تابلو

تابلو در طراحی منظر خیابانی

تابلو در طراحی منظر خیابانی

تابلو در منظر خیابانی

تابلو

تابلو

تابلوها

تابلوها نقش‌های مهمی دارند. آنها اطلاعات لازم را فراهم میکنند تا مردم مسیر خود را به طرف مکان مورد نظرشان پیدا کنند.

مکان

تابلو

تابلو

مکان قرارگیری تابلوها بطور قابل توجهی پیام موجود در آنها را تقویت می کند. از طرف دیگر تابلوهای اعلان، نقشه ها، کیوسک‌ها و دیگر عناصر مشابه می توانند به‌عنوان نشانه ها عمل کنند. قرار گرفتن نشانه ها در اطراف ابزاری مانند نیمکت‌ها، دستشویی ها، و چهارراه‌ها می تواند در مکان‌های بزرگ مسیرهای کوچکی ایجاد کند.

نشانه ها می توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند. برای مثال تابلوهای هدایتی به مردم کمک می کنند تا در مسیر خود قرار گرفته و در مکانهایی مانند پارکهای بزرگ احساس امنیت بکنند. در مکانهایی که امکان انجام فعالیت های مختلف وجود دارد، اگر تابلو وجود داشته باشد مردم و بازدیدکنندگان به راحتی می توانند نیازهای مختلف خود را برآورده کرده و یک محیط اجتماعی آسوده برای وقت صرف کردن ایجاد کند.

 

طراحی

زمانیکه مردم بدانند که کجا هستند و چگونه و از چه مسیری می توانند به جایی که می خواهند بروند آنها احساس امن تری خواهند داشت. بجای استفاده علائم محدود کننده خطر که منع کننده هستند علائم بهتری باید استفاده شود. تابلوها باید مثبت و آموزنده باشند، همچنین می توانند برای آموزش مسائل ایمنی به مردم استفاده شوند و آنها را به گزارش دادن فعالیتهای مشکوکی که احتمالا ببینند تشویق کند.

تابلو

تابلو

چهار نوع تابلو اصلی وجود دارد:

تنظیمی

اخطاری

اطلاعاتی

آموزشی

تابلوهای تنظیمی برای کنترل ترافیک استفاده می شوند و شامل ایست، سمت راست جاده، محدودیت سرعت و علامتهای منع کننده هستند.

تابلو

تابلو

تابلوهای هدایتی در مکانهای طبیعی، به مردم کمک می کند تا در مسیرشان مانده و احساس امنیت کنند. مردم می توانند از تابلوهای هدایتی استفاده کرده و مکانهای جالب را از تغییرات مسیر موجود در تابلوها پیدا کنند.

تابلوهای اخطاری وجود یا شرایط خطر پنهانی را نشان می دهد. آنها معمولا نزدیک چهارراهها ، پله ها ، دوراهی ها دیده می شوند و تغییرات شیب و شرایط سطحی را نشان می دهد. تابلوهای خطر باید به تمامی زبانهایی که در آن منطقه صحبت می شود نوشته شود و باید در تمام ورودی ها به نواحی محدود شده، کنترل شده و ممانعت شده نصب شود. متن تابلو باید بطور واضحی نواحی محدود شده را نشان دهد ( که نباید بدون اجازه روی پرچین ها یا حصارهای شخصی نصب شود).

تابلوها باید در فاصله کمتر از ۱۸ تا ۳۰ متری نصب شوند. تابلوهای اطلاعاتی بازدیدکنندگان را نسبت به مکان خاص آگاه می کنند. در این صورت بعنوان ابزار ی برای توسعه مکان عمل می کند. نقشه ها در ورودی ها ی مکان ها و در طول جاده ها می تواند به افزایش دانش افراد ، کنجکاوی و علاقه درباره آن مکان کمک کند. این تابلوها کمک میکنند تا بازدیدکنندگان خودشان را راهنمایی کنند و مکانهای گردشی و جالب را پیدا کنند.

تابلوهای آموزشی وسیله ی مناسبی برای علاقمند کردن مردم به یک مکان می باشند . تابلوهای آموزشی باید با علاقمندی افراد و دلایل آنها برای دیدن آن مکان منطبق باشد.

البته تابلوهای ضعیف می توانند به جای هدایت گری گیج کننده باشند . تابلو ها باید در قسمت خارجی و در ورودی مکان نصب شوند و بصورت گروه بندی شده روی یک تکیه گاه برای دید واضح و راحت نصب شوند و باید شامل علایم هدایتی داخل مکان ، گردشگاه و تابلوهای احتیاطی برای بازدیدکنندگان، کارمندان، ماشین های سرویس وعابرین باشد.

تابلوها باید بطور واضحی قابل دید باشند . تابلوهای هدایتی باید از یک فاصله حداقل ۲۰ متر دیده شوند و نباید دورتر از ۴۲متر یا نزدیکتر از ۶متر باشند. طراحی و قرار دادن تابلوها برای استفاده عابرین باید مواردی را در نظر داشته باشد مانند قابلیت دید آنها، اندازه و تناسب نوشته ها و رابطه بین نوشته ها و زمینه آنها.

پیکانهای هدایتی نیز باید بطور استاندارد کامل شوند تا به مردم بطور کمک کنند. تابلوهای بین المللی باید بطور ویژه ای در بیرون مکان ها برای بازدیدکنندگان خارجی نصب شوند . مواد مختلفی را برای ساخت تابلوها می توان استفاده شوند: تابلوهای چوبی که بصورت چوب های کنده کاری شده در محیط های طبیعی استفاده می شوند، جذاب هستند ولی مقاوم به سرقت وآسیب نمی باشند. فلزات می توانند خمیده شوند و یا زنگ بزنند. پلاستیک ها ممکن است شکسته شوند یا بسوزند . بتن وسنگ از مواد مقاوم به آسیب هستند.

همه تابلوها باید در دسترس بوده وطی مدت طولانی بادوام باشند (حداقل ۱۰_۷ سال ). در مکانهایی که خطر تخریب وجود دارد تابلوها باید در دو پوشش محافظ قرار بگیرند . نش

تابلو

تابلو

انه ها باید در هنگام آسیب براحتی قابل تعویض باشند و مراقبت از نشانه ها نباید مورد غفلت قرار گیرد .

شکل :

شکل هشت گوش فقط برای علامت ایست استفاده می شود. تابلو اطلاعات باید مستطیل باشد، تابلو اخطاری مثلث و تابلوی ممنوع گرد است.

رنگ :

رنگ متن وزمینه تابلو باید کاملآ متفاوت باشد . برای مثال : متن سیاه روی زمینه سفید مغایرت رنگی خوبی ایجاد می کند. رنگهای زننده مثل متن سبز روی یک زمینه ی قرمز بایستی اجتناب شود .

علامت گذاری با حرف :

 

نماد برای افراد ناتوان، یک شکل ویلچر با زمینه مربع می باشد که حاشیه شکل از زمینه بوسیله رنگهای متمایز جدا شده است، که بیشتر سفید برای شکل وآبی برای زمینه استفاده می شود. شکل ویلچر بایستی همیشه از سمت راست دیده شود.

نشانه ها و تابلوها نیز باید برای کاربران ویلجر در دسترس باشند . تابلوها نباید پشت شیشه نصب شوند برای اینکه انعکاس مانع دید می شود. تابلوهای قرار گرفته در محل عبور عابرین مانع عبور میشود بنابراین باید آنها را حذف کرد.

نیازی برای تعداد زیاد تابلو راهنما نیست . آنها باید در ورودی های اصلی و جاهایی که تغییر مسیر یا تغییر سطح وجود دارد نصب شوند. تابلوهای نصب شده نشانگر نام خیابانها، باید در ارتفاع ۲٫۵۰ متر نصب شود. نقشه ها و تابلوهای اطلاعاتی در ورودی ساختمانها و در طول راهها باید در ارتفاع ۰٫۹ تا۱٫۸ متر نصب شوند. تابلوهای نصب شده بر روی دیوار باید از سطح زمین ۱٫۶-۱٫۴ متر فاصله داشته باشد.

تابلوها در دوراهی ها ممکن است با پیام های صوتی یا لمسی برای تسهیل عبور عابرین، و کسانی که مشکل دید دارند، کامل شوند. البته سیگنالهای صوتی برای عابرین باید بطور منطقی بکار برده شوند چون ممکن است بعث آلودگی صوتی شوند.

 محقق: اردبیلی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   بام سبز متمرکز
2 پاسخ
 1. دکتر جانی پور
  دکتر جانی پور گفته:

  با سلام و آرزوی موفقیت
  مطلب خیلی خوبی است.
  پیشنهاد میکنم حتما منابع و رفرنس های معتبر مطالب را ذکر کنید تا جنبه های علمی آن مطالب تقویت شود.

  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام دکتر
   مرسی از اینکه به سایت خودتون سر زدید . از این به بعد سعی میکنم منابع دقیق رو قرار بدم.
   مرسی از راهنمایی مفیدتون

دیدگاه ها غیر فعال است.