بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

نام فارسی بنقشه آفریقایی
نام انگلیسی African violet
نام علمی saintpaulia ionantha
خانواده gesneriaceae

معرفی:

بنفشه آفريقايی يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايی زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز از جذابيت خاصي برخوردار است . پرورش بنفشه آفريقائی اصلی كاردشواری است ولی     واريته ها و هيبريدهای جديد آن قويتر و پرگل تر می باشند و درصورت رعايت برخی اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود. اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد. تناقض در رنگ پرچم ها و گلبرگ ها این گل را بصورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی درآورده است. بنقشه آفریقایی همچنین یکی از مهم ترین گیاهان صنعت گلکاری و کاملا بی ارتباط با خانواده بنفشه است. نوع گلدانی آن یک سوم تجارت گلهای گلدانی اروپا و امریکا را به خود اختصاص داده است. گفته شده این گیاه اولین بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
اطلاعات کلی:

بنفشه آفریقاییبنفشه آفریقایی

نوع: علفی چندساله گلدار
بومی منطقه: تانزانیا، مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق آفریقا
رنگ گل: بسیار متنوع، بنفش، آبی، سفید، صورتی و قرمز.
برگ: گرد بیضی شکل، 2.5-8.5 سانتی متر، دمبرگ 2-10 سانتی متری، دارای مو یا کرک های ریز و دارای بافت گوشتی
گل: قطر 2-3 سانتی متر، جام گل مخملی پنج لوبی، رشد گل ها در خوشه یا روی ساقه های بلند و باریک (بیشتر روی ساقه ها)
ارتفاع: 6-15 سانتی متر
اندازه براساس قطر بالای سطح زمین:
میکرو: کمتر از 7.5 سانتی متر
فوق العاده کوتاه: 7.5 تا 10 سانتی متر
کوتاه: 10 تا 15 سانتی متر
نیمه کوتاه: 15 تا 20 سانتی متر
استاندارد: 20 تا 25 سانتی متر
بزرگ: 25 تا 30 سانتی متر

نور:

بنفشه آفریقاییبنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی بدون نور شکوفه نخواهد داد و نیاز نوری آن زیاد است. وقتی برگ ها کوچک و دمبرگ ها دراز شده باشند نشانه ی کافی نبودن نور است. نور کافی در پنجره های رو به شرق یا رو به جنوب قابل دریافت خواهد بود. نور خورشید در ظهر های تابستان به دلیل گرمای زیاد برای بنفشه آفریقایی مضر است و باعث سوختن برگ ها می شود. اگر بنفشه آفریقایی نور کاملی را دریافت کرده باشد برگ های آن به صورت مساوی و به شکل یک روزت متقارن رشد خواهند کرد. با استفاده از نور مصنوعی (نور فلورسنت) هم رشد خواهد کرد. نور مصنوعی فلورسنت سفید برای این منظور مناسب است. لامپ لوله ای فلورسنت را باید در فاصله ی 30 سانتی متری از گیاه خود قرار دهید. 14 ساعت نور در طول روز مناسب است.

نیاز آبی و روش های آبیاری:

جش

آب آشامیدنی سالم برای بنفشه آفریقایی مناسب است. تنها زمانی باید اقدام به آبیاری کنید که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. بهتر است آبیاری توسط زیر گلدانی های مخصوص و با استفاده از فتیله که آب را به گیاه منتقل میکند انجام شود تا گیاه فقط آب مورد نیاز خود را از زیر گلدانی جذب کند. نباید اختلاف دما بین آب آبیاری و دمای خاک وجود داشته باشد چون باعث ایجاد لکه هایی روی برگ می شود همچنین خیس شدن برگ ها هم این عارضه را تشدید میکند. بنابراین اگر قرار است آبیاری سطحی باشد باید برگ ها را با دست کنار زده و بعد سطح خاک را آبیاری کنیم. البته آبیاری مداوم از پایین هم باعث تجمع املاح در اطراف ریشه شده و باعث پوسیدگی ریشه می شود. EC آب آبیاری برای بنفشه آفریقایی بسیار مهم است چون این گیاه به تجمع نمک حساس است و استفاده از آب شور مانع جذب آب توسط ریشه های گیاه می شود و ممکن است با وجود آبیاری منظم، گیاه شما پژمرده شود. با توجه به اندازه گیاه، اندازه گلدان و سایر شرایط محیطی، به طور متوسط هر 5-6 روز یکبار آبیاری برای این گیاه کافی است.

دمای ایده آل: 22 درجه سانتی گراد

خاک: خاکبرگ و یا مخلوطی از پیت ماس، ورمی کولیت و پرلیت با نسبت های مساوی. pH مناسب برای خاک 6.4-6.9 است.

ال

رطوبت مناسب: 40-50%

تغذیه:

با توجه به سن گیاه می توانید از یک کود متعادل شامل عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده کنید. در صورت تهیه کود مخصوص بنفشه آفریقایی حتما به دُز مصرفی آن توجه کنید و همچنین توجه به این نکته هم ضروری است که وقتی سطح خاک شما خشک است نباید کود بدهید چون گیاه توانایی جذب آب را ندارد و آسیب می بیند.

نگهداری:

بنفشه آفریقایی
گلدهی بنفشه آفریقایی در گلدان های کوچک بهتر است. بنابراین گلدان های اولیه باید کوچک باشند تا ریشه به خوبی توسعه پیدا کند و تا زمانی که حجم گلدان با گیاه پر نشده است نیاز به جابه جایی نیست. بعد از گل دادن از جابه جایی گلدان خودداری کنید چون باعث توقف گلدهی در یک دوره ی زمانی می شود. گلدان های سفالی و سرامیکی به دلیل تجمع املاح و تغییرات دمای ناگهانی برای این گیاه مناسب نیست و بهتر است از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید. لازم است سطح برگ ها را همیشه تمیز نگه دارید چون وجود گرد و غبار روی سطح برگ ها نور دریافتی گیاه را کاهش می دهد.

مقاومت:

بنفشه آفریقایی به خشکی، گرما و نور کم یا سایه مقاوم است.

ناهنجاری ها:

بنفشه آفریقاییزط

لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.

برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید.

گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید.

گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.

برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.

برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.

کاربرد:

بنفشه آفریقایی
معمولا به صورت گلدانی و به مقدار خیلی کم در فضای سبز

تکثیر:
کشت بافت، قلمه برگ، تقسیم بوته، تکثیر با بذر

تقسیم بوته: تقسیم بوته را بهتر است زمانی که گیاه خیلی کوچک است انجام دهید. بوته را با پنس جدا کرده و داخل پرلیت، ماسه و یا پوکه کاشته و پس از ریشه دهی به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

بنفشه آفریقایی

قلمه برگ: یکی از عمومی ترین روش های تکثیر بنفشه آفریقایی استفاده از قلمه برگ است. بهتر است از برگ هایی استفاده کنید که نه خیلی جوان و نه خیلی پیر باشند. بعد از جدا کردن برگ از گیاه اصلی، توسط یک چاقو یا تیغ تیز انتهای دمبرگ را به صورت اُریب برش بزنید به طوری که روی برگ به سمت شما باشد و 3-4 سانتی متر از ساقه باقی بماند. یک سانت انتهای دمبرگ را به دو قسمت تقسیم کنید (انجام این کار ضروری نیست). برای ریشه دهی بهتر می توانید انتهای ساقه را داخل هورمون ریشه زایی قرار دهید. برای بستر می توانید از پرلیت، ماسه و یا پوکه استفاده کنید، دقت کنید که بستر را فشرده نکنید. دمبرگ را به میزان 1.5 سانتی متر داخل بستر قرار دهید. برای آبیاری، یک فتیله را در آب گرم خیس کنید و آن را از سوراخ انتهای گلدان عبور دهید. بعد از قرار دادن دمبرگ در بستر، گلدان را به میزانی آبیاری کنید که آب از انتهای آن خارج شود و پس از آن فقط زیر گلدانی را از آب پُر کنید تا توسط فتیله آب جذب شود. از پشت برگ ریشه و از روی برگ جوانه های برگی ظاهر می شوند. پس از 6-8 هفته جوانه ها ظاهر می شوند. در این مرحله می توانید از کود هم استفاده کنید. وقتی جوانه ها حدود 5 سانتی متر شدند می توانید آن ها را به گلدان اصلی منقل کنید.

آفات:

بنفشه آفریقایی

شپشک: رایج ترین گونه آن شپشک آردآلود است. اگر تارهای پنبه ای چسبناک در محل اتصال دمبرگ به ساقه اصلی مشاهده کردید از علائم این آفت است. برای مبارزه، گیاه آلوده باید از سایر گیاهان دور بماند و به مدت 2-3 ماه قرنطینه شود.

تریپس: یکی از آفات رایج بنفشه آفریقایی می باشد. بسیار ریز است و داخل پرچم های گل پنهان می شود. اگر پس از ضربه زدن به پرچم ها موجودات ریز سفیدی را مشاهده کردیدنشانه ی آلوده شدن گیاه به این آفت است. برای مبارزه، غنچه های آلوده را حذف کرده و از حشره کش استفاده کنید.

کنه ی سیکلامن: خطرناک ترین آفت بنفشه ی آفریقایی است. کنه ی سیکلامن از شیره ی گیاهی ساقه و جوانه های بنفشه آفریقایی در نزدیک سطح خاک تغذیه می کند و موجب بدشکلی و افتادن برگ ها و پوسیدگی از قسمت مرکزی بوته گیاه به سمت بیرون می شود. پیشگیری از این آفت آسانتر از کنترل آن است که برای این منظور باید گیاهان جدید را قرنطینه کرده و ابزارها و ظروف کشت را ضدعفونی کنید. برای مبارزه با این آفت 3-4 برگ سالم گیاه را جدا کرده در محلول کنه کش فرو برده و برای تکثیر استفاده کنید و مابقی گیاه را از بین ببرید.

بیماری:

بنفشه آفریقایی

مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را تشدید می کند. اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.

بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. برای مبارزه با این بیماری ها باید با توجه به تجویز کارشناس گیاهپزشکی از قارچکش های مخصوص استفاده کنید.

نویسنده: شبنم امیررضایی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *