تاثیر LED

لامپ LED و تاثیر آن بر گیاهان

تاثیر LED  بر گیاهان

تاثیر LED بر گیاهان، پرورش دهندگان و …

 تاثیر LED

 همانطور که بسیاری از تولید کنندگان در طول تاریخ بشر فهمیدند,حتی نور خورشید در برخی زمان ها کافی نیست و نیاز به مکمل دارد. تخمین زده شده که بین 30 تا 50 درصد از تابش خورشید توسط سازه های گلخانه ای و شیشه ای قبل از جذب توسط گیاهان مسدود می شود.در مناطق تاریک با زمستان های طولانی وفصل رشد کوتاه این چالش بزرگ تر است ومستلزم استفاده از نور مکمل برای تولید بهینه ی محصول است.

 تاثیر LED

پیش از فکر کردن به گیاهان در حال رشد باید به دنبال بهترین منبع روشنایی در هر روز برای عملکرد داخل سالن باشیم, LED ها مکمل  نور طبیعی هستند.سیستم LED باغبانی و دانش طیفی تا این موقع تعدادی اثرات شگفت انگیز را ممکن ساخته اند شامل:

استفاده از نور به تنهایی برای ایجاد بزرگ ترین نتیجه در گیاهان

تولید بیشترین محصول قابل عرضه سراسری به بازار

تغییر در طول موج برای تغییر درعطرو طعم غذاها

به سبب این دلایل ودیگر دلیل ها,از جمله موارد زیر, LED ها  راهی برای جایگزینی به عنوان سیستم های جدید نوری و مؤثردر از سر گیری رشد گیاهان هستند.

تاثیر LED بر کاهش هزینه

LED ها گران نیستند ؛ بلکه در آخر برای شما ارزان تمام می شوند

 تاثیر LED

بله,قیمت یک لامپ ال ای دی نسبت به لامپ های روشنایی که سابقا استفاده می شد بیشتر است اما این به آن مقداری نیست که ما باور داریم,به دلیل آن که هزینه هزینه تکنولژی LED هر سال رو به کاهش است.بر اساس این مسأله مدت زمان زیادی طول نمی کشد که همان هزینه LED را در راه های دیگری انجام دهیم.یک تاجر زرنگ و باهوش می داند شما قبل از قیمت خرید نیازمند تجهیزات برای سنجیدن کل هزینه مالکیت هستید.(هزینه روشنایی مکمل برای گیاهان در حال رشد درون سالن همیشه رو به افت است )این جمله گفته ی جیم بلوم,مؤسس وصاحب شهر تولدو است.لامپ های LED به ما اجازه ی تکمیل رشد سالانه را داده,همچنین سبب افت هزینه ها می شود.

 تاثیر LED

به گفته ی وزارت کشاورزی ایالات متحده,انرژی به عنوان سومین هزینه بالای دنیا و بزرگترین مسأله برای موجوداتی است که در حال رشد هستند,نشان داده شده است که هزینه روشنایی از دو بخش لوازم روشنایی و منبع تأمین کننده روشنایی در کشاورزی به خصوص در زمینه گلخانه به شمار می رود LED ها 66% تأثیرگذارتر از لامپ های قدیمی اچ پی اس(با فشار بالای سدیم) هستند.اگر شما کنترل ذرات ریز را به وسیله ال ای دی ها در نظر بگیرید,این امر به وسیله لامپ های اچ پی اس قابل دستیابی نیست بنابراین راندمان انرژی بالاتر می رود.

به گفته آقای بلوم: (توجه به راندمان انرژی بسیار ضروری است)انعکاس بیانیه که بین تعدادی پرورش دهنده گلخانه در آمریکا منتشرشد به این صورت بود که آنها معتقد بودند با استفاده کردن لامپ های ال ای دی به جای 70 (اچ پی اس)تا 80% در هزینه ها صرفه جویی می شود.

 تاثیر LED

ال ای دی ها نه تنها ذخیره سازی می کنند بلکه صورت حساب برق و هزینه های دیگری از این دست را کاهش می دهند.بدون ساطع کردن امواج خطرناک از طرف بالا که سبب گیاهان ناقص الخلقه  می شود,گیاهان می توانند آب کمتر مصرف کنند زیرا تبخیر کمتری دارند.در نهایت,یکی از چالش هایی که با افزایش فضا با آن مواجه می شویم,خنک کردن فضاست.در بسیاری از قسمت های آمریکا نشان داده شده است که استفاده کردن از لامپ های ال ای دی سهم مهمی در کاهش مصرف پول و انرژی داشته است و این به آن دلیل است که این لامپ ها نیاز به تهویه کننده را در فضا به علت تولید گرمای کمتر کاهش میدهد.

تاثیر LED در افزایش راندمان تولید گیاهی

 تاثیر LED

سیستم مالی روشنایی کنترل دودویی را پیشنهاد می کند.این به این معناست که یا روشن باشد یا خاموش.اگر آنها همواره روشن باشند نور ثابتی را از خود مستع می کنند که برای گیاهان از نظر طیف نوری یکسان است اما شدت نور برای هر گیاه بر اساس زمان و مکان کارکرد(لامپ های قدیمی شدت کمتری دارند)متفاوت است.در نتیجه حتی اگر شما گونه های مختلفی را در یک فضا به کار برده باشید,همه گیاهان طیف نوری مشخص و ثابتی را دریافت می کنند اگر شما  به همه محصولات خودمقدار مواد مغذی یکسانی نمی دهید,پس چرا باید به آنها نور یکسانی بدهید؟

 تاثیر LED

به وسیله لامپ های ال ای دی ها و شبکه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود,صاحبان گلخانه می توانند فرمول های اختصاصی و دستورالعمل هایی را که می دانندبه صورت اختصاصی برای هر گیاه مناسب است و آن را بازارپسندتر می کنند ایجاد کنند.به عنوان مثال در یکی از پروژه هایی که اخیرا بر روی گیاه ریحان انجام شده است محاسباتی صورت گرفته که در آن تیم تحقیق کننده گیاه ریحان را در زیر 5 نور با درمان های متفاوت32,24,16,8,0 درصد نور آبی با پرتو های متفاوت قرمز و سطح متفاوت نور سفید امتحان کردند.

آنها بر اساس این که چه درصد نوری از نور آبی استفاده کرده بودند نتایج متفاوتی در خروجی دریافت کردند.در این تحقیق آنها یافتند که استفاده 32% نور آبی می تواند ریحانی خوشبوتر,خوش مزه تر و ادویه دارتر تولید کنند.کنترل طیفی یک چاشنی(توانایی) پنهان است که گیاهان می توانند آن را در برای تولید غذاها و گل هایی که مشتریان به آنها تمایل دارند به کار برند.

 تاثیر LED

شارز بلوم: (آنها بیشتر از پیشگویی مورد انتظار من هستند). در یکی از واحد های ما هیچ نور خورشیدی وجود نداشت و ما قادر بودیم یک حوزه پر از چرخه برداشت محصول ایجاد کنیم(چند سری برداشت محصول داشته باشیم) از محصولاتی چون ریحان,خردل های سبز,کلم پیچ,من فکر می کنم آنها در این حصار محیط تحت نور LED بهتررشد می کنند.

در آزمایشی دیگر که به وسیله دو مؤسسه محترم دانشگاه گلف در کانادا و (یو اس داویس)در کالیفرنیا انجام شد,دانشمندان دوباره و دوباره نشان دادند که لامپ های ال ای دی گیاهان مورد پسند بازار بهتری نسبت به نورهای معمولی تولید می کند که این علاوه بر هزینه و مکان کمتر نسبت به سیستم های روشنایی قبلی است(حتی در هزینه و مکان صرفه جویی می شود).

تاثیر LED بر سالم سازی محیط زیست

 تاثیر LED

توانایی اداره ی رشد گیاه با ال ای دی یعنی آنها نیاز گیاهان را به هورمون های گیاهی برای عمل کردن رفع می کنند.علاوه بر کم کردن نیازمندی به هورمون,یافته ها نشان می دهند ال ای دی ها می توانند نیاز به مواد سمی و کشنده را نیز بکاهند یا حذف کنند. تاثیر لامپ های LED حتی در سالم سازی محیط زیست مشاهده می شود. به عنوان مثال LED گرمای کمتری تولید میکند در نتیجه گیاه کمتر برانگیخته شده و نیاز به کود کمتری دارد و این به آن معناست که مواد شیمایی کمتری به عنوان کود برای گیاهان استفاده می شود و این به معنای محیطی سالم تر برای کارگران و افرادی است که در چنین فضایی کار می کنند.

ال ای دی یعنی یک محیط سالم

 تاثیر LED

محیط های رشد کنترل شده تا این زمان یعنی اتلاف آب کمتر,رواناب شیمیایی کمترو استفاده مؤثر تر از محیط. در مسیر رقابت(در تولید محصول)تاثیر LED در کاهندگی گرما به وسیله ی ال ای دی ها باعث پیشتازی تولید کننده در مصرف قابل توجهی آب کمتر,افزاینده ی مهم (تولید) در زمان های خشکی زیاد و استفاده نور در هدایت رشد گیاهان  به جای هورمون های گیاهی و پیشتاز در اتکای کمتر به مواد و روش های شیمیایی شده است.به عنوان عاملی دیگر که در بالا ذکر شد,تنها مسأله ذخیره پول در استفاده از این لامپ ها مطرح نیست.کارآمدی سیستم ال ای دی باعث شده است که اثرات کربن کاهش پیدا کند.

 تاثیر LED

ال ای دی های باغبانی,سیستم های کنترل شبکه ای و توسعه یافته ی جدید در دانش طیفی هستند که منجر به دنیایی کار آمدتر,ارزانترو با عملکرد تولیدی بیشتر گیاه شده اند.اگر شما تا کنون این را برای خودتان تجربه نکرده اید حتما باید بکنید.بدون شک گیاهان وخط تولیدتان از شما تشکر خواهند کرد.

منبع

مترجم و  ویراستار : فهیمه رستگار نژاد

منبع مورد استفاده :

منبع 1

این مطلب را نیز مطالعه کنید   بومادران (Yarrow)
11 پاسخ
 1. باغبان
  باغبان گفته:

  سلام و وقت بخیر.
  تشکر از مطالب مفیدتون.
  من یه سوالی برام مجهول مونده ک نتونستن جوابشو پیدا کنم.
  میخوام ببینم گیاهانی ک تو ابنما کاشته میشن و میخوام با لامپ LED تغذیه روشنایی بدم چه رنگهایی باید انتخاب کنم؟
  ممنون میشم از راهنمایتون.

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام
   خواهش میکنم وظیفس
   معمولا از نور آبی و قرمز یا بنفش استفاده میشه اما علاوه بر رنگ یه سری مولفه های دیگه مثل شدت و مدت نوردهی وجود داره که محاسبات میخواد

   پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  سلام و دروود
  آیا رشد گیاه بصورت نور LED چه تاثیر روی گیاه میذارهم
  مخصوصا گیاهان خوراکی مثل گوجه چری آیا تاثیری بدی روی انسان میذاره یا نه

  پاسخ
 3. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام. یه سوال داشتم از خدمتتون. ایا چراغ های ال ای دی موجود برای رشد گیاهان دارای طیف نور خاصی هستند؟ اگه جواب منفیه پس میشه از ال ای دی های قرمز و ابی موجود توی بازار و ترکیب انها برای تولید نور بنفش استفاده کرد درسته؟ممنون بابت راهنماییتون

  پاسخ
 4. مسعود
  مسعود گفته:

  با سلام
  میخواستم ببینم جای این ال ای دی های رشد گیاه که قیمتهاشون بالا هم هست از این شلنگ نوری های بنفش میشه استفاده کرد چون اینها هم داخلشون ال ای دی هست یا این ال ای دیهای پیوسته که شبیه شلنگ نوری هستند
  ممنون

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   لامپ های مخصوص رشد گیاه ظاهرا فقط led هستن و طول موج مشخص و مشخصات ویژه ای دارند که led های معمولی دارای این ویژگی های نمی باشند.
   موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *