ختمی پرپر

ختمی پرپر

ختمی پرپر Hollyhock

ختمی پرپر Hollyhock

ختمی پرپر

نام فارسی ختمی پرپر
نام انگلیسی Hollyhock
نام علمی Alcea rosea
خانواده Malvaceae ، پنیرک
ختمی پرپر

ختمی پرپر

اطلاعات کلی ختمی پرپر :

نوع: چندساله درختی

ارتفاع: ۲٫۴ متر

رنگ گل: صورتی، بنفش، قرمز، سفید، زرد

ختمی پرپر

ختمی پرپر

فصل گلدهی: تابستان

فاصله کاشت: ۶۰-۳۰ سانتی متر

نور: نور کامل آفتاب

خاک: مرطوب با زهکشی خوب

نیاز آبی: کم تا متوسط

pH: اسیدی

مقاومت: دمای ۱۵- درجه سانتی گراد

بومی مناطق: غرب اروپا، جنوب غربی آسیا

معرفی  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

ختمی پرپر یا ختمی دائمی یا ختمی درختی گیاهی چندساله از خانواده پنیرک می باشد. ویلیام ترنر یک گیاهشناس انگلیسی نام  Hollyhock را برای این گیاه انتخاب کرده است. طیف رنگی گل ها گسترده بوده و گل های قرمز تیره تر در خاک های شنی و گل های روشن تر در خاک های رسی بهتر رشد خواهند کرد. در طب گیاهی، ختمی پرپر به عنوان نرم کننده، قابض، تسکین دهنده و ملین کاربرد دارد و همچنین باعث کنترل التهاب، تب و شب ادراری شده و به عنوان دهانشویه در هنگام خونریزی لثه مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات ظاهری  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

ساقه: مستقیم، بلند، ساده

برگ: گرد و لب دار

گل: قیفی شکل به قطر ۱۰ سانتی متر، دو جنسی

نگهداری  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

گل ختمی به هیچ وجه نمی تواند در سایه رشد کند بنابراین دریافت نور کامل خورشید برای این گیاه ضروری است. معمولا در انواع خاک ها قادر به رشد است اما ترجیحا خاک سنگین غنی شده با مواد آلی مناسبتر است. بعد از اتمام فصل گلدهی می توانید اقدام به هرس کنید. برای کشت گل ختمی در باغ باید مکان مناسبی را انتخاب کنید زیرا ختمی پرپر تقریبا از تمام گل های باغچه شما بلندتر خواهد بود در نتیجه نسبت به باد و باران آسیب پذیر است. بنابراین بهتر است آن ها را در نزدیکی دیوار یا نرده و پرچینی گه ارتفاع گیاه شما را پوشش می دهد کشت کنید. برخی از تولیدکنندگان ترجیح می دهند که روی خاک را با خاکستر ذغال سنگ پوشش بدهند زیرا هم باعث حفظ رطوبت و هم باعث فرار حلزون و راب می شود. بزرگترین اشتباه در هنگام کشت ختمی پرپر، کشت آن در خاک یا بستر خشک است.

تکثیر  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

این گیاه از طریق بذر و قلمه ریشه قابل تکثیر می باشد. برای کشت بذر در گلخانه اواسط زمستان و برای کشت در محل اصلی اوایل بهار مناسب می باشد. دمای مناسب برای جوانه زنی ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. پس از سه هفته بذرها جوانه می زنند.

آفات و بیماری ها  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

آفات: سوسک ژاپنی، تریپس، کنه تارعنکبوتی، راب

بیماری ها: آنتراکنوز، لکه برگی، زنگ

کاربرد  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

کشت حاشیه ای، کشت در باغ، جذب پرندگان، جذب پروانه ها، گل شاخه بریده

استفاده خوراکی:

ختمی پرپر

ختمی پرپر

بخش های خوراکی: گل، برگها، ریشه، ساقه

موارد استفاده: سالاد، روغن، چای

برگ های جوان به صورت خام یا پخته دارای عطر و طعم ملایمی هستند. شاخ و برگ این گیاه را می توان هم بصورت پخته و هم بصورت خام و خرد شده به عنوان سالاد مصرف کرد. بخش داخلی ساقه جوان، گلبرگ های گل و جوانه ها نیز بصورت خام قابل مصرف هستند که دارای مواد مغذی از جمله نشاسته می باشند. گلبرگ های گل همچنین به عنوان چای مورد استفاده قرار می گیرند.

دیگر موارد استفاده  :

ختمی پرپر

ختمی پرپر

کمپوست، رنگ مو، روغن، کاغذ

فیبر به دست آمده از ساقه این گیاه در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. ساقه ها را در اواخر تابستان برداشت کرده، برگ ها را حذف می کنند و ساقه ها را برای برداشت الیاف موجود در آنها بخارپز می کنند. از گل های خشک شده ی ختمی در تهیه ی کمپوست استفاده می کنند که باعث سرعت بخشیدن به فعالیت های باکتریایی و در نتیجه کوتاه شدن زمان مورد نیاز برای ساخت کمپوست می شود. دانه های این گیاه دارای ۱۲% روغن می باشند.

نویسنده: شبنم امیررضایی

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *