برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه‌ریزی فضای سبز یک نیاز ضرور برای انجام پروژه “خودتان انجام دهید” است. قبل از آنکه طرح خود را بر روی کاغذ پیاده کنید، باید در رابطه با نکات ارزشمند  DIY اطلاعاتی داشته باشید. برنامه ریزی طراحی فضای سبز به شما امکان این را می‌دهد که همانند یک طراح منظر فکر کنید.

تفکر یک طراح منظر چیست و چگونه می‌توانید در طراحی فضای سبز مورد نظرتان از آن استفاده کنید؟

فکر کردن همانند یک طراح منظر توانایی تشخیص تمامی چالش ها‌یی است که با آن هنگام طراحی فضای سبز مورد نظرتان قبل از شروع کار و پیاده کردن  طرح با آن روبه رو هستید می‌باشد.یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک شرکت موفق طراحی فضای سبز “نگاه” در هنگام راه رفتن در یک حیاط است. در واقع توانایی نگاه کردن می‌تواند باعث شروع یا شکست یک  بیزینس شود. برنامه‌ریزی فضای سبز در رابطه با ارتقا نگاه کردن به محیط اطراف است.

برنامه‌ریزی فضای سبز از طریق راه‌های متفاوت زیر می‌تواند باعث سوددهی برای شما شود:

ابتدا، برنامه‌ریزی فضای سبز به شما اجازه می‌دهد که تشخیص بدهید چه میزان باید برای حیاط خود هزینه کنید و به شما کمک می‌کند میزان زمان مورد نیاز برای انجام کارها نیاز خواهید داشت. در واقع با اینکار شما متوجه می‌شوید حوزه و اندازه کار مورد نظر تا چه حد است و شما می‌توانید خودتان به تنهایی از پس آن بر بیایید یا نیازمند کمک یک متخصص خواهید بود.

  • این کار باعث می‌شود ارزش خانه شما بالاتر برود و راحت تر بتوانید آن را بفروشید.
  • باعث می‌شود که طراحی مناسبی را انجام بدهید که نیازمند نگهداری آسان تر است.
  • رشد چمن و گیاهان باعث می‌شود منظره طبیعی و پرگلی داشته باشید.
  • این کار باعث می‌شود که شما در هزینه و زمان صرفه جویی بکنید . اگر طراحی اولیه درست باشد در هزینه و زمان نیز صرفه جویی خواهد شد.

این مقاله در رابطه با برنامه‌ریزی فضای سبز است نه طراحی آن ، اما این دو مقوله کاملا به همدیگر مرتبط هستند. برنامه‌ریزی بیشتر باعث می شود شما پول و زمان کمتری برای ایجاد تغییرات استفاده کنید که لازمه این رویداد داشتن ایده های برنامه‌ریزی شده است.

یک طراح فضای سبز خبره همواره اطراف ملکی که مشتری از آن خواسته طراحی کند راه می‌رود، عکس می‌گیرد، نکته می‌نویسد  و در رابطه با تمامی مسائلی که ممکن است در طول طراحی با آن روبه‌رو شود یادداشت می‌کند. این باعث می‌شود که او تمامی ایرادات را پیدا کرده و طراحی خوبی داشته باشد.

اگر در زمان برنامه‌ریزی فضای سبز از چیزی غفلت شود در آینده باعث افزایش هزینه، وقت و نارضایتی مشتری خواهد شد.

بگذارید با مثالی ساده تر مساله را برایتان روشن کنم. یکی از ساده‌‌ترین و رایج ترین کارها در فضای سبز چمن‌کاری است. که می توان با برنامه‌ریزی یا بدون آن انجام داد. یا به عبارت بهتر اگر نگاه صنعتی به این قضیه داشته باشیم باید بگویم مانند انجام یک کار صنعتی است اگر آن را به افراد خبره بسپارید کاری با کیفیت خوب تحویل خواهید گرفت اما اگر به افرادی که در کار وارد نیستند بسپارید کار شما کیفیت مورد نظر را نخواهد داشت.

طراحی فضای سبز با برنامه ریزی مشخص

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

شرایط خاک موجود، نور، خشکی، شیب، راه‌ها، آب و هوا و دیگر چالش هایی که ممکن است وجود داشته باشد باید محاسبه شود. یک شرکت طراحی فضای سبز خود تمامی مواردی که گفته شد را بررسی خواهد کرد. بعد از انجام کار چنین شرکتی کار خود را گارانتی خواهد کرد.

اولین کاری که برای چمن‌کاری مهم است وجود حداقل ۱۲ تا ۱۸ سانتی‌متر خاک لومی با کیفیت بالا است. این ابتدایی ترین کار برای ریشه دهی زیبا و موفق بودن کاشت چمن است. چمنی که در ان شرایط کاشته شده باشد نسبت به هلف هرز، و خشکی مقاوم بوده و نیازمند مواد شیمیای کمتر و کوددهی کمتر خواهد بود.

اگر خاک شما از نظر شرایط مورد نیاز فقیر است شما باید آن را اصلاح کنید یا اگر اصلاح پذیر نیست آن را حذف کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که عمق مناسب خاک بالایی متشکل از لوم با کیفیت بالا را داشته باشید. شما می‌توانید برای اینکار الان هزینه کنید یا بعدا برای مالچ پاشی دوباره هزینه کنید.

مکانی که چمن خود را می‌کارید به همان اندازه که کیفیت خاک مهم است دارای اهمیت است. کاشت چمن زیر درختان یا مکان هایی که سایه هستند مثل میان دو خانه یا پشت خانه یا میان راه ماشین‌رو چالش‌هایی هستند که شما با آن‌ها روبه‌رو خواهید بود. ممکن است شما بتوانید از گونه‌هایی که به سایه مقاوم هستند استفاده کنید اما به این نکته توجه کنید که حتی گونه‌های مقاوم نیازمند چند ساعت نور آفتاب هستند.

به یاد داشته باشید که برنامه‌ریزی طراحی فضای سبز به معنی این است که شما دید قوی برای تشخیص نقاط نگران کننده مکان طراحی خود دارا هستند. برای زمین‌های که دارای شرایط نگران کننده و ویژه‌ای هستند باید  از الان برنامه ریزی کنید.

سبک طراحی فضای سبز می‌تواند متفاوت باشد به عنوان مثال شما میتوانید از مالچ یا صخره به عنوان بستر کار استفاده کنید که این‌ها می‌توانند به وسیله گیاهان یکساله، چندساله و درختان زیبا شوند و شما یک حیاط با طراحی عملی داشته باشید. انجام صحیح برنامه ریزی طراحی فضای سبز باید در ابتدا صورت گیرد در واقع اگر از ابتدا شرایط را در نظر بگیرید میتوانید خود را از تغییر و انجام طراحی دوباره نجات دهید.

حال شما همانند یک طراح فضای سبز فکر میکنند. حالا شما قادر به این خواهید بود که مسائل را قبل از اتفاق افتادن پیش‌بینی کنید و برای آنها راه حلی مناسب پیدا کنید.

طراحی فضای سبز بدون برنامه ریزی :

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

خاک آماده شده و بذر چمن سفارش داده شده، این در حالی است که تنها یک لایه نازک از خاک لومی با کیفیت نامناسب بستر وجود دارد. زهکشی خاک ضعیف بوده و آب همواره روی چمن باقی می‌ماند. در سال اول چمن شماظاهر خوبی خواهد داشت اما این ظاهر خوب تا زمانی دوام دارد که ریشه چمن شما بیش از لایه لومی رشد نکرده باشد.

سال دوم ریشه ها  به قسمت فقیر خاک رسیده و مقدار زیادی از پول شما صرف خرید مواد شیمایی گران قیمت و کودها خواهد شد که در بسیاری از موارد هیچ کمکی به شرایط به وجود آمده نخواهد کرد.

شما چمن را در مکان‌های نامناسب مانند بین دو خانه، مکان رفت‌وآمد خودرو و دیگر مکان‌های که از نظر شرایط برای رشد چمن مناسب نیستنند کاشته‌اید در نتیجه شما مجبور خواهید بود چمن را حذف کرده و زمین را با گیاهان پوششی دیگر بپوشانید.

بار اول با برنامه ریزی فضای سبز کار را درست انجام بدهید.

بر اساس مواردی که رد بالا به آن‌ها اشاره شد میتوانید اهمیت برنامه ریزی برای طراحی فضای سبز را درک کنید در واقع شما با کمی وقت گذاشتن در مرحله برنامه ریزی برای طراحی فضای سبز  میتوانید نتایج خوبی را دریافت نمایید. قبل از آنکه طراحی را شروع کنید میتوانید در اطراف خانه خود بگردید باغچه ها را تماشا کنید و نکات مثبت و منفی که به نظرتان می‌آید یاد داشت کنید. این کار به شما در طراحی فضای سبز حیاط خانه‌تان کمک خواهد کرد در واقع شما با اینکار میتوانید از نکات مثبت استفاده و از نکات منفی جلوگیری کنید.

طراحی حرفه ای فضای سبز رابطه مستقیمی با نگاه کردن به محیط اطراف دارد. در واقع برای هر چیزی که در حیاط خود انجام می‌دهید باید دلیل منطقی داشته باشید شما باید بتوانید بعد از برنامه ریزی به این سوال که چرا این قسمت به این صورت طراحی شده است پاسخ بدهید.

در ادامه مقاله لیستی از مواردی که شما باید در پروژه طراحی حیاط خود به دنبال آنها باشید آورده شده است . در برنامه ریزی همواره به این نکته توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی را به گونه‌ای انجام بدهید که بودجه در نظر گرفته شده باشد. لیست تهیه شده در زیر کامل نیست شما میتوانید با توجه به نیاز و دیدگاه خود آن را کامل کنید. اگر موردی به نظر شما آمد که باید در این لیست اضافه شود آن را با ما در میان بگذارید.

سطح زمین ومجاورت: یک تصویر بزرگ از مکانی که میخواهید تهیه کنید . در عکس تهیه شده باید زمین شما در مقابل خانه مشخص شده باشد در واقع این عکس به شما کمک میکند که زهکشی مناسب را انجام بدهید.

-نگهداری:

برنامه ریزی فضای سبز

 

مطمئن شوید مواردی که شما طراحی کرده‌اید مواردی ست که میتوانید از آنها نگهداری کنید. اگر تا به حال تجربه چمن کاری را نداشته اید اکثریت فضا را برای چمن کاری در نظر نگیرید. اگر شما چمن کاری انجام داده اید و از گیاهانی استفاده کرده اید که باغچه شما نیازمند آبیاری زیاد است مطمئن شوید که سیستم آبیاری مناسبی را برای باغچه خود در نظر گرفته‌اید و زمانی که نمیتوانید خودتان مراقب آبیاری باشید سیستم آبیاری شما به درستی کار میکند. به صورت کلی طراحی را انجام بدهید که متناسب با زمان و تلاشی است که می‌‌خواهید برای نگهداری از آن انجام بدهید.

۳-میران نور و سایه:

به میزان نور در زمان‌های مختلف در روز توجه کنید این کار باعث می‌شود که شما برنامه صحیحی برای نگهداری از چمن، گیاهان و درخت ها داشته باشید. به یاد داشته باشید حتی مقاوم ترین گیاهان به چند ساعت نور آفتاب در روز نیاز خواهند داشت

۴- آبیاری:

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

میزان دسترسی خود را به آب کافی در نظر بگیرید و با توجه به آن گیاهان را انتخاب کنید و طرح کاشت را طراحی کنید.

۵- کاربرد پذیری:

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

این یکی از مهم‌ترین قسمت‌ای برنامه‌ریزی فضای سبز مخصوصا در زمانی که نیاز به تعویض خاک سطحی است می باشد.. قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید در رابطه با کاربرد آن فکر کنید. ممکن است به خاطر کاربرد مجبور شوید گیاه یا طراحی را عوض کنید

الگوهای ترافیکی

همیشه عملی فکر کنید. مسیرها، نرده‌ها ، بوته‌ها و بستر باف باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده باشند که جریان ترافیک الگوها به گونه‌ای باشد که شما می‌خواهید وجود داشته باشد و قابلیت تحرک داشته باشد.

خاک

برنامه ریزی فضای سبز

برنامه ریزی فضای سبز

یکی از کلیدهای موفقیت در کار طراحی فضای سبز شروع با خاکی است که از کیفیت مناسبی برخودار باشد. به عنوان یک برنامه ریزی در فضای سبز باید با پایه مناسب و بلوک های که فضا را برای شروع کار محیا می‌کند شروع کنید. به عنوان مثال هنگامی که شما می‌خواهید چمنکاری را آغاز کنید ابتدا باید زهکشی و اصلاح خاک را انجام دهید و سپس به سایر کارها بپردازید. به یاد داشته باشید همیشه هزینه نگهداری و اصلاح بیشتر از هزینه اولیه برای احداث پایه درست و مناسب خواهد بود.

آب و هوا

باد شدید می‌تواند بر روی برخی از گیاهان تاثیر نامطلوبی داشته باشد یا اینکه باران‌های سنگین و به راه افتادن آب می‌توان باعث شود که شما در طراحی نیاز به افزودن راه‌هایی برای عبور آب باران، گودال‌هایی برای تجمع داشته باشید. بارش برف سنگین و انباشته شدن آن بر روی گیاهان پوششی و چمن نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.  به یاد داشته باشید نمک، چربی، روغن و دوده که از محل زندگی شهری به پارک ها وارد می‌شود می‌تواند در تخریب گیاه به نوبه خود تاثیر گذار باشد.

دسترسی

اغلب اوقات از دسترسی در طراحی‌ها  چشم‌پوشی می‌شود. تاسیسات و ساختارها در محیط طراحی شده به چگونه‌ای باید باشد که از قابلیت مناسبی برخودار شود؟ آیا باید از نرده در طراحی استفاده شود؟ آیا ورودی باید سرتاسری باشد؟ آیا خطوط برق رسانی قابلیت دسترسی به تمامی نقاط را می‌دهد؟ آیا با توجه به ویژگی ها و شرایط موجود کاشت چمن مناسب است و دسترسی به اندازه‌ای است که به چمن آسیبی وارد نشود؟

باید به این نکته توجه کرد که برنامه‌ریزی ساختاری پیش از شروع به کار باعث می‌شود شما بدون هیچ مشکلی کار خود را به پایان برسانید. در اغلب برنامه‌های طراحی یک پارک ابتدا قسمت معماری سخت در نظر گرفته می‌شود اما این مساله باید کمی تغییر پیدا کرده و تئوری بهتری جایگزین آن شود. به عنوان مثال باید کاشت درخت‌های بزرگ در این برنامه‌ریزی ابتدایی در نظر گرفته شود به علت آنکه برای جابه‌جایی یک درخت شما باید قبل از احداث تمام راه ها و دسترسی ها را بررسی کرده باشید. مطمئن باشید در هنگام کاشت زمانی که شما ابتدا منظر سخت را اجرا کرده باشید موفق نمی‌شوید یک ردیف از درختان بزرگ را داشته باشید. بدین منظور که برای جابه‌جایی نیاز به عبور ماشین‌های بزرگ است و اگر شما این مساله را در نظر نگرفته باشید به مشکل برخواهید خورد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید   معماری طبیعت

ارتباط با پیمانکار فرعی:

شما برای طراحی یک پارک نیازمند سنگ‌فرش کردن راه‌ها، نصب نرده‌ها ، بتن‌ریزی، نصب تاسیسات آبیاری  و … خواهید بود. این برنامه‌ها توسط شما انجام نمی‌گیرد بلکه شما نیازمندد افرادی هستید که برای شما آن را انجام بدهد. در ابتدا کار مطمئن شوید که طراحی شما با کارهای که قرار است توسط این افراد صورت بگیرد در تضاد نیست و طراحی مطابق با نیازهای فضایی و کاری تاسیسات انجام گرفته است.

مسائل پیش‌بینی نشده در برنامه ریزی فضای سبز:

مسائل پیش‌بینی نشده در برنامه ریزی فضای سبز ، مسائلی هستند که حتی برای قوی ترین طراحان فضای سبز  در طول اجرای  پروژه رخ می‌دهند و حتی حرفه‌ای ترین افراد در رابطه با این مسائل دچار مشکل می‌شوند. همیشه در هر پروژه‌ای برای رویایی با اتفاقات پیش‌بینی نشده اماده باشد و برنامه ریزی فضای سبز را به خوبی انجام دهید. این مساله یکی از قوانین مورفی “Murphy’s Law”  در طراحی منظر است. یکی از این موارد توده مواد مدفون شده از قبل است. گاهی اوقات زمانی که می‌‌خواهید در یک زمین کار کنید در کندوکاو زمین با مواردی مواجه می‌شوید که برای شما ایجاد مشکل می‌کنند.

به یاد داشته باشید که حتی بهترین پلان‌های طراحی شده و مهندسی شده نیازمند تغییراتی برای بهبود یافتن هستند. در رابطه با این موضوع دلسرد نشوید، کاملا عادی است پس آن را بپذیرید و ادامه بدهید. اگر این اتفاق در مرحله طراحی برای شما افتاد خوشحال باشید چونکه شما می‌توانید قبل از اجرا آن را اصلاح کنید. همواره به این مساله به عنوان شانسی برای ارتقا نگاه کنید.

قبل از آن‌که طراحی خود را بر روی کاغذ بیاورید به مسائلی که ممکن است در طول پروژه با آن روبه‌رو شوید فکر کنید این باعث می‌شود شما فرصت بیشتری برای طراحی عالی و بی نقص داشته باشید.

 

منبع : طراحان منظر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *