تکثیر ساکولنت و کاکتوس

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

تکثیر کاکتوس

کاکتوس ها به عنوان زیر مجموعه ای از ساکولنت ها شناخته می شوند. تکثیر کاکتوس و ساکلونت  از جمله تکثیر های بسیار ساده به شمار می رود. در این مقاله شما با انواع روش های تکثیر کاکتوس  به صورت کامل و جامع آشنا می شوید و پس از مطالعه این مقاله شما توانایی تکثیر کاکتوس و ساکولنت  از راه های مطرح شده را خواهید داشت . در انتهای مقاله هر گونه سوالی که در این زمینه برایتان ایجاد شده را می توانید از متخصصان ما بپرسید.

تکثیر کاکتوس و سایکولنت از طریق بذر :

  تکثیر کاکتوس

ابتدا دانه های کاکتوس مورد نظر را تهیه کنید . در تهیه دانه به گونه کاکتوس توجه داشته باشید . تکثیر بعضی از گونه ها به واسطه بذر کار مشکلی است. پس از آنکه دانه را تهیه کردید  باید گلدان مناسب خود را انتخاب کنید . بهترین گلدان برای کاکتوس ، گلدان سفالی با چند سوراخ است که زهکشی مناسبی داشته باشد.

تکثیر کاکتوس

حالا نوبت به تهیه خاک می رسد . بهترین ترکیب خاک برای جوانه زنی بذر کاکتوس ، 60 درصد ماسه بادی ، 20 تا 30 درصد خاک برگ ، 5 تا 10 درصد پرلیت و یا کودهای گرانوله که مخصوص به کاکتوس هستند به شمار می رود. البته می توانید از خاکهای مخصوص کاکتوس که در بازار موجود است نیز استفاده کنید. پس از آنکه گلدان خود را از خاک تهیه شده پر کردید باید خاک را فشار دهید تا کمی سطح خاک پایین برود.

پس از آنکه بستر خود را برای کاشت دانه آماده کردید . نوبت به آماده سازی دانه ها می رسد. برای آماده سازی دانه ها ، شما باید دانه ها را به مدت 30 دقیقه در آب ولرم قرار بدهید تا نیاز دانه ها برای جوانه زنی برطرف شود. البته دانه بعضی از گونه های کاکتوس نیازمند مدت زمان بیشتری است. حالا می توانید دانه ها را بر روی سطح خاک بپاشید. دانه ها را تنها در صورتی که اندازه بزرگی داشته باشند به داخل خاک فشار دهید . در غیر این صورت نباید به دانه ها فشاری وارد شد.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

پس از آنکه دانه ها را بر روی سطح خاک ریختید . باید به آرامی از پوششی غیر ارگانیک برای پوشاندن دانه ها استفاده کنید. این پوشش باید تنها دانه ها را بپوشاند و نباید آنها را دفن کند. پس از آن به آرامی آبیاری را انجام دهید و اجازه دهید آب اضافی از سوراخ های انتهای گلدان خارج شود. برای آبیاری از آب مقطر استفاده کنید . کلر آب آشامیدنی برای جوانه زنی گیاه مضرر است.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

برای ایجاد رطوبت و گرمای کافی برای جوانه زنی باید گلدان را با پلاستیکی که نور را از خود عبور بدهد بپوشانید.و پلاستیک را در اطراف گلدان ببندید .البته چند سوراخ برای ایجاد تهویه به وجود بیاورید. حالا گلدان را به مکانی که سایه روشن است و دمای متعادلی دارد منتقل کنید. به محض اینکه محیط گلدان شما و بذر ها خشک شد باید بر روی آنها آب اسپری کنید. رطوبت نقش اساسی در جوانه زنی دانه ها ایفا می کند . اگر شما حس کردید جلبک ها در محیط در حال رشد هستند برای مدت زمانی پوشش پلاستیکی را بردارید. در صورت نیاز محیط را از جلبک ها تمیز کنید.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

به یاد داشته باشید که برای ریشه زایی کاکتوس کمی زمان لازم است. در نتیجه پس از آنکه نشانه های رشد را در دانه مشاهده کردید پلاستیک را بر ندارید این کار باعث از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. اجازه بدهید تا ریشه ها به اندازه کافی قدرتمند شوند. رطوبت بالا جذب عناصر غذایی را تسهیل می کند.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

پس از آنکه دانه ها به قدر کافی رشد کردند . دستکش بپوشید و به آرامی هر گیاه را از گلدان مادری جدا کرده و درون گلدان اصلی قرار بدهید. این کار زمانی که خاک مرطوب باشد آسان تر انجام می شود. به آرامی گیاه جدید را به گلدان منتقل کنید و بکارید . پس از آن سطح خاک را با ماسه های رنگی و فانتزی بپوشانید. توجه داشته باشید آبیاری را 3 روز بعد از کاشت دانه انجام بدهید.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق ساقه

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

بهترین زمان در گرفتن قلمه ساقه ، دوره خواب یا ابتدای دوره بیداری ( فصل بهار ) است. البته قلمه را می توان در تابستان گرفت. قلمه ساقه گرفتن در کاکتوس ها و ساکولنت ها به علت عادات رشد متفاوت ، تفاوت دارد. اگر گیاه شما خاردار است باید برای اینکار دستکش بپوشید. پس از آن یک چاقو یا کاتر تیز تهیه کنید و آن را با الکل ضد عفونی کنید . سپس برشی تمیز از گیاه مادری ایجاد کنید. سعی کنید ساقه های بلند را برای قلمه زنی انتخاب نکنید.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

برگ های پایینی ساقه را بکنید . در واقع 8 تا 10 سانتی متر از ساقه باید لخت شود. سپس ساقه را درون هورمون ریشه زایی فرو کنید و اجازه دهید مدتی در مکانی گرم بماند تا کالوس را تشکیل بدهد. این اتفاق از یک روز تا 1 هفته ممکن است به طول بیانجامد. کاکتوس های ستونی باید در این مدت به صورت ایستاده باقی بمانند .

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

گلدانی را تهیه کنید و درون آن از خاک مخصوص کاکتوس که در صد بیشتری ماسه دارد استفاده کنید. گلدان را به محلی آفتابی ، مرطوب و گرم منتقل کنید. ساکولنت ها را بلافاصله آبیاری اما کاکتوس ها را بعد از چند روز آبیاری کنید. پس از چند هفته شما می توانید کاکتوس را به گلدانی بزرگتر منتقل کنید.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق برگ

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

یکی از رایج ترین روش های تکثیر ساکولنت ، از طریق برگ آن است. برگ های ساکولنت را از ساقه گیاه مادر جدا کنید.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

اجازه دهید 1 تا 3 روز در محیط بماند تا پینه ببندد .

تکثیر کاکتوس و ساکولنت تکثیر کاکتوس و ساکولنت

بعد از آن خاک مخصوص کاکتوس را تهیه کنید و برگ ها را بر روی خاک قرار دهید .

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

آبیاری را به صورت منظم انجام دهید اما توجه داشته باشید که سطح گیاه خیس نشود و همواره خاک مرطوب بماند.

تکثیر کاکتوس و ساکولنت

بعد از 3 هفته ریشه ها ظاهر می شوند و بعد از 6 تا 7 هفته گیاه جدید شما قابل مشاهده است.

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آلوئه ماری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *