به ژاپنی

به ژاپنی (Flowering quince)

به ژاپنی

به ژاپنی و نگهداری آن

به ژاپنی

نام فارسی به ژاپنی
نام انگلیسی Flowering quince
نام علمی Chaenomeles
 خانواده Rosaceae

 

اطلاعات کلی:

به ژاپنی

نوع: درختچه برگ ریز

خانواده: Rosaceae

محدوده بومی: چین

ارتفاع: 180 سانتی متر تا 300 سانتی متر

گسترش: 180 سانتی متر تا 300 سانتی متر

زمان گلدهی: اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت

 توصیفات شکوفه: قرمز مایل به زرد

نیاز نوری: نورکامل نسبت به منطقه ی سایه

آبیاری: متوسط

نگهداری: پایین

کاربرد : پرچین

گل: نمایشی

میوه: نمایشی، خوراکی

ویژگی های دیگر: خارو تیغ داشتن

مقاومت : خشکسالی، خاک رس

 

معرفی به ژاپنی :

به ژاپنی

درختی است پهن برگ، پر پشت و برگ ریز که از 180 سانتی متری تا 300 سانتی متر رشد می کند که گسترش این درخت معمولا به صورت متعادل است. به دلیل رنگ زیبای گل ها، شکوفه دهی در بهار، مقاومت بI خشکسالی و … کاشته می شود. تحمل انواع خاک ها را دارد البته اگر  خاک بیش از  اندازه قلیایی باشد برای این گیاه مشکل ایجاد می شود. افزودن آهن باعث رشد بیشتر این گیاه خواهد شد. از نظر رطوبتی نیاز نسبتا پایینی دارد و مقاومت این گیاه نسبت به حشرات نسبتا بالاست.

شاخ و برگ:

به ژاپنی

شاخ و برگش سبز تیره ی براق است،برگ ها ی ساده و متناوبی دارد. برگ ها سریعاپس از گلدهی ظاهر میشوند.و در فصل خزان به زرد مایل به قرمز تغییر رنگ خواهند داد.

 گل:

به ژاپنی

گل های سرخ رنگی با قطر 3 سانتی متر دارد. این گل ها در اوایل بهار در خوشه  ودر امتداد ساقه به چشم میخورند.

میوه:

به ژاپنی

میوه هایش همانند سیب هستند با قطر6 تا 12 سانتی متری، این میوه ها هم در حیات وحش مصرف میشوند وهم به وسیله ی انسان.  رنگ این میوه ها قرمز مایل به صورتی است که در فصل خزان به رنگ زرد تبدیل خواهند شد. این میوه ها میتوانند حالت ژله ای نیز داشته باشند.

ساقه:

به ژاپنی

“Thorns”

ساقه ای خاردار و درهم رفته ای دارد که این امکان را به گیاه میدهد تا انتخاب خوبی در این مسیر ضعیف داشته باشد. لایه ای خاکستری رنگ روی ساقه های جدید و جوان وجود دارد در حالیکه یک قشر قهوه ای رنگ در سطح ساقه های مسن تر و قدیمی تر وجود دارد.

نور

به ژاپنی

این درختان زمانی گل میدهند که در معرض نور کامل قرار بگیرند ولی توانایی تحمل سایه ی جزیی را دارند.

خاک

به ژاپنی

این درختچه ها سریع با شرایط خو میگیرند درنتیجه توانایی رشد در انواع خاک ها از جمله خاک رس و خاک گلدانی و شن را دارند. این گیاه خاک های خنثی متمایل به اسیدی با ph3.7به 0.7راترجیح میدهد ودر خاک های قلیایی به خوبی رشد نخواهد کرد. اغلب، این گیاه به خاک های قلیایی با اهن کلروز بالاواکنش نشان میدهد این اکنش منجر به توقف رشد و زرد شدن برگ ها میشود. در موارد شدید، زردی ممکن است گیاه را بکشد. اگر چه شما میتوانیدبا اعمال مواد مغذی روی شاخ وبرگ درخت منجر به بهبودی درخت شوید.د تنه و یا خاک، بهترین راه حل این است که درختچه ی گیاه در خاکی با اسیدیته ی بالا باشدو یا با افزودن مواد آلی منجر به بهبودی خاک شویم.

مالچ

به ژاپنی

پاشیدن یک لایه 9 تا 15 سانتی متر از مالچ در اطراف گیاه پس از تجزیه شدن آن باعث غنی شدن خاک می شود. مالچ می تواند از تراشه های تنه درختانی چون سوزنی برگان ، کاج و … باشد یا از برگ های خورد شده و کمپوست استفاده شود . اگر بخواهیم از عملکرد های مالچ صحبت کنیم باید در ابتدا بگوییم این ماده باعث حفظ رطوبت خواهد شد همچنین مالچ پاشی باعث جلوگیری از رشد علف های مزاحم می شود. یکی دیگر از مزایای مالچ پاشی خنک نگه داشتن خاک در تابستان و مرطوب نگه داشتن آن در زمستان است. از چمن های تازه بریده شده و برگ های مرطوب که متراکم شدند به عنوان مالچ استفاده نکنید. استفاده کردن از این مواد باعث ایجاد یک لایه عایق برای رطوبت و هوا خواهد شد.

آب

به ژاپنی

به ژاپنی گیاهی مقاوم به خشکی است که حتی با آبیاری متوسط می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. در طول سال های گرم و بارانی این گیاه در زمانی که آب در سطح برگ گسترش یابد مستعد بیماری های قارچی می شود.  در نتیجه بر روی برگ های لکه ایجاد شده و ممکن است برگ ها با پایین فصل شکوفه دهی بریزند. آبیاری اضافی در صبح وقت کافی برای تبخیر تا شب را خواهد داشت. گیاه راه از پایه آبیاری کنید و سعی کنید برگ ها خیس نشوند. به صورت یک قانون کلی یکبار آبیاری عمقی در هفته برای این گیاه کافی است البته اگر خاک هنوز مرطوب است نیاز به آبیاری مجدد نیست.

کود

به ژاپنی

به ژاپنی از کوددهی های منظم به وسیله کودهای خشک عمومی که چند هدفی هستند در اوایل رشد و قبل از شکوفه زنی سود بسیاری می برد. کود را در اطراف گیاه بریزید و توجه داشته باشید که کود به شاخ و برگ گیاهتان برخورد نداشته باشد. اگر کود با شاخ و برگ گیاه برخورد کند ممکن است برگ ها دچار سوختگی شوند. پس از آنکه کوددهی انجام شد می توانید برای ایجاد حداکثر عملکرد یک آبیاری عمقی انجام یدهید. در کوددهی به ژاپنی میتوانید از کودهای تدریجی که به تدریج آزاد می شوند استفاده کنید.

منبع

نویسنده: نسترن رضائی دستجردی

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4

 

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل باد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *