بام سبز گسترده

بام سبز گسترده Extensive Green Roof

بام سبز گسترده Extensive Green Roof 

بام سبز گسترده یاGreen Roof

بام سبز گسترده

بام های سبز سقف هایی هستند که به طور قابل ملاحظه ای با گیاهان زنده پوشش داده شده اند. شواهد تاریخی و باستان شناسی نشان می دهد که  قدمت  بام های سبز بیش از سه هزار سال است. بام های سبز بر اساس سیستم اجرایی به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

1- بام سبز متمرکز Intensive Green Roof

2- بام سبز گسترده Extensive Green Roof 

3- بام سبز مدولار  Modular Green Roof

4- بام سبز  نیمه متمرکز Semi-Intensive Green Roof

هر کدام از طبقه بندی های ذکر شده ویژگی های خاص خود را دارا می باشند. در این مقاله بام های سبز گسترده به صورت جامع بررسی شده اند.

بام سبز گسترده یا Extensive Green Roof) Green Roof)

بام سبز گسترده

در طبقه بندی بام های سبز به بام سبز گسترده ، بام سبز یا Green Roof  گفته می شود که نسبت به بام سبز متمرکز از پیچیدگی کمتری برخوردار بوده و احداث آن راحت تر است.

بام سبز گسترده

بام گسترده اغلب برای یک خانواده یا چند خانواده در ساختمان های مسکونی استفاده می شود. آنها همچنین برای فضاهایی بر روی سطح پشت بام که مردم به ندرت بر روی آنها راه میروند مناسب است. مردم روی آنها عمدتا برای نگهداری راه میروند. این بامهای سبز همچنین برای نماهای خارجی ساختمان مانند سایبان و گاراژ بسیار مناسب است. طراحی قرار است ,کارایی بالا هنگام استفاده از آب و منافع حرارتی، در حالی که وزن کلی بام کم باشد ,ارائه کند.

بام سبز گسترده

محیط کاشت در بام سبز گسترده از محدوده 4 سانتی متر تا 24 سانتی متر عمق پیدا میکند و در حالی که سیستم های عمیق تر که نصب شده اند, به خوبی سیستم های کم عمق کارایی ندارند. تحمل خشکی گیاهان آبدار و علف ها همانند گیاهان معمولی است که استفاده می شود زیرا آنها ریشه های کم عمقی دارند و از آب کمی استفاده میکنند. تنوع گیاهی در این بام ها به منظور ساده سازی نگهداری و اطمینان از اینکه نیاز رطوبتی همه ی گیاهان مشابه است, کم نگه داشته میشود.در زمان خشکی این بام ها ممکن است به رنگ قهوای به منظور احیای همراه با بارش باران, درآیند.

بام سبز گسترده

بام های سبز گسترده ساده ترین بام ها برای نصب هستند و اغلب به سقف موجود اضافه می شوند. بسته به خدمتی که شما از این سقف ها انتظار دارید, ممکن است 3 تا 14 کیلو در هر 30 سانتی متر مربع  به بار سقف اضافه کنند.

بام سبز گسترده

تنوع بام سبز گسترده به نام “نیمه گسترده ” نامیده می شود. شما می توانید یک تنوع وسیع تری از گیاهان مناسب برای شرایط ارائه شده توسط این گزینه انتخاب کنید. خاک تا عمق یک فوتی خواهد بود و به آبیاری نیاز ندارد.

بام سبز گسترده

بام سبز گسترده انتخاب معمول برای صاحب خانه ها است، اما اگر شما در حال ساخت یک خانه هستید می توانید از گزینه های گسترده تر ارائه شده توسط بام سبز متمرکز لذت ببرید زیرا که, توسط آن ها می توان هزینه های باز سازی بام موجود را , ذخیره کرد.

منبع

نویسنده: مهدی فاتح نیا

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

منبع 3

این مطلب را نیز مطالعه کنید   کاشت چمن : نکاتی در رابطه با کاشت چمن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *