاح شده: دو رنگ

درختچه گل یخ

رنگ میوه: قهوه ای مایل به زرد(برنزه)، نقره ای

رنگ شاخ وبرگ بهاری: سبز

رنگ شاخ وبرگ در تابستان: سبز

رنگ شاخ و برگ پاییزی: سبز و زرد

رنگ پوست درخت: خاکستری، گل های این گیاه عطر خوشی دارند

تعداد گلبرگها: فرد

بافت شاخ و برگ: شاخ وبرگ درشت وضخیمی دارد. شاخ و برگ این درختچه براق میباشد.

ویژگی های خاص: پوششی بسیار هموار و صاف روی ساقه قراردارد.

موارد استفاده: از گل یخ در کارخانه ها و زیباسازی شهر ها استفاده میشود. این درختچه در خاک های مرطوب رشد بهتری دارد.

معرفی درختچه گل یخ :

درختچه گل یخ

گل یخ بیش از 1000سال پیش در چین کشت شد. و به ژاپن، کره، اروپا، استرالیا و ایالات متحده معرفی شد.این گیاه با شرایط باغ های انگلیسی سازگاری داشته و برای عطر سازی کشت میشود.گل های زرد روشن و مومی شکل این درختچه از دسامبر تا مارس فاقد پوشش ساقه ای میباشند.و پیدایش برگ ها هم زود اتفاق نمیافتد. چین و ژاپن به علت استفاده ی این گیاه در عطرسازی معتبر شدند و بیشتر بخش ها برای تهیه ی اسانس استفاده میشود.علاوه بر عطر سازی در اشپزی و دارو سازی هم کاربرد دارد. به گل یخ Chimonanthus fragransمیگویند.

سرده:

Chimonanthus

بررسی گل یخ از نظر جغرافیایی و توزیع:

درختچه گل یخ

این درختچه بومی چین (از شرق سیچوان و هوبئی به ژجیانگ)است، که در جنگل های کوهستانی با ارتفاع500–1,100 متر از سطح دریا دیده میشود و به عنوان یک گل زینتی در چین و مناطق معتدله کاشته میشود.

گل یخ درختچه ای است برگریز(وگاهی اوقات هم برگ هایی مقاوم دارد)با ارتفاع حداقل 3متر و گسترش 13متر که با برگ های ضخیم و درشت و گل های کوچک وخوشبویی بر روی ساقه های کوتاه در زمستان و بهار قبل از پیدایش برگ ها زیبایی خاصی به طبیعت می بخشد.

تپال های این گیاه مومی شکل و تقریبا شفاف هستند، در حالی که تپال درونی کوچکتر است و رنگ ارغوانی دارد . گرده افشانی اش به کمک سوسک ها انجام میشود. ارقام گل یخ شامل جنون و لوتوس میباشند ، که لوتوس دارای گل های بزرگتر و تپال درونی زرد رنگی است و جنون دارای درختچه و برگ های بزرگتری است اما از عطر ضعیف تری برخوردار است و همچنین دارای گلهای زرد و تپال درونی قرمزی است که هر دو رقم مورد تایید انجمن باغبانی است .

ویژگی ها:

درختچه گل یخ

گل یخ 6 گونه دارد، اما تنها یک گونه ی ان(جنون) در دسترس است .این گونه ی گل یخ ( جنون)بسیار زبیا است که دارای گلها ی زرد مومی شکل است و همچنین در وسط گل مارونی وجود دارد که در ژانویه و فوریه فضا را از بوی خوش پر میکند واقعا بی نظیر است. برگ ها نیزه ای شکل، سبز و برگریز در بهار و برگها ی طلایی در پاییز زیبایی این درختچه را دو برابر میکند. در سال 2005، (IUCN-SSC )گروهی متخصص که گل یخ را در معرض اسیب دانستند.

از بین رفتن جنگل ها را میتوان علت اصلی تکه تکه شدن جمعیت این گیاهان دانست .نیتجه ی کشت وکار طولانی گل یخ در چین تولید تعداد زیادی از این گونه است.اگر چه هنوزبسیاری از گونه هایش معرفی نشده اند. و متخصصین چینی سعی در گسترش و بهبود این گیاه از طریق تکنولوژی DNA دارند.

درختچه گل یخ

گل یخ یکی از محبوب ترین گیاهان زینتی است که به علت بوی خوشش در چین و مناطق معتدله کشت میشود. گل یخ به عنوان یک طب سنتی در چین برای درمان سرخک، سرفه، التهاب لوزه و گلو درد استفاده می شود. تحقیقات علمی بیانگر این است که جنون خاصیت دارویی ضد قارچی دارد.

اسانس گل یخ در لوازم آرایشی، عطریات، بهداشت و آروماتراپی استفاده می شود. برای عطرو طعم چای گیاهی از ان استفاده میشود. صنعت عطر سازی چین از بوی خوش این گیاه بی بهره نبوده.عطر گل یخ و اسطوخودوس در کنار هم بی نظیر است. زیبایی این درختچه در کنار درختچه های زمستانی دیگر مانند daphnes، skimmias و mahonias فوق العاده میشود.

نویسنده : نسترن رضائی دستجری

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *