جذب پرندگان در زمستان

جذب پرندگان در زمستان

 bird1

زمستان فصل خوبی برای جذب پرندگان است و اگر شما بدانید پرندگان برای زنده ماندن در سردترین ماه‌های سال به چه چیزی نیاز دارند، جذب پرندگان در فصل زمستان آسان تر از هر فصلی است.

 

چگونه پرندگان را در زمستان جذب کنیم؟

 

دمای پایین، طوفان های شدید و کمیاب بودن مواد غذایی باعث می شود تا این فصل سخت ترین فصل برای زندگی پرندگان وحشی باشد به همین علت مرگ و میر در پرندگان در تمامی طول زمستان از میزان بالایی برخوردار است. کسانی که به تماشای پرندگان علاقه مند هستند با برطرف کردن نیازهای پرندگان در زمستان به عنوان پاداش تعداد زیادی از پرندگان را ملاقات خواهند کرد.

 

غذا     

 

جذب پرندگان در زمستان

 

بهترین راه برای جذب پرندگان در هر فصلی غذا دادن به آنها است. در واقع شما می توانید با تامین کردن غذای پرندگان به وسیله بهترین غذای موجود زمستانه پرنده در زمانی که دمای هوا پایین می آید انرژی مورد نیاز آنها برای زنده ماندن را حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی تامین کنید. غذاهایی دارای چربی بالا و کربوهیدرات مانند بادام زمینی، دانه‌های آفتاب گردان ، کره بادام زمینی، دانه های نیجر شایع ترین انتخاب برای غذای زمستانه پرندگان هستند، اما مهم ترین نکته این است که مکان غذاخوری پرندگان را با توجه به نیازهای دقیق آنها انتخاب کرده باشید.

 

به عنوان مثال در بسیاری از مناطق مرغ مگس خوار در زمان زمستان گذرانی ممکن ناست به شهد تازه احتیاج داشته باشد.

 

آب

 

جذب پرندگان در زمستان

 

 یخ و برف به عنوان آب های یخ زده شناخته شده و برای پرندگان مشکلی در ذوب کردن و استفاده از آنها وجود ندارد اما آب تازه مایع ممکن است بسیاری از پرندگان را به حیاط خانه شما جذب کند. به حیاط خود یک حمام آب گرم اضافه کنید تا این آب را برای پرندگان فراهم کند، در این صورت شما با مشاهده پرندگانی که به صورت عمومی بر روی غذاخوری توقف نمیکنند شگفت زده خواهید شد. شما می‌توانید از دستگاه گرم کننده یا دستگاه بخار برای ایجاد این حمام استفاده کنید در واقع شما با اینکار برای پرندگان حتی در دماهای انجماد آب گرم را فراهم کرده اید. حمامی که شما تهیه میکنید باید همواره از آب تازه و تمیز پر شود تا از بیمار شدن پرندگانی که از آن استفاده می کنند جلوگیری کند در واقع حمام شما نباید باعث شود که پرندگان بیمار شوند.

 

پناهگاه

 

جذب پرندگان در زمستان

 

 شما می توانید با ایجاد پناهگاهی دنج باعث شوید که پرندگان حیاط شما حتی در دماهای پایین در لانه تهیه شده  در امنیت و آسایش کامل به سر برند.

جعبه های ساخته شده به عنوان لانه، لانه‌های تو در تو و دیگر پناهگاه‌های زمستانه پرندگان برای حفاظت پرندگان کوچک از باد سرد یا کاهش دما ضروری هستند. برای محافت بیشتر پرندگان میتوانید این پناهگاه ها را دور از باد شمال یا بارش سنگین برف قرار دهید و برای محافظت بیشتر از پرندگان می توانید از بستر های آماده و موجود برای آنها استفاده کنید.

 

برای ایجاد سرپناهی طبعی تر برای پرندگان میتوانید از درختچه و درختان همیشه سبز استفاده کنید در واقع این درختان پرندگان را در طول زمستان از سرما حفظ میکنند.

 

ایمن نگه داشتن پرندگان در طول زمستان

 

پرندگانی که در حیاط زندگی میکنند در شرایط بدی مثل فصل زمستان چربی بدنشان را از دست می دهند پس طئمه خوبی برای گربه ها و شاهین ها خواهند شد.همچنین بیماری می تواند پرندگان را در این فصل از بین ببرد یا اینکه سرمای ناگهانی میتواند باعث یخ زدن پرندگان کوچک شود. پس بهترین اقداماتی که شما میتوانید برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید غذا دادن، آب دادن و ایجاد سرپناه است اما راه های دیگری برای محافظت بیشتر وجود دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

 

1-    غذاخوری و حمام پرنده ها را برای جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها به صورت منظم تمیز کنید .

2-    غذاخوری پرندگان را در مکانی قرار دهید که قابل دسترسی برای گربه و شاهین نباشد و نزدیک پناهگاه یا توده ای باشد که اگر پرنده نیاز به مخفی شدن داشت از آن استفاده کند.

3-    اگر گربه ای در خانه دارید یا اینکه گربه های وحشی در حیاط خانه شما رفت آمد می کنند میتوانید با ایجاد جای پنجه گربه بر روی برف پرنده را از خطری که تهدیدش می کند با خبر سازید.

4-    به پنجره خود یک هشدار دهنده بچسبانید یا اینکه از روش های ساده تر استفاده کنید تا پرنده از برخود با پنجره خودداری کنید و با دیدن علامت هشداردهنده شما بدون خطر و آسیب دیدگی از کنار پنجره رد شود.

 

نکات سریع برای جذب پرندگان در زمستان

 

در حالی که شما با تهیه آب ، غذا ، پناهگاه و ایمن سازی حیاط خود برای پرندگان باعث جذب دسته آنها شده‌اید ، چند راه سریع نیز وجود دارد که به شما اطمینان وجود دسته ثابت پرندگان در طول فصل را می‌دهد.

در فصل پاییز شروع به ساختن پناهگاه خود کنید تا پرندگان در طول زمان بتوانند به عنوان مکانی امن به پناهگاه ایجاد شده توسط شما اعتماد کنند.

ایجاد بستری از برگ در حیاط به عنوان غذا، آب و پناهگاه باعث جذب پرندگان برای گذراندن زمستان می‌شود.

در محوطه سازی خود از درختانی که همیشه سبز هستند و میوه دارند استفاده کنید. این کار باعث می‌شود پناهگاه و منبع غذایی طبیعی و دائمی در اختیار پرندگان قرار بگیرد.

برای اینکه بیشتری تعداد پرندگان را به حیاط خود جذب کنید می‌توانید از  غذاهای مختلف در غذاخوری تهیه شده استفاده کنید.

یا تامین نیازهای اولیه پرندگان در زمان تغییر فصل می‌توانید به آسانی آنها را به حیاط خود جذب کنید و حتی زمانی که هوا بد و سرد است از تماشای پرندگان در حیاط خود لذت ببرید.

 جمع آورنده: نسیم خدابنده لو

منبع: سایت طراحان منظر

 

1 پاسخ
  1. سعید گفته:

    سلام…ظروف مخصوصی که توش دانه های پرندگان قرار میگیره از کجا میشه تهیه کرد…خونمون ویلایی بزرگیه پر انواع درخت…میخام به درخت آویزون کنم…ممنون

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *