حنا

گل حنا(Impatients Walleriana)

گل حنا Impatiens Walleriana

گل حنا Impatiens Walleriana

حنا

 نام فارسی حنا
 نام انگلیس Impatiens Walleriana
 نام علمی Impatiens Walleriana
 خانواده Balsaminaceae

اطلاعات کلی :

نام فارسی :حنا

نام رایج فارسی : حنا

نوع: چندساله ،بوته یا درختچه علفی

خانواده:  Balsaminaceae

ارتفاع: 25-75 سانتی متر

گسترش:30-45 سانتی متر

رنگ گل: سفید،صورتی،نارنجی،قرمز،ارغوانی،یاسی

نور: نیم سایه تا سایه کامل

نیاز آبی: متوسط

نگهداری: متوسط

گل: نامتقارن،کلاه خودی،بشقابی،فنجانی

برگ: بیضی

میوه: کپسول

مقاومت : سایه سنگین

حنا

معرفی

گیاه حنا مخصوص کشورهای گرمسیری است و برای تاثیر خنک کنندگی اش شناخته شده است.گل حنا را با نام touch me not  می شناسند.این نام را به این دلیل به آن نسبت داده اند که میوه ی کپسول آن حساس بوده و در اثر لمس کردن کپسول میوه یک باره باز شده و بذرها پراکنده می شوند.

حنا

ویژگی های ظاهری

حنا

برگ: برگ های حنا به شکل مارپیچی،بدون کرک،کمی گوشتی،بیضی و تخم مرغی پهن و یا دراز هستند.طول برگ در این گیاه بین 4تا13 سانتی متر و عرض آن بین 5/2 تا5/5 سانتی متر متغیر است.حاشیه برگها دارای دندانه درشت است.

حنا

گل : گلهای حنا در تمام سال به صورت جفتی و یا 3تایی در محل اتصال ساقه و برگ (دمبرگ) در محور برگ های بالایی ظاهر می شوند.گل ها به شکل نامتقارن و مهمیز دار ،گاهی کلاه خودی و فنجانی یا بشقابی هستند.به طور معمول دارای 5 گلبرگ و قطر 3 سانتی متر هستند.درازای پایه گل 3-5 سانتی متر بوده و دارای 2 کاسبرگ جانبی سبز و کوچک با طول 3-7 میلی متر است.

حنا

ساقه: ساقه های جوان مایل به سبز و یا مایل به قرمز و نیمه شفاف هستند.ساقه های بالغ کمی ضخیم و چوبی می شوند.ساقه ها می توانند انشعاب بسیار پیدا کنند.

میوه:به صورت کپسول نرم مایل به سبز به است. طول آن 15-20 میلی متر و عرض آن 4-6 میلی متر می باشد.در قسمت میانی ورم کرده و میوه های بالغ با ضربه و فشار ناچیزی شکافته می شوند و بذرهای قهوه ای کوچک بیرون پخش می شوند.

نگهداری

حنا

نور: حنای گلدانی داخلی:این حنا را که باید در داخل منزل نگهداری نمود در روشن ترین اتاق منزلتان قرار دهید.مکان گرم و نزدیک پنجره مکانی مناسب برای آن خواهد بود.از قرار دادن گل حنا در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

حنای باغچه :این گل را در مکانی سایه و یا نیم سایه بکارید تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.اگرچه بعضی از گونه های آن در نور آفتاب زنده می مانند،اما اغلب دچار آفتاب سوختگی شده و نیاز به تکرار آبی بیشتری خواهد داشت.این گیاهان سایه کم تا متوسط در ناحیه ای با زهکشی خوب را ترجیح می دهند.

حنا

آبیاری : همانطور که می دانید آبیاری خیلی کم و یا بیش اندازه به گیاه آسیب وارد می کند.در گیاه گل حنا نیز همینطور است. اگر گیاه برای مدت طولانی بدون آب باقی بماند پژمرده شده و برگ ها به رنگ سفید در می آیند ،و در شرایط کامل خیس در معرض پوسیدگی و بیماری های قارچی قرار می گیرد.پس اجازه ندهید گیاه در آب بماند.

آبیاری گونه های داخلی و باغچه ای باید به گونه ای انجام شود که خاک گیاه همواره مرطوب باشد اما نه آنقدر که خاک خیس شود فقط باید نمناک باشد.در طول فصل رشد همواره سعی کنید رطوبت خاک حفظ شود و اجازه ندهید خاک خشک شود.در هنگام زمستان آبیاری را کاهش داده وزمانی اقدام به آبیاری کنید که وقتی خاک را لمس می کنید کاملا خشک باشد.

حنا

خاک:خاک مناسب برای این گیاه باید بتواند رطوبت را در خود حفظ کند.خاکی که برای این گیاه پیشنهاد میشود مخلوطی از خاک باغچه و پیت ماس و ورمی کمپوست است.

حنا

کوددهی :همانطور که می دانید برای تغذیه خاک از انواع کودهای جامد و مایع استفاده می شود.در گیاه حنا کود دهی یک موضوع بسیار مهم است به طوری که در  سرتاسر بهار،تابستان و پاییز باید هفته ای یک بار توسط کود محلول در آب تغذیه شود.در هنگام کاشت حنای باغچه از کود بلوری استفاده می شود که باید بالای ناحیه ریشه گیاه پخش شود و سپس آبیاری انجام شود.این کار در ابتدای تابستان نیز تکرار می شود.

حنا

آفات و مشکلات : کنه در سطح برگ این گیاه خال های قهوای ایجاد می کند.شته و پشه سفید با حمله به سطح زیرین برگ گیاه را ضعیف و برگ ها را پژمرده می کند.

حنا

تکثیر :

تکثیر این گیاه هم از طریق بذر و هم از طریق قلمه صورت می گیرد.

کاشت قلمه

قلمه هایی به طول 40 سانتی متر را از گونه های چندساله و از ساقه های ضخیم تهیه کنید و آن را در آب و یا پیت ماس مرطوب بگذارید.خواهید دید در مدت کوتاهی ریشه دار خواهند شد.

کاشت با بذر

در تکثیر با بذر2 روش امکان پذیر است:

روش اول  تهیه نشا این گیاه است.اواخر بهار نشاها را از خزانه خارج کرده و در زمین اصلی می کارند.

روش دوم کشت در زمین اصلی و یا گلدان است . بعد از آخرین دوره یخ زدگی در فصل سرما اقدام به کشت می کنند.بذر ها را با خاک نپوشانید و برای حفظ رطوبت بالا آن ها را با پلاستیک تمیز بپوشانید تا زمانی که جوانه بزند سپس داخل گلدان یا باغچه بکارید.دمای مناسب برای جوانه زنی 20-25 درجه سانتی گراد بوده و جوانه بعد از 14-21 روز ظهور می یابد.

حنا

کاربرد :

از برگ های کوبیده حنا برای رنگ کردن موی انسان و پشم قالی استفاده می شود.حنا موی شما را حجیم،قوی و درخشان می کندو در درمان شوره سر استفاده می شود.از طرفی یک نرم کننده عالی نیز محسوب می شود.در واقع یک لایه محافظ دور تار موی شما می سازد و در برابر آسیب از آن محافظت می کند.کاربرد دیگر حنا در درمان بیماری های قارچی پوستی به ویژه قارچ های عامل کچلی و تخفیف درد های رماتیسم به کار می رود.

از عصاره برگ های آن به عنوان ضد گرفتگی عضلانی دستگاه گوارشی استفاده می شود.

حنا

مباحث اضافی:

نکته مهم در شکل دهی به این گیاه سرشاخه زنی یا قطع جوانه انتهایی است. در هنگام رشد بهاری انتهای ساقه های نازک را قطع می کنند تا به سمت تولید جوانه جانبی برود.این کار گیاه را پرپشت و انبوه می کند و ظاهری زیبا و جذاب برای آن به ارمغان می آورد.اما نیاز به خالی کردن و هرس کردن گیاه نیست.

حنا

نویسنده: ندا جوادی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   به ژاپنی (Flowering quince)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *