بید غلات

بید غلات (بید گندم )

بید غلات (بید گندم )

بید غلات (بید گندم )

بید غلات

Sitotorga cerealella بید غلات یا بید گندم ار آفات مهم انباری در سراسر دنیاست که جز راسته ی بالپولک داران یا Lepidoptera می باشد . البته پراکنش و پراکندگی این حشره در مناطق معتدل گرمسیری بیشتر است .

نحوه خسارت :

بید غلات
میزبان این حشرات در درجه اول گندم و ذرت در درجه دوم جو و ارزن و چاودار و به ندرت برنج می باشد . قطعات دهانی حشره کامل مکنده است و حشره بالغ به خوشه های نارس گندم و جو و … حمله و خسارت به بار می آورد . ولی خسارت اصلی را لاروهای این حشره به دانه های غلات می زنند .لارو ها این حشره درون دانه ها زندگی کرده و خسارت می زنند این خسارت بصورت کیفی و کمی است زیرا لارو فضولات خود را درون دانه انباشته می کند و محصول بوی نامتبوع و تهوع آور دارد .

مرفولوژی :

بید غلات
حشره ی کامل پروانه ای به طول 6میلی متر با بالهای جلویی باریک در انتها نوک تیز با رنگ روشن سفید مایل به زرد است که دارای لکه های تیره قهوه ای رنگ است بالهای عقبی خاکستری و لبه دار حاشیه ای هستند .

AngLa copy

لارو های کامل 6-8 میلی متر به رنگ سفید شیری و اندازه ی شفیره ها حدود 6/5-5 میلی متر هستند از اطلاعات بالا متوجه می شویم که این حشره دارای دگردیسی کامل است (تخم – لارو – شفیره – حشره کامل ) دارد قطعات دهانی این حشره مکنده است ولی خسارت اصلی را لارو ها درون دانه بوسیله ی آرواره های خود میزند .

سیکل زندگی :

بید غلات
جنس ماده ی این حشره بطور متوسط 150 تخم می گذارد و تا رسیدن این تخم ها به حشره بالغ و تکمیل سیکل حدود 5 هفته طول می کشد تخم ها بصورت تک تک یا توده ای گذاشته می شوند . پس از مدت کوتاهی لارو های جوان قرمز بیرون آمده و وارد دانه می شوند لارو های جوان از قسمت های نرم دانه ولی در سنین بالا کلیه محتویات دانه را می خورند . لاروها در درون بذر 4بار پوست اندازی می کنند .

بید غلات

لارو ها پس از تغذیه کامل پوسته ی دانه را بصورت دایره ای توسط آرواره ها خرد کرد سپس پیله ی ابریشمی تیره و درون آن به شفیره تبدیل می شوند . زمستانگذرانی این حشره در انبار در داخل توده ی گندم یا سایر غلات و در بهار با شروع جوانه زنی سیکل تکرار می شوند . از عوامل مهم بیولوژیکی در افزایش رشد جمعیت این حشره می توان به دما (درجه حرارت 25تا35 ) رطوبت (60٪) نور کافی می توان اشاره کرد .

مبارزه و کنترل آفات انباری :
کنترل فیزیکی :

بید غلات

1- تله های آغشته به چسب

2- دستگاه های مکش

3- الک کردن

4- ضربه و لرزش

5- تغییر دما و رطوبت محیط به طوریکه باعث کاهش قوه نامیه بذر یا جوانه زنی بی موقع نشود .

6- پرتودهی با اشعه ماورای بنفش یا گاما

7- استفاده از گاز ازن در ضد عفونی سازی غلات انباری که مراحل رشد حشرات را به مخاطره می اندازد.

کنترل بیولوژیک

بید غلات

توسط گونه های مختلف زنیور های پارازیتوئید یا برخی پاتوژن ها صورت می گیرد

کنترل شیمیایی

خاک های دیاتومه ( از بقایای فسیلی جلبک های تک سلولی تحت عنوان دیاتوم ها بوجود آمده و به رنگ های سفید خاکستری زرد قرمز پهن و مسطح هستند ) چون سطح فعال بیشتری دارند توانایی حشره کشی بالاتری دارند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *