تکثیر برگ نقره ای

تکثیر برگ نقره ای

تکثیر برگ نقره ای

تکثیر برگ نقره ای از طریق قلمه

تکثیر برگ نقره ای

تکثیر برگ نقره ای ( گل سینرر ماریتیما) از طریق قلمه:

بافت پیچیده و مرکب برگ ها و رنگ نقره ای شاخ و برگ سینرر ماریتیما (برگ نقره ای) باعث شده است که این گیاه، گیاه مناسبی برای کاشته شدن به صورت خطی در گوشه های مسیر و بسترهای کشت گل باشد. در دپارتمان کشاورزی آمریکا   مقاوت گیه نمره 8 از 10 را به خود اختصاص داده است گیاه سینرر ماریتیما دوست دار گرمای خورشید در تمام طول سال است و در این صورت با گل های زرد روشن خود زینت بخش باغ خواهد بود. این گیاه به وسیله قلمه از ساقه به راحتی تکثیر می شود. برگ تنها به صورت معمول نمی تواند یک گیاه جدید را تولید کند.

قلمه برگ

ساقه گیاه سینرر ماماریتیما در سراسر تابستان سخت خواهد بود ، بنابراین چوب کاملا سخت است. از گیاهی که سالم و عاری از هرگونه آفت است 4 عدد از 6 تا 8 اینچی گیاه ببرید. یک قیچی تیز یا چاقوی تیز باعث می شود که باقی گیاه آسیب نبیند.گر شما مجبور هستید برای ادامه فرایند صبر کنید، باید قلمه های تهیه شده را در داخل یک شیشه آب تازه دور از آفتاب مستقیم ذخیره کنید.

اتاق تکثیر برگ نقره ای

احتمالا شما یک اتاق تجاری برای تکثیر ندارید ، اما یک نوار پلاستیکی ريا، کیسه پلاستیکی تمیز و بک گلدان 6 اینچی کار شما را راه می اندازد. برای اینکه گیاه شما رشد کند باید مواد مغزی و روطوبت مناسب را فراهم کنید و زهکشی مناسب را انجام دهید تا قلمه شما پوسیده نشود. گلدان شما باید با 2 فنجان از پیت موس، ماسه بادی و پرلیت پر شود. مخلوط تهیه شده را کمی مرطوب کنید در این صورت حجم مخلوط شما کمتر خواهد شد. اگر مخلوط خاک شما از آب اشباع شود فلمه ای که تهیه کرده اید پوسیده می شود. زمانی که ظرف خود را با مخلوط تهیه شده پر می کنید 4 سوراخ ایجاد کنید این سوراخ ها باید در سطح خاک ایجاد شوند شما برای ایجاد این سووراخ ها می توانید ازز خودکاار یا انگششت ت خوود اسستفاه کنید.

هورمون ریشه زایی

تکثیر برگ نقره ای

بدن انسان ها دارای گلبولهای سفید است که از آنها در مقابل آسیب دیدگی و بیماری محافظت میکند. گیاه هم ماده شیمیایی به نام اکسین دارد که همین عملکرد را در گیاه بر عهده دارد. اکسین به التیام زخم های گیاه و رشد قسمت جدید در گیاه کمک می کند. اکسین مصنوعی به دو صورت پودری و مایع موجود است که به گیاه کمک می کند قطعات جدید را تشکیل دهد و به عنوان هورمون ریشه زایی به فروش می رسد. در رابطه با قلمه گرفتن از گیاه، گیاه نیاز مند ریشه زایی است. اکسین مصنوعی پودری می تواند به ریشه زایی گیاه سینرر ماریتیما به خوبی کمک کند. شما باید قلمه ای را که تهیه کردید از ارتفاع 3 اینچی داخل پودر اکسین قرار دهید. پس از آنکه قرار دادید ساقه را تکان دهید تا اکسین های اضافی از قلمه شما جدا شوند. قلمه پوشیده شده از اکسین را در سوراخی که در خاک مخلوط شده ایجاد کردید قرار دهید. خاک را در قسمت قلمه ثابت کنید و اطراف آن را به آرامی آبیاری کنید.

تکمیل مراحل تکثیر برگ نقره ای 

کیسه پلاستیکی را که تهیه کردید در اطراف گلدان محکم ببندید این کار باعث می شود رطوبت مورد نیاز قلمه برای ریشه زایی تامین شود. کیسه نباید با قلمه ای که تیهه کردید در تماس باشد این اتفاق باعث پوسیدگی قلمه شما خواهد شد. برای اینکه کیسه را در اطراف گلدان نگه دارید می توانید مدان یا میله های چوبی را در مکان های ساعتی 5 و 7 و 12 قرار دهید .نوار پلاستیکی را در پایین گلدان بپیچید و آن را تا بالا بیاورد. کیسه پلاستیکی را تا جایی ممکن بالا بیاورید. گلدان پوشیده شده را در مکانی که آفتابی قرار بدهید که نور خورشید را فیلتر کند. اگر نور مستقیم به قلمه تابیده شود باعث می شود قلمه شما بسوزد.

ریشه زایی موفق

تکثیر برگ نقره ای

Dusty Miller (Centaurea cineraria) syn Centaurea gymnocarpa

در طول 4 تا 6 مخلوط خاک باید مرطوب بماند. رطوبت موجود در محفظه باعث میشود که کیسه پلاستیکی جمع شود. این پدیده باعث می شود که خاک مرطوب شود پس برای جلوگیری از آن شما باید روزانه 1 ساعت پلاستیک را بردارید. این به شما فرصتی می دهد تا قلمه خود را از لحاظ رشد قارچ و .. بررسی کنید و اگر مشکلی وجود داشت قلمه بیمار را خارج کنید. پس از مدت زمان ذکر شده پلاستیک و نوار پلاستیکی را به حالت اولیه برگردانید.س از 6 هفته فشار کمی به قلمه بیاورید اگر قلمه ریشه زایی کرده باشد شما حس میکنید در خاک ثابت است .در این حالت پلاستیک را برداشته و به قلمه اجازه دهیده 1 تا 2 هفته دیگر رشد کند سپس به گلدان جداگانه انتقال دهید. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا برگ جدید از جوانه ها به وجود آید. جوانه های راسی را جدا کنید…

مراقبت از گیاه جدید

سینرر ماریتیا هایی که شما قلمه زدید هنوز جوان و شکننده هستند. شما باید آنها را به آرامی وارد فضای جدید کنید تا به آن عادت کنند. بهتر است آنها را برای چند ساعت کوتاه در روز در محیط بیرون در قسمت سایه قرار دهید. به تدریج قلمه های خود را رد طول چند روز از سایه به محل آفتابی منتقل کنید. در طول این انتقال گیاه جوان را سیراب نگه دارید. بعد از یک هفته گیاه جوان سینرر ماریتیا شما آماده از که در مکان مورد نظر شما جای بگیرد.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   مریم گلی (common sage)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *