حفظ انرژی توسط درختان

حفظ انرژی توسط درختان

حفظ انرژی توسط درختان

حفظ انرژی توسط درختان

حفظ انرژی توسط درختان

 

جایگذاری درختان در مکان مشخص می تواند نقش به سزایی در حفاظت از انرژی داشته باشد.  در زمستان خورشید که به سمت نمای جنوبی می تابد می تواند بسیاری از خانه ها را به صورت کارآمدی گرم کند. سایه ای که در نمای جنوبی و غربی ساختمان ها ایجاد می شود می تواند در تابستان نقش خنک کنندگی داشته باشد.

حفظ انرژی توسط درختان

در ارزیابی الگوهای سایه و گرما ، باید آگاه باشید که الگوی سایه با تغییر فصل و طول وعرض جغرافیایی تغییر می کند. ( شکل 1)

شکل 1- الگوی سایه با تغییر فصل و طول و عرض جغرافیایی تغییر می کند.

حفظ انرژی توسط درختان در زمستان

خانه هایی با پنجره های نمای جنوبی پتانسیل خوبی برای استفاده از گرمای خورشیدی در زمستان دارند. در زمستان شاخه های درختان برگریز از رسیدن 20 تا 55 درصد از اشعه خورشید جلوگیری می کند. برای حفظ انرژی در زمستان ، از کاشت درختان در مکانی که از رسیدن نور خورشید به پنجره ها  جلوگیری می کند خودداری نمایید و پرده ها را برای رسیدن انرژی خورشیدی به داخل خانه کنار بزنید. سایه زمستانی دارای الگوی بزرگی است و این مقدار 2.5 برابر ارتفاع یک درخت بالغ در طول عرض جغرافیایی کلرادو است. ( شکل 2 )

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 2 – برای خانه هایی با پنجره های جنوبی ، جایگذاری درخت می تواند پتانسیل گرمایی خورشید را فراهم کند.

حعظ انرژی توسط درختان در تابستان

در فصل تابستان ، درختان مانع رسیدن  70 تا 90 درصد اشعه خورشید را در روزهایی که کاملا آفتابی است می شوند. اگر درختان در جای مناسب جایگذاری شوند می توانند انرژی مورد استفاده برای تهویه هوا را 10 تا 30 درصد کاهش بدهند. ( شکل 3)

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 3 – جایگذاری صحیح و دقیق درختان می تواند 10 تا 30 درصد در انرژی  صرفه جویی کند.

تبخیر و تعرق درختان می تواند حدود 70 تا 80 درصد اثر خنک کنندگی داشته باشد. در زمان هایی که هوا خشک است ( شامل صرفه جویی در مصرف آب برای آبیاری فضای سبز ) تبخیر و تعرق کاهش پیدا می کند و فتونستز متوقف می شود ( درختان سعی بر حفظ هیدارت کربن خود می کنند) در نتیجه کاهش دما به وسیله درختان کاهش پیدا می کند.  دمای یک شهر در زمانی که آبیاری فضای سبز کاهش پیدا می کند به صورت کاملا مشخص افزوده می شود.

سایه اندازی بر روی خانه

در سایه اندازی درخت بر روی خانه ،  2 تا 3 ساعت وجود دارد که دمای خانه به حداکثر می رسد و انرژی خورشیدی در حداکثر مقدار خود وجود دارد ، برای سایه اندازی خانه می توانید از راه های زیر کمک بگیرید:

در قسمت پنجره های نمای جنوبی و غربی سایه اندازه داشته باشید.

بر روی دیوارهای جنوبی سایه اندازی داشته باشید.

بر روی دیوارهای غربی سایه اندازی داشته باشید.

بر روی وسایل خنک کننده سایه اندازی داشته باشید.

حفظ انرژی توسط درختان در پیاده رو ها :حفظ انرژی توسط درختان

بر اساس شکل شماره 4 ، شما میتوانید متوجه شوید که پیاده رو و سنگفرش ها می توانند حدود 50 درصد انرژی خورشیدی را ذخیره کنند. در شرایط خشکی ، ناحیه ای که با گیاهان پوشیده شده است تنها 5 درصد انرژی خورشیدی را ذخیره کرده و 50 درصد از آن را صرف تبخیر و تعرف می کند، در نتیجه فضای آن منطقه خنک تر می شود.  البته این مساله زمانی اتفاق می افتد که گیاه برای رشد فعال میزان کافی آب را داشته باشد.

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 4- انرژی خورشیدی

راه دیگری که برای کاهش دما استفاده می شود، سایه اندازی بر روی پیاده رو ها و متریال های جاذب گرما مانند جاده ها و ایوان ها و … است. کاهش فضای پیاده رو ها می تواند در کاهش دمای فضا نقش به سزایی داشته باشد. ( شکل 5)

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 5-  برای خنک کردن فضا بر روی مکان های جاذب گرما سایه اندازی داشته باشید و سطح این مکان ها را کم کنید.

درختان و دیگر گیاهان می تواند برای محافظت از فضای زندگی در برابر ذخیره گرما استفاده شوند . در نتیجه این موجودات گرما را منعکس می کنند. ( شکل 6)

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 6- درختان را برای خنک کردن هوا بین فضای جاذب گرما و فضای زندگی استفاده کنید.

حفظ انرژی توسط درختان در خیابان ها

در جوامع قدیمی تر ، خیابان ها با ردیف هایی از درختان پوشیده می شده است که علت این کار افزایش میل مردم برای قدم زدن و رفت آمد کردن از آن مکان بوده است. این نکته قابل توجه است که در خیابان های پوشیده با درختان درمای هوا 4 تا 12 درجه سانتی گراد کمتر است.

به هر حال در فضای خیابان ها به دلیل محدودیت فضا و غنی نبودن خاک درختان نمی توانند رشد مطلوب خود را داشته باشند. ریشه درختان در این فضاها معمولا در زیر محل پیاده رو و مکانی که چمن کاری شده است گسترش پیدا می کند. گسترش ریشه درختان در زیر خیبان بستگی به ترکیبات خاکی دارد که در هنگام ساخت آن خیابان استفاده شده است.

g06910art03

هنگامی که محدوده کاشت درختان بین خیابان و پیاده رو کمتر از 2.4 متر باشد گیاه از نظر گسترش ، سلامتی و …. دچار مشکل می شود. در اکثر جوامع این فضا بر اساس قوانین شهرداری و فضای شهر در زمان مورد نظر تعیین می شود.

بهترین طراحی کاشت برای درخت ، کاشت آنها در بین چمن ها به فاصله 2.4 متر با خیابان است. این طرح کاشت موجب می شود که درخت خاک بهتری برای رشئد و گسترش ریشه داشته باشد در نتیجه درخت شما سالمتر ، بزرگتر  می شود و مدت زمان طولانی تری عمر می کند. البته به این نکته توجه داشته باشید درختانی که در خیابان کاشته می شوند ممکن است به واسطه تصادف با یک ماشین یا تعمیرات جاده از بین بروند

حفظ انرژی توسط درختان

شکل 7- سایه اندازه درختان 4 تا 12 درجه می تواند دما را کاهش دهد.

منبع

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

منبع 3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *