جایگذاری درخت

جایگذاری درخت در فضای سبز

جایگذاری درخت در فضای سبز

جایگذاری درخت و طراحی مناسب فضای سبز

جایگذاری درخت

اگر یک درخت با طراحی و تکنیک ضعیف در فضای سبز کاشته شود عمر مفید آن حدود 8 سال خواهد بود. یکی از اشتباهات رایج صاحبان خانه و طراحان منظر کاشت درختان در مکانی نامناسب است که شاید شانس درخت برای زندگی و رشد مناسب را کاهش می دهند. کاشت یک درخت که رشد موفقی داشته باشد و تمامی نیازهای آن برآورده شود نیاز به توجه به 5 نکته زیر دارد:

جایگذاری درخت

  • طراحی کاربردی
  • انتخاب گیاه
  • بررسی پیش از کاشت
  • تکنیک های کاشت گیاه
  • مراقبت های پس از کاشت

جایگذاری درخت در طراحی فضای سبز

جایگذاری درخت

در طراحی فضای سبز، جایگذاری درخت نیازمند توجه دقیق به عملکرد و پارامتر های طراحی دارد. درختان معمولان به عنوان گیاهان اصلی در ساختار فضای سبز به شمار می روند. درختان معمولا نیازمند فرم معماری و سازماندهی فضا هستند.

در طراحی فضای سبز درختان نباید به صورت رندمی و اتفاقی در زمین جای بگیرند. درختان در فضای سبز باید با یک مدل مشخص کشت شوند. اگر در کاشت درختان مدل مشخصی وجود نداشته باشد می توان درختان را به صورت توده ای یا گروهی کاشت.

انواع کاشت :

  • کاشت انفرادی
  • کاشت گروهی
  • کاشت توده ای

کاشت  انفرادی

جایگذاری درخت

یکی از جنبه های طراحی درخت در  فضای سبز می تواند کاشت انفرادی این گیاه باشد. در این نوع کاشت درخت به صورت آگاهانه بر اساس فاصله ، بافت، رنگ ، شکل و … تحت یک الگوی مشخص در کنار سایر درختان محوطه کاشته می شود.  کاشت انفرادی درخت اغلب اوقات وجود دارد اما این اصل به عنوان اصل همیشگی نیست. در واقع با کاشت درخت به صورت انفرادی در طراحی نقط ای کانونی ایجاد می شود.

کاشت گروهی:

جایگذاری درخت

Christmas tree farm in Iowa.

در کاشت گروهی درختان ، یک درختان به عنوان یک واحد در فضای سبز به شمار می رود. در کاشت گروهی اغلب اوقات از یک گونه استفاده می شود البته این اصل همواره صادق نخواهد بود. در کاشت گروهی سعی بر کاشت گونه های متفاوت که دارای تضاد مشخصی هستند نداشته باشید.

کاشت توده ای :

جایگذاری درخت

در کاشت توده ای یک درخت منفرد از نظر شخصیتی در بین سایر درختان محو خواهد شد و تمامی درختان به عنوان در کنار هم یک واحد را در طراحی تشکیل می دهند. گاهی اوقات کاشت گروهی پس از زمان مشخصی به دلیل بالغ شدن درختان تبدیل به کاشت توده ای می شود.

درختان در طراحی فضای سبز نقش های کلیدی ویژه ای را دارا هستند. درختان معمولا فضای سبز را تعریف می کنند همچنین با گستراندن شاخه خای خود باعث ایجاد سایبان برای افراد می شوند به عبارت دیگر درختان سقفی مجازی برای ما ایجاد میکنند. امروزه افراد بیشتر عمر خود را در محیط بیرون به سر می برند و این ویژگی درختان باعث می شود که انسان ها احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشند.

جایگذاری درخت

عکس 1 – درختان با ایجاد سایبان فضای خارجی آرامبخشی را برای افراد ایجاد می کنند.

درختان در فضای سبز می توانند نقش یک قاب را ایفا کنند. نگاه عمودی معمولا به صورت کارآمدی از طریق قاب مجازی که درختان می سازند شکل می گیرد.  منظره حیاط باید به صورت کلی در قاب درختان شناور باشد.  از کاشت درختان به صورت انفرادی پرهیز کنید چرا که این کار باعث می شود توجه از فضای کل به درخت اختصاص داده شود.

جایگذاری درخت

عکس 2 – اختصاص قاب به منظره توسط درختان

زمانی که یک خانه را می سازید درختانی که در اطراف یا جلوی خانه می توانند قرار بگیرند در نظر بگیرید در واقع شما به این نتیجه خواهید رسید که درختان می توانند بیش از یک سایه بان عمل کنند. برای ایجاد یک قاب توسط درختان به این نکته توجه داشته باشید نقطه ای که افراد منظره را تماشا می کنند کدام نقطه است در نتیجه  توسط درختان برای فضای مورد نظر ایجاد قاب کنید.

جایگذاری درخت

تصویر 3- هنگامی که برای یک مکان طراحی فضای سبز می کنید به دید سایر افراد توجه کنید

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2   

منبع 3

این مطلب را نیز مطالعه کنید   معرفی ده گیاه مناسب برای استفاده در دیوار سبز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *