گیاه جیپس‌ فلا یا نفس کودک

 جیپس‌ فلا یا نفس کودک

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

جیپس فلا از جنسی از خانواده میخکیان( Caryophyllaceae) است. این گیاه بومی اوراسیا، استرالیا، آسیا و آقیانوس آرام است. ترکیه دارای تنوع بالایی از این گیاه است و 35 گونه این گیاه در ترکیه وجود دارد. برخی از گونه‌های دیگر این گیاه در مناطق دیگر پیدا شده‌اند.

نام جنس این گیاه از (“gypsum”) به معنای سنگ گچ و( philios) به معنای دوستدار که از ریشه یونانی است به معنای مکان سرشار از سنگ گچ که برخی از گونه های این گیاه علاقه به رشد در آن دارد گرفته شده است. همچنین این گیاه به طور رایج با نام انگلیسی Baby’s Breath شناخته می‌شود.

جیپس فلا یک گل حساس و ظریف یکساله است. پروش دادن جیپس فلا بسیار آسان است و این گیاه به سرعت گل می‌دهد. یکی از گل‌های رایج موجود در گلفروشی‌ها است که به عنوان گل گلدانی و دسته گل عروس استفاده می‌شود.همچنین این گل یکی از گل های مورد استفاده در باغچه‌ها است.

این گیاه دارای گل‌های فراوان سفید و صورتی است. ساقه به شاخه‌های متعددی منتهی می‌شود که این به گیاه ظاهری زیبا می‌دهد که برای استفاده رایج باشد. معمولا زمانی که یک دسته گل رز تهیه می‌کنید دسته‌ای از این گل‌ها در بین آنها گنجانده می‌شود.

نام‌های دیگر:

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

این گیاه به عنوان گیاه گچی (Chalk Plant) نامیده می‌شود

ارتفاع:

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

بین 45 تا 76 سانتی متر است.

تکثیر گیاه:

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

جیپس فلا به واسطه بذرهای کوچکی رشد می‌کند. دانه‌های این گیاه را میتوان مستقیما در فصل بهار در باغچه کاشت ، یا میتوان آنها را در اوایل زمستان در داخل خانه کشت کرد. بعد از اینکه خاک در فصل تابستان گرم شد دانه‌های جیپس فلا را بر روی خاک بریزید. این گیاه دوست دار سرما نیست. گیاهانی که در داخل خانه کشت شده اند را قبل از آخرین روز سرما بیرون نیاورید.

فاصله کاشت دانه‌ها باید 24 سانتی متر باشد.

زمان جوانه‌زنی:

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

10 تا 15 روز

زمان گلدهی:

تابستان

چگونگی رشد گیاه جیپس فلا:

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس‌ فلا

گیاه جیپس فلا آفتاب دوست است. این گیاه خاک سبک و غنی را ترجیح می‌دهد و خاک رسی را نمی‌پسندد. این گیاه شرایط خشکی را نمی‌پسندد. این گیاه دارای رشد سریعی است در نتیجه در دوره خشکی مرتبا باید آبیاری شود. اگر خاک شما غنی نیست قبل از کاشت به خاک خود کود اضافه کنید.

مدت جوانه‌زنی گیاه جیپس فلا 10 تا 15 روز است و این گیاه رشد نسبتا سریعی دارد. برای اینکه گیاه شما متداوم گل داشته باشد بذر گیاه را در مدت زمان 2 تا 3 هفته در ردیف های متوالی بکارید.

گیاه جیپس فلا در مدت زمان کوتاهی خشک می‌شود پس گیاه را در مکانی دور از آفتاب و وارونه آویزان کنید.

حشرات و بیماری‌ها:

در این گیاه مشکلاتت به وجود آمده توسط حشرات و بیماری‌ها شایع نیست. اگر حشرات یا بیماری ها اتفاق افتاد با حشره‌کش ها و قارچ کش های ارگانیک یا شیمیایی مشکل را از بین ببرید.

 

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *