تاج خروس

تاج خروس (Cocks comb)

تاج خروس Cocks comb

تاج خروس Cocks comb

تاج خروس

  نام فارسی   تاج خروس
  نام انگلیسی   Cocks comb
  نام علمی   Celosia cristata
 خانواده   Amarantheceae – تاج خروسی

اطلاعات کلی :

نام فارسی :  بستان افروز

نام رایج فارسی : تاج خروس

نوع:  علفی

خانواده:  Amarantheceae   تاج خروس

ارتفاع: ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر

گسترش : ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر

رنگ گل:  زرد ، صورتی ، قرمز ، ارغوانی

نور:  بسیار آفتاب دوست

نیاز آبی:  کم

نگهداری:  متوسط

گل:  سنبله

برگ:  تخم مرغی نوک تیز

مقاومت :   نسبتا مقاوم به خشکی

معرفی

تاج خروس

ابن گیاه بومی مناطق گرم در آسیا و آفریقا می باشد.دارای ۶۰ گونه میباشد که عمدتا یک ساله و عمر کوتاه دارند.گونه های آن گاهی زینتی ،دارای خاصیت غذایی و یا حتی علف هرز هستند. نمونه زینتی آن amaranthus caudatus   می باشد که به دلیل داشتند گل رنگی با شکل خاص کاشته می شود.یک ساله و سریع الرشد می باشد.

ویژگی های ظاهری

sg030526_200 (1)z

برگ :

دارای برگ های ساده ، تخم مرغی و نوک تیز نسبتا بزرگی می باشد ( حدودا ذه سانتی متر تا ۱۳ سانتی متر ) حاشیه آن کرک و موج دار است .دمبرگ آن ۲تا ۳ سانتی متر است.

تاج خروس

گل :

گل سنبله در رنگ های زرد ، صورتی ، قرمز و ارغوانی دارد که به شکل تاج با لبه چین چین هستند.گل های آن گاهی در گونه های مختلف به شکل پر مانند و یا رشته ای نیز وجود دارد. گل های آن با دوام است و می توان آن ها را خشک کرد. این گیاه از اوایل تابستان تا زمانی که سرما به آن اجازه دهد گلش می ماند.

تاج خروس

ساقه:

ساقه قوی و خشن ، افراشته، تک شاخه و یا منشعب می باشد. در این قسمت شما گیاه رو از نظر ظاهری بررسی می کنید برای هر کدام از این دسته بندی ها ۲ خط تا یک پاراگراف کافی است .

نگهداری

تاج خروس

نور: به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد و در صورت قرا گرفتن در سایه به مدت زیاد به شدت ضعیف می شود . (در آفتاب سوزان باید به آبیاری آن بیشتر توجه شود.)

آبیاری : تاج خروس به آبیاری زیادی نیاز ندارد و نسبتا مقاوم به خشکی است و در صورت آبیاری زیاد ریشه پوسیده و ساقه شکننده می شود . با این حال نباید مدت زمان طولانی خشکی بکشد . آبیاری باید به صورتی باشد که اطراف ریشه ها خیلی مرطوب نماند.

خاک: با توجه به نیاز آبی این گیاه خاک آن باید زهکش قوی داشته باشد .استفاده از شن و پرلیت در خاک آن باعث می شود به زهکش آن کمک شود.

کوددهی : استفاده از کود پوسیده گاوی رشد تاج خروس را تقویت می کند.برای استفاده از کود شیمیایی برای گلدهی بهتر و تقویت گیاه باید توجه داشت که نیتروژن زیاد از کیفیت گل آن می کاهد .پس باید از کودهایی با پتاسیم و فسفر بیشتر نسبت به نیتروژن استفاده کرد.

کود شیمیایی را می توان در فصل بهار به فاصله هر یک ماه( یا کمتر) به خاک آن افزود.

تاج خروس

آفات و مشکلات :

آفتی که این گیاه را تهدید می کند و باعث ضعف آن می شود شته است.

بیماری های ان نیز لکه برگی قارچی و پوسیدگی ریشه می باشند که با دقت در آبیاری می توان ان ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

تاج خروس

تکثیر :

تاج خروس گیاهی خودکشت می باشد ،یعنی گیاه پس از به بذر رفتن بذرش در همان محل (یا محلی دیگر به وسیله باد یا جانوران)رشد می کند . اما وقتی بخواهیم آن را در محلی دیگر بکاریم ، بذرش را در اوایل فروردین می کاریم و در اوایل خرداد به گل می رود.

تاج خروس

کاربرد :

کاربرد زینتی و دارویی دارد. در کاربرد زینتی هم در باغچه کاشته می شود هم می تواند در گلدان و در فضای داخلی بسیار جالب توجه باشد.

تاج خروس

در کاربرد دارویی ،در بعضی از کشورهای دنیا از دانه آن یک دانه  روغنی و برگهایش برای سبزی مصرفی بکار می رود. از دانه کامل و یا گل شده، آرد و روغن گرفته می شود   درخوراکیهای مانند نانها، کیکها، سوپها، غذاها، غذای کودکان و… استفاده می شود.آمارانت حاوی میزان بالایی پروتین ، آمینواسیدهای ضروری (لیزین)، کلسیم ، فسفر،آهن ،پتاسیم ،چربیهای اشباع نشده وفیبرمی باشد.

تاج خروس

مباحث اضافی :

تاج خروس

گیاهانی که بسیار بلند شده اند را باید کوتاه کرد و همچنین گل های خشکیده را باید جدا کرد تا گیاه تحریک به گلدهی شود. این گیاه باید در برابر سرما محافظت شود.

تاج خروس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *