تغذیه چمن

تغذیه چمن و نکات کوددهی

تغذیه چمن

تغذیه چمن و نکات کوددهی موثر در چمنکاری

معنی اعداد روی بسته کود

وقتی کود می خرید روی بسته آن سه عدد وجود دارد. این سه عدد به ترتیب درصد نیتروژن( N) ، فسفات (P) و پتاسیم (K) موجود در کود را بیان می کند که اصلی ترین مواد معدنی مورد نیاز چمن را تامین می کنند.

پس یک بسته که دارای نوشته 20 – 5 – 10 است ،در واقع 20% نیتروژن ، 5% فسفات و 10% پتاسیم دارد . مابقی محتوی بسته شامل مواد تثبیت کننده است که جذب مواد را تظمین می کند . درصد 20-5-10 برای فصل بهار میزان ترکیب خوبیست .

تغذیه چمن

برای آزاد شدن مقدار درصد مناسب نیتروژن از کودهای تدریحی  استفاده کنید

کود های تدریجی  مواد غذایی خود را در مدت زمان طولانی آزاد می کنند ،پس می توانید مدتی بین استفاده از کود بعدی صبر کنید. شما می توانید از کودهای تدریجی به مدت شش تا هشت هفته استفاده کنید(در کود های معمولی  مدت استفاده چهار هفته است ) که مدت زمان آن بستگی به میزان آبیاری کردن زمین دارد.”

کود های تدریجی  شامل مقدار نه چندان زیادی نیتروژن است. ” بیشترین مقدار مورد نیاز نیتروژن برای چمن یک دهم پوند در هر هفته است . برگ چمن سبزتر از مقدار حاصل نمی شود .” استفاده کردن از نیتروژن بیش از مقدار ذکر شده فقط باعث می شود چمن سریعتر رشد کند در نتیجه باید بیشتر چمن زنی کنید .”بهترین حالت این است که آن را در سبز ترین حالت ممکن نگه دارید بدون آنکه در حالت رشد بیش از حد باشد .”

در کل فصل رشد چمن خود 750 گرم تا 1 کیلو گرم نیتروژن به آن ها بدهید. “اگر می خواهید کود 25-0-4 را به کار ببرید ،یک پوند نیتروژن از ان حاصل می شود ، که در طول چهار هفته 100 گرم  برای هر هفته .” این مقدار بسیار زیاد است .در این صورت به جای سرزنی چمن باید علف های خشک شده بزنید !

تغذیه چمن

 

از گرانول استفاده کنید

وقتی یک کود از جنبه های مختلف قابل قبول است ،آن را در تانکر یک ماشین میریزند و آن را روی چمن اسپری می کنند.خوب است که این کار را هر روز انجام دهید،آنها می دانند چه میزان کود را اسپری کنند و اطمینان پیدا می کنند که مواد لازم به تمام حیاط رسیده باشد و تجهیزات مورد نیاز را برای اینکه کار به خوبی انجام شود دارند.مالکین خانه ها باید دانه ها را با دستگاه پخش کننده به زمین اضافه کنند.

“افزودن دانه های کود بسیار آسان است .وقتی شما مواد را اسپری می کنید ،برای یک فرد غیر حرفه ای سخت است که آن ها را یکدست روی چمن بریزد .”

تغذیه چمن

برنامه ای پنج مرحله ای تغذیه چمن  – همین حالا شروع کنید

اولین تغذیه چمن توسط کود را در بهار انجام دهید .وقتی که دمای خاک 55 درجه فارنهایت است (حدود 23 درجه سانتی گراد ). میتوانید دمای خاک را از دانشگاه محلی خود بپرسید،البته به طور تجربی هم میتوان فهمید وقتی دمای خاک به 23 درجه سانتی گراد می رسد یاس های خوشه ای گل می دهند و علف ها شروع به رشد می کنند . اولین تغذیه چمن در اواسط آپریل (اواخر فروردین ماه ) انجام می شود .

دومین سری کود دادن باید چهار هفته بعد انجام شود ، یعنی اواسط می (اواخر اردیبهشت). بعد از اکتبر تغذیه باید هر شش تا هشت هفته انجام شود (بسته به وضعیت هوا باید شش یا هشت هفته را انتخاب کنید.)

برای سومین بار کود دادن به زمین از مواد ارگانیک استفاده کنید . برای مثال از کود کشاورزی به جای کود سنتی استفاده کنید.به یاد داشته باشید که کوددهی در پاییز بسیار حائز اهمیت است .”در پاییز چمن هنوز در حال رشد است .ریشه ها به سمت پایین می روند و نیاز به مواد غذایی دارند،این مهم ترین مرحله کار در طول سال است.”

تغذیه چمن

در تغذیه چمن به میزان آب دادن توجه کنید

برعکس آنچه اغلب مردم فکر میکنند ،هرچه بیشتر به زمین آب بدهید باید مواد تغذیه چمن در مقادیر بیشتری صورت بگیرد.”با آبیاری زیاد ،چمن شما بیشتر رشد می کند و درنتیجه مواد مغذی بیشتری نیاز خواهد داشت .”چون چمن برای رشد خود از مواد غذایی استفاده می کند .”

” اگر از سیستم آبپاش استفاده می کنید ،باید هر شش هفته کود بدهید .اگر از آبپاش استفاده نمی کنید می توانید دو هفته بیشتر(از شش هفته) بین هر سری کوددهی فاصله بگذارید.”

حتما آنچه را که روی بسته کود درباره آبیاری نوشته بخوانید ،که پیش از آن یا بعد از آن باید آبیاری کنید . دانه های کود برای شکستن به رطوبت نیاز دارند ،و البته بعضی موارد نیاز است که پیش از استفاده از آنها یک چهارم اینچ آب در زمین چمن باشد.

تغذیه چمن

دستگاه را بیرون ببرید،دریچه را ببندید

وقتی که میخواهید دستگاه  پخش کننده را پر کنید ،آن را خارج از زمین چمن قرار دهید و یا یک لایه پلاستیک بگذارید.این کار از ریختن و جمع شدن دانه ها کود روی چمن جلوگیری می کند ،چون تجمع دانه های کود چمن را می سوزاند و از بین می برد.

“مطمئن باشید وقتی میخواهید دستگاه را پرکنید دریچه آن بسته است .”

برای مالکین خانه ها بهتر است از دستگاهی پخش کننده  استفاده کنند که دانه  ها را می پاشد به جای دستگاهی که مقداری از آنها را به طور موضعی می ریزد.کار با دستگاه های پخش کننده آسان تر است ،و از زمانی که امکان را دارند که مواد را به فاصله ای دورتر بریزند ،دیگر بخشی خالی و بدون مواد مغذی نمی ماند .به علاوه ، معمولا دستگاه هایی که دانه ها را می پاشند ارزان تر هستند.

بیش از حد چمن را تغذیه نکنید

نوشته ی روی بسته کود منوال استفاده از آن را بیان می کند.”با نصف میزان پیشنهاد شده شروع کنید ،یکی از بزرگترین اشتباه ها این است که با دریچه کاملا باز دستگاه پخش کننده کار می کنند .”

همانطور که گفته شد با نصف میزان گفته شده شروع کنید یا مقداری کمتر از آن روی چمن بریزید .آن را در یک جهت بر روی چمن بپاشید و سپس از میان مسیر به صورت عموم پاشیدن کود را ادامه دهید.

این الگو کمک میکند که مواد مغذی به کل زمین برسد.”این که کود کمتر از مقدار در نظر گرفته شده برسد بهتر از آن است که بیش از حد بشود “.

ابتدا به اطراف زمین مواد را بدهید سپس بخش میانی را پر کنید .وقتی که نصف مقدار پیشنهاد شده استفاده می کنید ،دستگاه مواد فاصله های دورتر را تامین نمی کند پس نیاز نیست فاصله ای بین مسیر های حرکت خود در نظر بگیرید.

“برای پوشش دادن کامل زمین هر سری تایر روی یک مسیر حرکت کند .”

تغذیه چمن

دانه های ریخته شده را جمع کنید

هرچقدر هم در هنگام انجام عملیات دقت کنید باز هم مقداری دانه روی زمین میریزد ،وقتی چنین اتفاقی افتاد حتما دانه های ریخته شده را جارو کنید تا باران آن ها را نشوید. “اگر آن ها را جمع نکنید باعث ایجاد الودگی می شوند چون در نهایت به رودخانه ها  و منابع آب می روند ،پس به خاطر طبیعت آن ها را جارو کنید .”

تغذیه چمن

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   کودهای مناسب چمن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *