درختچه کاملیا

درختچه کاملیا (Tea Plant)

درختچه کاملیا(Tea Plant)

درختچه کاملیا(Tea Plant)

 

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

نام فارسی درختچه کاملیا
نام انگلیسی Tea Plant/ros of winter
نام علمی Camellia japonica
خانواده Theaceae

اطلاعات کلی:

نام فارسی: لاژبر

نام رایج فارسی: کاملیا

نوع: چند ساله

خانواده: Theaceae

ارتفاع: ۱٫۵ متر تا ۶ متر گاهی تا ۱۱ متر

رنگ گل: سفید، قرمز و ارغوانی

نور: متوسط

نیاز آبی: متوسط

نگهداری: نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد و خاک زه کشی شده ی غنی و  اسیدی را برای کاملیا فراهم کنید.

گل: بزرگ و شبیه گل رز

برگ: برگ های چرمی، براق به رنگ سبز تیره

میوه: شبیه کپسول با سه محفظه که هر کدام یک یا دو دانه های درشت قهوه ای با قطر ۱/۲ سانتی متر دارند.

مقاومت: مقاوم به گرما

معرفی درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا که از خانوداه چای است، بومی آسیایی شرقی- چین و کره – است.  این گیاهان زینتی در مناطق گرم و مرطوب در فضای سبز رشد خوبی داشت ولی در مناطق زمستانه معتدل گیاهی گلدانی است.

ویژگی های ظاهری درختچه کاملیا

برگ:درختچه کاملیا

برگ های چرمی و براق کاملیا که به رنگ سبز تیره اند به طور متناوب قرار گرفته اند. قسمت زیرین این برگ ها کم رنگ تر از سطح آن است.

برگ های کاملیا حاشیه دندانه دندانه دارد و نوک آن تیز است. این برگ های براق معمولاً ۵–۱۱ سانتی متر طول و ۲٫۵–۶ سانتی متر عرض دارند.

گل:

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

گل های کاملیا  بزرگ و شبیه گل رز اند. آنچه کاملیا را متنوع کرده اندازه گل ها و طیف رنگ های آن است. این گل ها به تنهایی یا به صورت جفت در امتداد و مخصوصا در انتهای شاخه ها ایجاد می شوند که هر کدام  تقریبا ۶ تا ۱۰ سانتی متر عرض دارند.

گل های کاملیا ساقه های بسیار کوتاهی دارند و حدودا دارای ۹ کاسبرگ مایل به سبز اند و پرچم های متعدد با طول ۲٫۵-۳٫۵ سانتی متر اند.

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

ساقه:

شاخه های درختچه کاملیا ابتدا ارغوانی- قهوه ای اند اما کم کم با توجه به سنشان به رنگ خاکستری- قهوهای در میایند.

نگهداری درختچه کاملیا

نور:

کاملیا به نور متوسط و کمی سایه نیاز دارد. سعی کنید آن را در نور مستقیم قرار ندهید زیرا احتمال خشک شدن ناگهانی برگ ها وجود دارد.

آبیاری:

درختچه کاملیا

کاملیا به آبیاری متوسط و تقریبا زیاد نیاز دارد. آبی که با آن عمل آبیاری را انجام می دهید تا حد امکان بدون املاح سنگین باشد.

در دوران گلدهی آبیاری را بیشتر کنید تا گلدهی کاملی داشته باشد. همچنین در زمان تابستان و هنگام قبل از سرما سخت آبیاری را بیشتر کنید.

نکته:

 • سقوط شکوفه ها می تواند نشانی از کم یا زیاد آبیاری کردن باشد.
 • آبیاری بیش از حد باعث زردی برگها و ریزش آنها می شود.
 • آبیاری با آب سنگین باعث می می شود غنچه ها بدون اینکه باز شوند ریزش نمایند و یا برگها سبز کمرنگ بشوند.

خاک:

مالچ

مالچ

خاک کاملیا باید زه کشی شده، غنی و شامل خاک باغچه و خاک رس و ماسه ای باشد. کاملیا خاک اسیدی را ترجیح می دهد و زردی برگ های آن می تواند نشان از کم بودن اسیدیته خاک باشد. بنابراین می توانید خاک را آزمایش کنید تا مطمئن شوید.

اگر برگ های گیاه ریز شده اند و هیچ اثری از غنچه و گل نیست ممکن است به دلیل کمبود مواد غذایی باشد.

مالچ را روی سطح خاک تا ارتفاع ۵ سانتی متری پخش کنید تا رطوبت را نگه دارد و در درجه حرارت ثبات ایجاد کند. ولی مراقب باشید مالچ با ساقه تماس پیدا نکند چرا که دچار پوسیدگی ساقه خواهد شد.

کوددهی:

درختچه کاملیا

بعد از پایان شکوفه دادن با کود هایی که برای گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند طراحی شده است، کوددهی کنید. از کود هایی که مواد غذای اضافی بالایی دارند استفاده نکنید.  برای جذب بهتر کود، آن را در شعاع بزرگتری پخش کنید.

بهترین زمان برای کوددهی کاملیا در بهار پس از پژمردگی گل هاست. قبل از کوددهی تمام گل های پژمرده را از روی درختچه و اطراف آن جمع کنید. این کار باعث می شود از تشکیل دانه و هدر رفتن انرژی درختچه جلوگیری شود همچنین باعث تمیز شدن درختچه و جلوگیری از آفت می شود.

در وسط تابستان اگر شاخ و برگ رشد کندی دارد یا پراکنده یا رنگ پریده است، می توانید گیاه را کوددهید. فقط در روز قبل از کوددهی، گیاه را آبیاری کنید.

یکی از نتایج کوددهی در کاملیا نهال مقاوم کردن آن در برابر سرما است. پس  دو ماه قبل از اولین سرما زدگی پاییز، آن را کوددهی کنید.

کود را به اندازه ای که روی دستور عمل آن نوشته استفاده کنید. گیاهی که خاک غنی دارد نیاز به کود ندارد و گیاه مریض را به هیچ وجه تغذیه نکنید. همچنین کاملیا نباید بعد از اینکه وارد دوره خواب شد، کوددهی شود.

هرس:

درختچه کاملیا

برای تحریک انشعاب، بلافاصله پس از گلدهی و یا در اوایل تابستان هرس کنید. هرس کردن در هر زمانی غیر از این زمان می تواند باعث حذف شدن جوانه گل در طول سال شود.

همچنین برای حذف چوب های مرده یا آسیب دیده، شاخه های غیرمولد و زیادی بلند عمل هرس کردن را انجام دهید.

و در آخر برای شکل دهی به کاملیا و جلوگیری از شلوغ شدن آن هم عمل هرس را انجام دهید.

آفات و مشکلات درختچه کاملیا:

حتی در بهترین شرایط هم مشکلات معمول کاملیا ایجاد خواهند شد. با این حال اینکه بتوانید این مشکلات را شناسایی کنید و با آنها قبل از اینکه جدی شوند مبارزه کنید راه حل مناسبی است.

چندین مشکل و بیماری می تواند برای کاملیا شما اتفاق بیافتد. اما رایج ترین آنها؛ سوختگی گلبرگ، شانکر، گالِ برگ، پوسیدگی ریشه، لکه زرد ویروس برگ هستند.

سوختگی گلبرگ:

در اثر این بیماری گلبرگ های کاملیا به رنگ قهوه ای در میایند. قارچی که باعث این بیماری می شود معمولا در بهار زمانی که رطوبت زیاد است اتفاق می افتد. این لکه های قهوه ای کم کم بزرگ می شوند و در سرار گل پخش می شوند. گلی که به این قارچ آلوده شده معمولا بعد از یکی دو روز می  ریزد. رگه های قهوه ای رنگی که روی گلبرگ گل کاملیا ظاهر می شوند نشان از نو ظهور بودن این بیماری دارند. پس قبل از فراگیر شدن آن گل مریض را جدا کرده و دور بیاندازی و سپس وسایل باغبانی را ضد عفونی کنید. از قارچ کش برگ هر دو هفته یکبار استفاده کنید.

بیماری شانکر:

شانکر کاملیا

شانکر کاملیا

از نشانه های این بیماری پژمردگی ناگهانی شاخ و برگ ها و  لکه های خاکستری رنگی است که ظاهر می شود. پوست درخت در ناحیه آلوده معمولا میریزد و جای آن شانکر صورتی رنگ ظاهر می شود. راس شاخه ها هم میمیردند.

برای درمان قسمت های آلوده را هرس کنید و قسمت های شانکری را از چند سانتی متر پایین تر ببرید. استفاده از قارچ کش ها هم کمک کننده خواهد بود.

 اگر کاملیا در خاکی که به خوبی زه کشی شده بکارید از وقوع این بیماری جلوگیری کردید.

گال برگ یا اِدم:

درختچه کاملیا

ورم یا اِدم معمولا ناشی از قارچی است که در شرایط مرطوب سراغ گیاه میاید. از نشانه های بزرگ و گوشتی شدن برگ و ایجاد تاول های سفید- سبزی است که در زیر برگ ایجاد می شود. این تاول ها در نهایت به رنگ قهوه ای در میایند.

قسمت های آلوده را حذف کنید و قارچ کش اسپری کنید. همچنین از آبدهی زیاد جلوگیری کنید. برای پیشگیری از ورم سعی کنید تراکم گیاهان زیاد نباشد و آنها را بافاصله بکارید.

پوسیدگی ریشه:

درختچه کاملیا

از علایم این بیماری قارچی؛ زردی برگ، رشد ضعیف و پژمردگی قبل از مرگ قریب الوقوع است. برای مطمئن شدن از این بیماری ریشه های آن را چک کنید. ریشه های پوسیده قهوه ای رنگ، نرم و سست اند. آبیاری بیش از حد و خاک با زه کشی ضعیف از عوامل ایجاد این بیماری اند.

معمولا نمی توانید گیاه را از این بیماری نجات دهید ولی اگر ریشه ها را با الکل شست و شو دهید، قسمت های آسیب دیده را جدا کنید، گلدانی جدید با خاکی زه کشی شده آماده کنید، شاید قادر باشید کاملیا را نجات دهید.

بهتر است از سم دومیل ام زد به نسبت ۲۵۰ گرم در۱۰۰ لیتر آب استفاده کنید.

ویروس لکه های زرد برگ:

از نشانه های این بیماری پدیدار شدن لکه ها زرد به صورت نامنظم روی برگ کاملیا است. حتی ممکن است در آخر تمام برگ به رنگ زرد در آید. از آنجایی که درمانی برای این بیماری وجود ندارد، پیشگیری از آن بسیار مهم است.

از آنجایی که این بیماری تنها از والدِ بیمار منتقل می شود، مطمئن شوید کاملیا خود را از والد سالم تهیه کرده اید.

مشکلات دیگری که می تواند برای کاملیا اتفاق بیافتد حشرات هستند. از مهم ترین آن ها کنه عنکبوتی، تریپس و اسکیل ها هستند.

Scale bugs:

این حشرات از همه برای کاملیا مشکل ساز ترند. این حشرات کوچک به سطح زیرین برگ گیاه حمله می کنند. از نشانه های آن این است که؛ گیاه زرد رنگ می شود، گلدهی اش کاهش پیدا می کند، برگ هایش می ریزد و حتی ممکن است بمیرد.

از روغن باغبانی برای مبارزه با این حشره استفاده کنید.

تریپس:

این حشرات در اغلب بخش های جهان وجود دارند که شبیه به پشه ریزی است که دارای رنگ زرد است.

از علایم آن می توان به پیچیدگی برگ، پژمردگی و ضعف برگ و گیاه، تغییر رنگ برگ، ایجاد رگه های قهوه ای در گلبرگ های روشن، تخریب غنچه و کوچک ماندن میوه ها اشاره کرد.

تریپس در برگ رگه های نقره ای و سفید ایجاد می کند و بعد از تغذیه قطرات بسیار کوچک مایع مایل به قرمز در هر دو سطح برگ ایجاد می کند که کم کم باعث بوجود آمدن لکه های سیاه در مناطق مورد هجوم می شود.

معروفیت ویروس تریپس به علت انتقال آن از گیاهی به گیاه دیگر است.

روشهای مبارزه:

 1. حذف علف های هرز و هرس کردن به طور منظم
 2. استفاده از مالچ خشک(مالچ سبز آنها را جذب می کند)
 3. بررسی همه گیاهان و حذف گیاهان آلوده به تریپس
 4. تله های زرد چسبنده (کارت زرد) در طول راهروهای داخل گلخانه، نزدیک در و پنجره ها و تمام ورودی ها نصب کنید و حداقل هفته ای یک بار آن ها را چک کنید.
 5. نصب توری در دریچه تهویه جهت جلوگیری از ورود تریپس از خارج
 6. شستشوی گل ها هم در موقع مشاهده تریپس

تریپس ممکن است کاملا از بین نرود، بلکه فقط کنترل شود.

کنه تارعنکبوتی:

 از قسمت های زیرین برگ تغذیه می کند و باعث زردی و خشکی اش می شود. با فشار آب به راحتی می توانید با آن مقابله کنید.

از دو حشره دیگری که کمتر برای کاملیا مشکل ایجاد می کنند می توان به شپشک و شته اشاره کرد.

شته:

شته به رنگ های سبز، قرمز، صورتی، زرد، قهوه ای و سیاه وجود دارد که در نوک و زیر برگ های براق کاملیا تجمع کرده و با مکیدن شیره ی آن رشدش را متوقف می کند. در نتیجه، برگ های گیاه کمرنگ شده و به تدریج جمع شده و می میرند.

برای مبارزه با شته ها کافی است آب سرد به روی آن ها اسپری کنید. اگر با تهاجم تعدا زیادی از شته روبه رو شدید می توانید به راحتی آنها را با آرد غبار پاشی کنید.

همچنین می توانید با محلولی از آب و چند قطره مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی، برگ گیاه را از شته ها پاک کنید. یا می توانید یه لیتر آب را با یک قاشق چایی خوری مایع ظرف شویی و کمی فلفل قرمز قاطی کنید و به روی برگ گیاه اسپری کنید.

شپشک:

از آنها مواد مومی و شاخی ترشح می شود این مواد گاهی به صورت توده ای آرد مانند (شپشک های آرد آلود) و یا به صورت سپرهایی به اشکال مختلف (شپشک واوی ، الفی و …) روی بدن آنها قرار می گیرد.

این آفت با سوراخ کردن بافت های گیاه و خارج کردن شیره گیاهی با قطعات دهانی خود، به گیاه خسارت می زند. گیاه را ضعیف می کند و سر انجام بخش هایی از گیاه از بین می رود. حشرات معمولا به قسمت زیرین و مفصل ای برگ حمله می کنند.

در چرخه زندگی این آفت، در مرحله نابالغ (پورگی) متحرک هستند که در این مرحله نسبت به سم پاشی با حشره کش ها آسیب پذیر ترند.

برای مبارزه با آنها هرس کردن شاخ و برگ ها را جدی بگیرید. اگر تعداد آنها کم بود می توانید آن را با دست بردارید.

برای مقابله شیمیایی آنها حشره کش های زیادی در فروشگاه ها در دسترس است. می توانید از حشره کش ها هر یک هفته به مدت یک ماه استفاده کنید.

تکثیر درختچه کاملیا:

درختچه کاملیا

کاملیا با پیوند زدن، خوابانیدن هوایی و قلمه زدن نیمه خشبی تکثیر می شود.

کاملیا را در شرایط نیمه سایه با آبدهی متوسط( ابتدا به خشکی مقاوم نیست) و خاک زه کشی شده و اسیدی ۶٫۰- ۶٫۵ و در جایی که از آب اشباع نیست، تکثیر کنید.

با توجه به اینکه کاملیا خودش ریشه های سطحی دارد نباید در سایه درختانی که خود ریشه سطحی دارند، آن را بکارید.

قلمه نیمه خشبی:

در آخر بهار یا اوایل زمستان ساقه ای سالم و یکساله از کاملیا را برای قلمه انتخاب کنید.  از راس ساقه مورد نظر پنج تا شش گره به عقب بشمارید. درست قبل گره ششم به صورت کج ساقه را ببرید. گره ها مکانی خواهند بود که برگ ها رشد خواهند کرد. همه برگ های ساقه را به جز دو سه تای راس را حذف کنید.

یک گلدان را تا عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر با خزه تجزیه شده و شن درشت پر کنید. خاک زه کشی شده آن را خیس کنید و اجازه دهید آب اضافه از انتها گلدان خارج شود. در زمینه کاشت با انگشت خود سوراخ هایی با فاصله ۵ سانتی متر ایجاد کنید. ۲ تا ۳ قاشق چایی خوری هورمون ریشه زایی را درون ظرف یکبار مصرف بریزید. قلمه های مورد نظر را درون هومون غوطه ور کنید. سپس قلمه ها را تا عمق ۷ سانتی متر درون سوراخ ها قرار داده و خاک زمینه کشت اطراف قلمه محکم کنید که آن را در برگیرد.

یک کیسه پلاستیک اطراف گلدان بگذاید تا فضایی مانند گلخانه را برای قلمه فراهم کنید تا رطوبت آن همچنان بالا بماند.

گلدان را در نور خورشید (نورمستقیم و زیاد باغث آسیب به قلمه می شود) و دمای ۲۴ درجه نگهدارید.

در طول روز چندین بار پلاستیک را بردارید تا با آب گیاه را مه پاشی کنید و خاک گیاه را مرطوب کنید (نه خیس!). همچنین چک کنید که گیاه دچار کپک ساقه نشده باشد. بعد از سه ماه قلمه ها را برای پوسیدگی ساقه چک کنید.  اگر قلمه ای از بین رفت یا دچار کپک ساقه شد آن را حذف کنید.

آرام یکی از برگ های قلمه را بکشید اگر با مقاومت روبه رو شدید نشان از ریشه زدن قلمه است. هر کدام از قلمه ها را به گلدانی جدا منتقل کنید، آنجا آنها را نگهداری کنید تا بوته آن به اندازه ای شود که در فضای سبز بتواند از پس خود بر بیاید. اطراف جایی که کاملیا نهال را کاشته ای علامت بگذارید تا لگدمال نشود.

چیزهایی که نیاز دارید تا این قلمه زدن را انجام دهید؛  قیچی هرس، شن درشت، خزه تجزیه شده، گلدان یا سینی ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر عمقی و هورمون ریشه زایی.

رطوبت، تهویه هوا، نور شدید و روزهای بلند، دما ۲۵ درجه سانتی گراد از شرایطی است که باید برای قلمه فراهم کنید.

قلمه اگر از گیاه جوان و نزدیک ریشه گیاه گرفته شود ریشه زایی بهتری خواهد داشت.

پیوند زدن:

اواخر زمستان و یا اوایل بهار پایه ای با قطر ۲٫۵ سانتی متر (و نه بزرگتر) از گیاهی که مقاومت خوبی به پوسیدگی ساقه دارد انتخاب کنید. در ارتفاع ۱۲ سانتی متری گیاه پایه را قطع کنید تا پیوندک را در آن ناحیه متصل کنید.

پیوندک ساقه ای است که از شاخه حاصل از رشد سال جاری گیاه مورد نظر تهیه می شود و معمولا حاوی سه برگ است.

گیاه حاصل از پیوند ۱ تا ۲ سال طول می کشد تا به گلدهی برسد. در طی اولین سال بعد از عمل پیوند زدن معمولا پیوندک می تواند ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر رشد کند.

درختچه کاملیا

خوابانیدن هوایی:

در قسمت انتهایی شاخه یکساله برشی به طول ۵ سانتی متر انجام دهید یعنی پوست این قسمت بردارید. در محل زخم بافت پینه ای ایجاد خواهد شد که حاوی هورمون ریشه زایی است. سپس محل زخم با پیت خزه و پلاستیک پوشانده می شود و دو سر پلاستیک به هم گره می خورد. پس از مدتی که شاخه هاهی هوایی ریشه دار شدن از محل زیر ریشه برده شده و به محل کاشت جدید انتقال پیدا می کنند.

کاربرد درختچه کاملیا:

تزیینی:

درختچه کاملیا

درختچه کاملیا

این درخچه برای کاشت در چمن، کاشت به عنوان بوته مرزی و پس زمینه، به عنوان حصار در باغ های غیر رسمی و اطراف خانه ها در مکان های زمستانه معتدل کاربرد دارد.

درختچه کاملیا

استفاده تجاری:

دانه کاملیا روغنی دارد که در جنوب چین در طی قرن ها از آن استفاده های زیادی شده است. کاملیا به خاطر روغن دانه اش در حال حاظر در دنیا استفاده های متعددی دارد و تبدیل به محصولی تجاری شده است.

جالبه که این روغن در زمینه های مختلفی از آشپزی تا ماشین آلات گرفته استفاده دارد:

 • از روغن کاملیا در آشپزی به دلیل نقطه جوش بالایی که دارد در سرخ کردن هایی که در دما های بالا تا ۲۵۲ درجه سانتی گراد انجام می شود، استفاده می شود.
 • به عنوان سس سالاد
 • به عنوان تمیز کننده و روان کننده قطعات اتومبیل
 • برای تولید کرم های زیبایی و پماد ها

هشدار: بسیار مهم است که مطمئن باشید آن را از تولید کننده قابل اعتماد خریداری کنید، چون می توانند حاوی مواد مضری باشند.

 و در آخر دانه کاملیا هم در آشپزی به خاطر مواد مغذی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

مباحث اضافی:

به عنوان یک عمل اختیاری اگر کیفیت گل ها برایتان از کمیت آنها مهم تر است؛ یکی از آن شکوفه هایی که زیاد بهم نزدیک اند را حذف کنید. یا اگر دوست دارید می تونید تمام شکوفه ها را به جز یکی یا دوتا که در نوک هستند حذف کنید. اینگونه تمام انرژی گیاه برای آن دو شکوفه صرف خواهد شد.

از اونجایی که کاملیا واکنش خوبی به تغییر ندارد، آن را در ماه های تابستانی در خارج و در پاییز به داخل منتقل کنید.

منبع: طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *