بام سبز

بام سبز

بام سبز یا پشت بام سبز

 بام سبز

پشت بام های سبز

 بام های سبز سقف هایی هستند که به طور قابل ملاحظه ای با گیاهان زنده پوشش داده شده اند.هر چند که شواهد تاریخی و باستان شناسی نشان می دهد که  بام های سبز بیش از سه هزار سال است که ساخته شده است، پذیرش شایع ، همواره با هزینه ساختاری حمایت از خاک های سنگین و با چالش های فنی آب بندی کم شیب محدود شده است.

پیشرفت های اخیر در تکنولوژی فرآیندهای غشایی ضد آب همراه با توسعه پشت بام های سبزسبک وزن, در نهایت بام های  سبز را برای اکثر ساختمان های جدید عملی کرده است: در حال حاضر بیش از یک میلیارد فوت مربع از سقف های سبز بسیار سبک وزن وجود دارد!

چرا  بام های سبز  را بسازیم؟

 بام سبز

اگر چه ساختار، آب بندی و الزامات زهکشی بام های سبز همیشه آنها را گران تر از سقف های ساده خواهد کرد ، اما  بام های سبز مزایای مشخص و طولانی مدت اقتصادی و زیست محیطی را ارائه میکند که توجیه خوبی است برای هزینه اولیه بالا.

پشت بام های سبز از لحاظ بصری جذاب می باشند: رنگ آمیزی متنوع از گل ها ، چمن، و گیاهان وحشی جذاب تر از سطوح یکپارچه سیاه یا سفید است. پشت بام های سبز می تواند اراضی بایر شهری را به باغ های شهری تبدیل کند.

پشت بام های سبز با توجه به مسئله انرژی کارآمد می باشند: آنها در تابستان خنک هستند و می توانند به اندازه سقف های سفید در کاهش اثر جزیره گرمایی شهری موثر باشند. جرم حرارتی خاک , افزایش گرما و فرسایش را به وسیله جداسازی ساختمان از گرمای مفرط, کاهش میدهد.

پشت بام های سبز به طور قابل توجهی جریان فاضلاب سطحی را کاهش میدهند: معمولا با حفظ نیم تا سه چهارم از میزان بارش سالانه و به تاخیر انداختن جریان اکثر پس مانده ها.

پشت بام های سبز دائمی هستند: توسط محافظ ضد آب از خورشید و کاهش نوسانات درجه حرارت، غشاء مصنوعی می تواند بیش از پنجاه سال باقی بماندو

ساختار بام سبز

 بام سبز

یک بام سبز مدرن نیاز به هشت لایه کاربردی دارد:

 بام سبز

1) ساختار سقف محکم: پشت بام های سبز باید به طور معمول از25 تا 100 پوند بار را پشتیبانی کنند که بیشتر از از سقف های مسطح معمولی در هر فوت مربع است. سقف های جدید، چه ساخته شده از چوب، فولاد، و یا بتن , می تواند برای پشتیبانی بام های سبز با حداقل هزینه اضافی طراحی شود. سقف های موجود تقریبا همیشه از لحاظ تقویت ساختاری پر هزینه هستند.

 بام سبز

2)غشای ضد آب معتبر: نشت در پشت بام های سبز از لحاظ شناسایی می تواند بسیار دشوار باشد، و تعمیرات و یا جایگزینی هزینه بالایی را در بر میگرد.برای یک سقفی که بخواهیم برای مدت طولانی باقی بماندو عاری از خدمات نگهداری باشد، عایق بام سبز باید به اندازه کافی در برابر حرکات جنبشی ساختمان مرتجع و انعطاف پذیر باشد و باید غیر قابل تجزیه وباید آب و نسبت به نفوذ ریشه مقاوم باشد.

3)ریشه مانع غشای: اگر سیستم ضد آب اصلی مقاوم در برابر نفوذ ریشه نیست، می توان آن را با یک غشاء ریشه مانع ثانویه پوشاند. غشاء ثانویه نیز با برخی از سیستم های بام سبز که در آن آب را به عمد تخلیه می کنند, استفاده می شود زیرا که ,غشای ضد آب اولیه هنوز هم تخلیه میشود.

4) پارچه حفاظت سخت: یک پارچه مصنوعی از عایق و یا ریشه مانع غشاء از آسیب های مکانیکی در طول ساخت و ساز و تعمیر و نگهداری پشت بام محافظت می کند. پارچه حفاظت معمولا وزن 500 تا 900 گرم در هر متر مربع دارد.پارچه با افزایش ذخیره آب و مویینگی برای برخی از سیستم های سقف های سبز ارجح است.

 بام سبز

5) ذخیره سازی آب لایه زهکشی: در پشت بام های سبز,ذخیره آب به منظور کمک رساندن به گیاهان برای زنده ماندن در دوره های هوای گرم و خشک , مطلوب است. با این حال، گیاهان مناطق خشکی که در پشت بام های سبز رشد می کنند, زنده نخواهند بود مگر آب اضافی به سرعت از منطقه ریشه گیاه تخلیه و منتقل شود. ترکیب بهینه از ذخیره سازی آب و زهکشی سریع می تواند توسط چندین محصول زهکشی-ذخیره سازی آب شامل واسطه های درجه بندی دانه معدنی، ورق های پلاستیکی چاله دار ، و ورقه پارچه آجدار ارائه شود.

 بام سبز

6) متراکم نشدن پارچه جدایی: برای ذخیره سازی آب و عملکرد درست لایه های زهکشی ، باید آن را به صورت مساقل از خاک نگه داشت. یک پارچه جدایی خاک مصنوعی این وظیفه را انجام می دهد، اما پارچه باید یک ساختارداشته باشد که در برابر گرفتگی ذرات ریز خاک مانند لای و رس , مقاومت کند.

7) خاک مهندسی: خاک سقف سبز خاک معمولی نیست. باید بسیار سبک وزن و دارای ویژگی های ذخیره سازی خوب آب , محتوی پارامترهای شیمیایی مناسب و یک توزیع خوب از اندازه ذرات باشد.

8) گیاهان مناسب: گیاهان بام سبز باید در محیط بام سبز زنده بمانند که شاید اغلب گرم و خشک باشد. پشت بام های سبز نازک معمولا به گیاهان نازک و علفی نیاز دارند، در حالی که پشت بام های سبز ضخیم تر اغلب می توانند طیف گسترده ای از گیاهان بومی را پذیرا باشند.

نویسنده: مهدی فاتح نیا

منبع

 

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

این مطلب را نیز مطالعه کنید   fountainscape چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *