تعمیر و نوسازی چمن

تعمیر و نوسازی چمن

تعمیر و نوسازی چمن

تعمیر و نوسازی چمن

چمنی با کیفیت قابل قبول هدف بسیاری از صاحبان املاک است. با کاشت درست و مراقبت میتوان به این هدف دست یافت. متاسفانه ممکن است شرایطی به وجود آید که به نازک شدن، آسیب دیدن و حتی از بین رفتن چمن ختم شود و چمن به تعمیر و نوسازی نیاز داشته باشد.

تعیین علت آسیب دیدگی چمن اولین گام در روند بازسازی آن است. بسیاری از مشکلات چمن از شرایط نامناسب خاک سرچشمه میگیرند.

ممکن است علت ضعیف شدن چمن؛ رس سنگین، خاک فشرده و یا خاکی باشد که زهکشی ضعیفی دارد. امکان اصلاح این شرایط در طول بازسازی وجود دارد. مشکلات دیگر چمن می تواند به دلیل آفات، شرایط آب و هوایی و یا به علت مراقبت ضعیف از آن باشد. زدن چمن ها به شیوه ی مناسب، کوددهی و آبیاری ممکن است تمام چیزهایی باشند که برای رسیدن به یک چمن با کیفیت قابل قبول نیاز است.

تعمیر و نوسازی چمن

هنگامی که مشکل مشخص شود فرایند تعمیر و نوسازی چمن آغاز خواهد شد. فرایند بازسازی را به عنوان پیوندی بین این سه مرحله در نظر بگیرید: استفاده از روش over seeding که همراه با مقداری اضافه کاری است، کار اصلی که بسیار مهم است و اجازه می دهد چمن های موجود باقی بمانند ،و مرحله ی دیگر شامل از بین بردن چمن های موجود و بذر پاشی دوباره است. تصمیم این که کدام مرحله را انتخاب کنید بستگی به این دارد که تا چه اندازه چمن شما بد به نظر میرسد و این که چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است.

تعمیر و نوسازی چمن

برای مثال اگر چمن مقداری نازک شده باشد و ساختار خاک خوب باشد، دادن بذر اضافه ای که کیفیت مناسبی دارد در اوایل شهریور می تواند راه حل این مشکل باشد.از یک بذرافشان شکاف دهنده استفاده کنید که یک دستگاه تخصصی است و با ایجاد شکاف و سپس قرار دادن دانه در آن شکاف ها کار می کند. این یک روش ایده آل برای بذردهی اضافه به زمین است. بذر ها ممکن است در قسمت هایی از زمین که چمن های نازک هستند پخش شود در حالی که باید خاک مناسبی وجود داشته باشد تا بذر ها با آن تماس داشته باشند.

تعمیر و نوسازی چمن

استفاده از ماشین های  Dethatcher و یا ماشین های چمن زنی عمودی برای ازبین بردن باقی مانده های بیش از اندازه ی چمن قبل از انجام عمل over seeding میتواند مفید باشد. به علاوه slit-seeding میتواند مستقیما روی چمن انجام شود و یا این که علف های هرز میتوانند توسط علف کش های گلیفوسیت غیر انتخابی کشته شوند.  طرز عمل همه ی این روش های over seeding  نیازی به انجام اصلاح اضافی خاک ندارند.

تعمیر و نوسازی چمن      تعمیر و نوسازی چمن

زمانی که مشکلات خاک در زیر چمن وجود دارند، با استفاده از روش هایی، می توان بدون پاره کردن و از بین بردن چمن آن هارا اصلاح و مدیریت کرد. Core aerifying برای مشکلاتی از قبیل thatch  (لایه ی کاهبرگ) و فشردگی خاک پیشنهاد می شود. ماشین های Core aerifying تعداد زیادی از قاچ یا تکه های خاک را که قطری در حدود قطر یک مداد دارند از خاک بیرون می آورد و در زمین چمن سوراخ هایی را ایجاد می کند و بقایای تکه ها یا قاچ ها را روی سطح خاک باقی می گذارد. Aerifying, overseeding,  و slit-seeding( شکستن هسته ها ) ممکن است ایده آل ترین روش ها برای تعمیر و نوسازی بسیاری از چمن ها باشند. وقتی که مشکلاتی در خاک وجود داشته باشد، ماده ی آلی به صورت یک لایه از کود میتواند شروع به بازسازی ساختمان خاک نماید. این عمل بخش مهمی از بذر دهی مجدد است. در چنین شرایطی هوادهی چمن باید در آغاز انجام شود و دادن یک لایه از کود در مرحله ی دوم. این عمل اجازه می دهد تا مواد آلی دسترسی مستقیم به خاک داشته باشند.

     تعمیر و نوسازی چمن تعمیر و نوسازی چمن

متاسفانه برخی از مشکلات چمن مانند: مشکلات تراکم شدید خاک، میزان بالای رس خاک و یا زهکشی ضعیف نیاز به شروع مجدد دارند. برای انجام این کار، چمن های موجود را حذف کنید یا زمین را شخم بزنید.

تعمیر و نوسازی چمن

جمعیت بالای علف های هرز چندساله، ممکن است شما را تا زمانی که مطمئن شوید علف های هرز دیگر مشکل جدی برای زمین شما به حساب نمی آیند مجبور به استفاده از یک علف کش غیر انتخابی مانند گلیفوسیت یا کار مداوم بر روی خاک کند. به طور کامل کار با خاک را تا عمق شش اینچی ادامه دهید. اگر شما منطقه را با درختان سایه دار کرده اید، کار تا این عمق امکان پذیر نمی باشد زیرا شما نباید به سیستم ریشه آسیب وارد کنید. در این موارد، به آرامی با خاک کار کنید و با کاشتن بذر و استفاده از مواد آلی به صورت یک لایه از کود در سطح زمین، بهترین کاری که می توانید را انجام دهید. موادی برای اصلاح خاک مانند: کمپوست، کود پوسیده، خاک سطحی ارگانیک یا آلی و ذغال سنگ نارس به آن اضافه کنید و به طور کامل روی مقطع عرضی خاک کار کنید.

نکات ذکر شده را دنبال و به روش های اساسی  گفته شده در متن توجه کنید و همچنین با انتخاب مناسب و یک شروع خوب به چمن زیبا و سرزنده و دلخواه خود دست یابید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *