تره فرنگی

تره فرنگی

تره فرنگی

تره فرنگی

معرفی :

تره فرنگی با نام انگلیسی Leek  و کولتیوار Allium porrum متعلق به جنس پیازها Allium   و خانواده Alliaceae است.

این گونه در گروه سبزیجات فصل خنک دسته بندی می شود. این کولتیوار دارای طعم ملایمی نسبت به سایر پیازها است. شما می توانید این گیاه را در فصل پاییز و زمستان در خاک بکارید، بر رویش مالچ بریزید و بهار برداشت را انجام بدهید.

تره فرنگی گیاهی دوساله است که به عنوان گیاه یکساله کاشته می شود. پرورش این گیاه نسبتا آسان نیست.

ارتفاع بوته ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر می شود. رنگ برگ ها سبز تیره تا متوسط است. برگ ها افراشته و حول یک محور چرخیده اند.

این گونه از پیاز نسبتا به سرما مقاوم است. تره فرنگی از ۴۰۰۰ سال پیش در مصر به عنوان سبزی کاشته شده است. از این گیاه به عنوان گیاه خوراکی محوطه ساز استفاده می شود.

تره فرنگی بر خلاف سایر گیاهانی که در خانواده پیاز ها وجود دارد، پیاز تولید نمیکند. این گیاه به علت برگ های پهن و ساقه سفید اهمیت اقتصادی و خوراکی دارد.

شرایط نگهداری :

تره فرنگی

نور:

گیاهی آفتاب دوست است. اما در مناطقی با آفتاب شدید باید در مکانی نسبتا سایه یا سایه روشن کاشته شود.

در واقع تره فرنگی گیاهی روز بلند و آفتاب دوست است.

خاک:

نیازمند خاکی با زهکش مناسب است. از نظر عناصر غذایی این گیاه نیازمند خاکی غنی است. در واقع شما باید محیط کشتی با زهکش مناسب ، مواد آلی و ارگانیک کافی برای تره فرنگی فراهم کنید.

اسیدیته مناسب برای این گیاه ۶٫۲ تا ۶٫۸ است. در واقع این گیاه محیطی اسیدی را می پسندد. پس این گیاه در مناطق شمالی به دلیل اسیدی بودن خاک پاسخ خوبی میدهد.

کوددهی:

این گیاه علاقه شدید به نیتروژن دارد. تغذیه با کود های نیتروژن دار در رشد این گیاه می تواند موثر باشد. شما می توانید به صورت ماهیانه این گیاه را با کودهای ارگانیک نیتروژن دار مانند کودهای مرغی و آب آکواریوم ماهی ها تغذیه کنید.

روش تکثیر:

تره فرنگی

 

کاشت بذر تره فرنگی :

مکان : اگر می خواهید بذر این گیاه را در باغچه حیاط بکارید، مکانی با زهکش مناسب و عاری از علف هرز را انتخاب کنید.

شما می توانید بذر تره فرنگی را در بستر های کاشت نیز بکارید.

از نظر سازگاری این گیاه را می توان با سایر سبزیجات بهاره کشت کرد. بذر تره فرنگی  را در مکانی که گیاهی از خانواده پیازها کاشته شده است نکارید. حداقل ۳ سال باید از زمان کاشت آخرین گیاه از خانواده پیازها گذشته باشد.

شما می توانید بذر تره فرنگی را در خانه بکارید، زمانی که به نشاء رسید به زمین منتقل کنید. بذر تره فرنگی در برخی از گونه ها در محیط داخل خانه بهتر جوانه می زند.

بذر تره فرنگی را با فاصله ۱ سانتی متری به عمق ۱٫۵ سانتی متر در سینی کاشت بکارید. شما می توانید برای کاشت بذر تره فرنگی از سینی کاشت ها سلولی با ارتفاع ۶ سانتی متر استفاده کنید.

اگر شما از سینی های کاشت سلولی استفاده میکنید در هر خانه یک بذر تره فرنگی را بکارید. اما اگر از سینی کاشت تخت استفاده میکنید فاصله کاشت بذرها را رعایت کنید.

 

تکثیر از طریق ریشه :

تره فرنگی

اگر شما برای این پرورش این گیاه عجله دارید و زمان مهم است می توانید از ریشه های این گیاه برای تکثیر تره فرنگی استفاده کنید.

۱ ماه قبل از اخرین سرمای سخت زمستان تره فرنگی را از بازار میوه فروشان شهر خود تهیه کنید. سعی کنید گیاهی را انتخاب کنید که به صورت ارگانیک پرورش داده شده باشد و هیچ اثری از آفات، بیماری یا کمبود نداشته باشد.

تره فرنگی را انتخاب کنید که تراکم ریشه بالایی داشته باشد. ریشه گیاه را به صورتی که حدود ۲ سانتی متر از خود طوقه را شامل شود برش دهید.

ریشه برش زده شده را درون ظرف کاشت قرار بدهید. ۱ هفته دیگر شما می توانید رشد گیاه جدید را مشاهده کنید.

نیاز های ویژه :

ریشه تره فرنگی سطحی است. به همین جهت نیازمند رطوبت بیشتری نسبت به گیاهانی با ریش عمقی می باشد. به همین جهت در کاشت بذر باید به کنترل رطوبت و علف هرز توجه ویژه شود.

هر هفته مخصوصا زمانی که هوا خشک است آبیاری را انجام دهید. برای باقی ماندن رطوبت و جلوگیری از رشد علف های هرز از مالچ استفاده کنید.

 

انتقال نشاء:

۸ تا ۱۰ هفته قبل از اخرین سرما باید نشاء شما به باغچه انتقال پیدا کند. در زمان انتقال نشا می توانید ریشه ها بتکانید و به باغچه انتقال دهید.

نشا ها را در عمق ۱۲ تا ۱۸ سانتی متری و با فاصله ۱۲ تا ۲۴ سانتی متری در ردیف هایی با فاصله ۶۰ سانتی متر بکارید. کاشت عمیق گیاه رنگ پریدگی طوقه را کاهش می دهد.

نشا هایی با ارتفاع ۱۸ تا ۳۶ سانتی متر آماده انتقال به زمین هستند. برای کاشت این نشاء ها کافیست مقدار کمی از برگ ها بیرون از خاک  باشند.

بهترین زمان برای نشا کاری این گیاه اسفند ماه است.

برداشت:

زمانی که تره فرنگی شما به اندازه کافی رشد کرده و آماده مصرف شد می توانید این گیاه را برداشت کنید. ابتدا خاک اطراف بوته را به آرامی و بدون اسیب زدن به گیاه کنار بزنید. سپس به آرامی گیاه را از خاک خارج کنید.

منبع : پادینا گل

نویسنده: نسیم خدابنده لو

این مطلب را نیز مطالعه کنید   خربزه شاخدار (Kiwano)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *