بنت قنسول

بنت قنسول (POINSETTIA)

بنت قنسول (POINSETTIA)

بنت قنسول (POINSETTIA)

بنت قنسول

نام فارسی بنت قنسول
نام انگلیسی POINSETTIA
نام علمی Euphorbia pulcherrima
 خانواده Euphorbia

اطلاعات کلی :

نام فارسی : بنت قنسول، گل کریسمس

نام رایج فارسی : بنت قنسول

نوع:  روز کوتاه، درختچه

خانواده:  Euphorbia

ارتفاع:  ۱ متر

گسترش:  ۴۵ سانتی متر

رنگ گل:  سفید یا زرد

نور:  افتاب کامل

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  کوچک و فاقد ارزش زینتی

برگ:  بیضوی

معرفی

بنت قنسول

بنت قنسول بومی مکزیک است. مدت زمانی که شما میتوانید از زیبایی این گیاه در خانه ی خود لذت ببرید بستگی به سه چیز دارد: * بلوغ گیاه * زمانی که آن را خریداری کرده اید * نحوه ی نگهداری شما. با مراقبت های لازم گیاه بنت قنسول شما می تواند برای هفته ها ( ۶ تا ۸ هفته ) و در بعضی گونه ها حتی تا ماه ها زیبایی خود را حفظ کند. این گیاه دمای زیر ۱۰ درجه را نمی تواند تحمل کند بنابراین پس از انتخاب بنت قنسول مورد نظرتان آن را به محلی گرم و مناسب انتقال دهید ( اگر در زمستان این گیاه را خریده اید زمان انتقال آن از فروشگاه به خانه را تا می توانید کوتاه کنید یا روی آن را با چیزی بپوشانید تا هوای سرد به آن آسیب نزند.) زیرا قرار دادن این گیاه در دماهای پایین حتی برای چند دقیقه می تواند به برگ ها و برگچه های آن آسیب وارد کند.

ویژگی های ظاهری

بنت قنسول

برگ : هشتاد درصد بنت قنسول ها قرمز بوده و ما بقی صورتی، سفید و یا کرم هستند. بنت قنسول های قرمز ۸ هفته طول می کشد که از رنگ سبز به قرمز درآیند. برگ‌ها سرنیزه‌ای شکل بوده و در زمستان براکته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند. لبه های برگ ها صاف و یا گاهی دالبر دار دیده می شوند.

گل : پروسه ی گلدهی و رنگ گیری برگ ها  با طول کوتاه روزها در زمستان آغاز می شود و در پاییز می توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید به این نکته توجه داشته باشید که افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد.

نگهداری

بنت قنسول

نور: بنت قنسول را در برابر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. قرار گرفتن در زیر نور غیر مستقیم آفتاب به مدت ۶ ساعت در روز نیاز نوری این گیاه را برطرف می کند. اگر در روزهای سرد زمستان آن را کنار پنجره برای نورگیری قرار می دهید از برخورد آن به شیشه ی سرد پنجره جلوگیری کنید. از نور زیاد  و مستقیم آفتاب و خشکی دور نگه داشته شود. میزان تاریکی مطلق شبانه ۱۴ – ۱۲ ساعت در شبانه روز برای گیاه است.

بنت قنسول

آبیاری : زمانی که سطح خاک خشک است آبیاری کنید و هر روز خاک را چک کنید و با ایجاد سوراخ هاسس در آن اجازه دهید آب اضافی خارج شود و به زیر گلدانی بریزد زمانی که گیاه پژمرده می شود سریع تر برگ های خود را میریزد. به اندازه آبیاری کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه به گیاه آسیب می زند. زمان گلدهی بنت قنسول با رطوبت مناسب افزایش می یابد پس گیاه را به طور منظم مرطوب کنید.

بنت قنسول

خاک: خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد به گونه ای که آب اضافی را در خود نگه ندارد. مخلوطی از پیت موس+ پرلایت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است.

بنت قنسول

کوددهی : در زمان گلدهی به هیچ عنوان کوددهی نکنید. هر دو هفته یکبار یا هر ماه از کودهای کامل و مناسب گیاهانی که در خانه نگهداری می شوند برای کوددهی استفاده کنید. در صورتی که گیاه بنت قنسول در شرایط مناسب محیطی قرار گیرد باید بعد از چندهفته شروع به رشد کند. از کودی استفاده کنید که نیتروژن کمتر و پتاسیم بیشتری داشته باشد

بنت قنسول

آفات و مشکلات : اگر گیاه بیش از اندازه آبیاری شود ممکن است به کپک قارچی دچار شود و همچنین ممکن است مورد حمله ی آفاتی که بین گیاهانی که در محیط داخلی نگهداری می شوند رایج اند، قرار بگیرد مثل شپشک ها (scale insect  و  mealybug).

اگر برگ های بنت قنسول شما میریزد، خیلی مهم است که ابتدا علت آن را پیدا کنید، در بعضی از شرایط به سادگی مشکل قابل حل شدن می باشد. عوامل محیطی مثل گرما و شرایط خشکی مهمترین علت های ریزش برگ ها هستند. استرس هم میتواند باعث ریزش برگ ها شود بنابراین گیاه را در محلی خنک و بدون باد و به اندازه ی مورد نیاز آب نگهدارید اگر هیچ کدام از این موارد نبود و گیاه بهبود نیافت باید دور انداخته شود البته قبل از دور انداختن گیاه تمام سعی خود را برای نجات آن انجام دهید. ممکن است عمر گیاه پژمرده کاهش یافته باشد اما با غوطه ور کردن ریشه و محتویات اطراف آن در آب گرم در بعضی موارد می توان گیاه را نجات داد. ااحیای گیاه باید در مدت زمان یک ساعت اتفاق بافتد پس قبل از امتحان کردن این روش آن را بیرون نیاندازید ( این ایده توسط Kenneth Freeman ارائه شده ).

گاهی اوقات پیش می آید که گیاه بنت قنسول پس از این که خریداری شده و به خانه آورده شده است، برگ های آن شروع به زرد شدن و ریختن می کند که جای نگرانی نیست زیرا گیاه دارد به محل جدید واکنش نشان می دهد. گیاهانی را خریداری کنید که سالم و قوی به نظر میرسند و زیر برگ های آن هارا قبل از خریداری برای چک کردن افات و حشرات بررسی کنید و گیاهانی که برگ های زردی دارند نخرید و گل های زرد کوچک هم باید در وسط گیاه وجود داشته باشند.

تکثیر :

بنت قنسول

تا اواسط بهار آبیاری کنید و سپس اجازه دهید گیاه خشک شود و ساقه های آن چروکیده شود، آن را در جای خنک نگهدارید و در اواخر بهار، تمام شاخ و برگ ها را تا فاصله ی چند اینچی (۲٫۵ سانتیمتر=هر اینچ) از سطح خاک قطع کنید و آن ها را در گلدانی دیگر بکارید، خوب آبیاری کنید و گرم نگهش دارید و با استفاده از کودهای مناسب گیاهان خانگی آن را تغذیه کنید تا زمانی که رویش جدید اتفاق بافتد، یک ماه بعد گیاه را بیرون برده و در مکانی که سایه است قرار دهید و سپس در اواسط تابستان و قبل از برگرداندن گیاه به محیط خانه، نوک قسمت های رشد کرده را جدا کنید و گیاه را در مکانی آفتابی قرار دهید و به طور منظم آبیاری کنید و کود دهید و سپس از اواسط پاییز گیاه را در محلی تاریک بین ساعت های ۵ غروب تا ۸ صبح نگهدارید بنابراین این گیاه دوباره شروع به گلدهی و درآوردن برگ های رنگی می کند.

مباحث اضافی :

بنت قنسول

از قرار دادن بنت قنسول در برابر باد گرم یا سرد رادیاتور یا دستگاه های تهویه ی هوا و یا در مقابل باد مستقیمی که از در یا پنجره وارد می شود جلوگیری کنید. در تابستان آن ها را در محیطی با نور کافی و خنک و در دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه ی سانتیگراد نگهداری کنید. گیاه برای رنگ گیری هر چه بهتر به یک دمای ثابت در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد نیاز دارد پس دقت کنید که محیط زیاد سرد یا خیلی گرم نباشد. تلاش برای نگه داشتن گیاه از سالی به سال دیگر معمولا ناامید کننده است زیرا به وجود آوردن شرایط مناسب رشد سخت است اما تحت شرایطی مقدور است اما شما میتوانید از آن به عنوان یک گیاه خانگی سبز هم استفاده کنید زمانی که برگ های قرمز آن افتاد. این گیاه اگرچه سمی نیست، اماکسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش های آلرژیک نشان دهند پس هنگام قلمه زدن و بریدن شاخ و برگ ها از دستکش استفاده کنید چون ممکن است شیره ی آن مشکل آفرین باشد.

منبع : طراحان منظر

14 پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   احتمالا گیاه شما کمبود رطوبت داره و از نظر مواد غذایی هم ددچار فقر شده حتما از کود برای تغذیه گیاه استفاده کنید.
   پیشنهاد من به شما استفاده از کود ارگانیک هربان است.
   موفق باشید.

   پاسخ
 1. Q گفته:

  با سلام من ۳روزه بنت قنسول خریدم برگ های بالاییش قرمزن و از وقتی خریدم ۵تا از برگای سبزش زرد شدن و ریختن.چیکار کنم مشکلش چیه؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنت قنسول نیاز به نور مناسب و کوددهی و رطوبت داره
   و اینکه جا به جایی ناخوداگاه به گیاه شک وارد میکنه

   پاسخ
 2. Masiiii گفته:

  سلام گل بنت قنسول من شته های زیادی زده که مانع رشتش هست و دوبار هم سم پاشی کردم بیفایده بود

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   یه قطره مایع ظرفشویی رو تو ی لیتر آب حل کنید و اسپری کنید به فاصله ۱ ساعت اب خالص رو با فشار اسپری کنید.
   این کار رو حداقل ۳ بار به فاصله ۳ روز انجام بدید
   و اگر مشکل حل نشد از سم استفاده کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 3. Pouria گفته:

  سلام
  من حدودا تا الان یک ساله که از بنت قنسول نگهداری میکنم و هرشب جای تاریک گذاشتمش برگهاش هم قرمز شدن و گل کرده ولی دیروز دیدم که یک سری از برگ های پایین گیاه ریختن البته برگها قدیمی بودن و تقریبا بی رنگ شده بودن و خال های سبز پررنگ داشتن ولی تا به حال نشده بود که یک دفعه اینهمه برگ بریزه/: به نظرتون عادیه یا مشکلی داره؟ یا که اون خال های سبزپررنگ یه آفت هستن؟

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   ریزش برگ ها ممکن است به دلیل گرما یا جابجایی گلدان باشد
   گلدان را در جایی قرار دهید که دما بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 4. مهسا گفته:

  با سلام بنت قنسول من برگهای زیرینش دچار شپش های سفید شده که این شپش ها پرواز میکنند
  و کلا زیر برگ ها نقطه های سفید سفید زده چیکارش کنم؟
  پشت پنجره تو محیط خانه نگهداریش میکردم و هفته ای دو مرتبه آبیاریش میکردم

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   برای از بین بردن حشرات ریز گلدان خود میتوانید از محلول آب و مایع ظرفشویی یا وایتکس استفاده کنید. به این صورت که در یک لیتر آب دو یا سه قطره مایع ظرفشویی ریخته و خوب هم میزنید.
   محلول حاصل را روی گیاه خود مخصوصا قسمت هایی که حشره بیشتر مشاهده میشود اسپری کنید. توجه کنید که غلظت مایع ظرفشویی نباید بیشتر از دو یا سه قطره باشد، غلظت بیش از انداره و استفاده ی مداوم از آن باعث گیاه سوزی و تغییر رنگ گیاه شما خواهد شد.
   موفق باشید.

   پاسخ
 5. شیوا گفته:

  سلام، میخواستم بدونم آیا نگهداری از بنت قنسول در اتاق خواب کودک هم امکان پذیر هست؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   شما اگر بنت قنسول را در مکانی با نور مناسب و کوددهی مطلوب قرار دهید مشکلی نداره .
   فقط کودک شما به هیچ وجه نباید برگ های گیاه رو بخوره
   موفق باشید.

   پاسخ
 6. زهرا گفته:

  سلام
  گل بنت قنسول من بعد از دوماه ک خریداری شد پشه های سیاه خیلی ریزی رو خاکش دیده میشه
  علتش چیه؟
  البته نور کافی بهش میرسه و شاداب هست و برگهای جدید زیادی هم داره.

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   پشه های سیاه اسمشون پشه قارچ
   آبیاری رو منظم و با فاصله انجام بدید.
   خاک نباید خیلی مرطوب باشه .
   برای کنترل پشه قارچ می تونید از مقاله پشه قارچ استفاده نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *