باغ شفا بخش

باغ شفا بخش

باغ شفا بخش

باغ شفا بخش ایده ای نوین برای درمان

باغ شفا بخش

در طول تاریخ، از باغ ذن ژاپنی تا باغ رهبانی ایوان، برای کمک در فرایند درمان استفاده شده اشت. ولیکن از قرن بیستم با پیشرفت تکنولوژی از باغ به عنوان عنصر شفا، در درمان بیماری کمتر مورد توجه قرار گرفته است. خوشبختانه توجه جدی به پیشگیری، طب مکمل و جایگزین در درمان همه افراد و ابعاد بیماری( بدن، ذهن،روح وروان) علاقه مندی به باغ، به عنوان شفابخشی به بیماری ها، دوباره احیا شده است.

ایوان باغ کلیسا جامع لینکن:

باغ شفا بخش

تحقیقات متعدد  مزایای درمانی باغ را نشان داده است. راجر اولریش، استاد و مدیر مرکز طراحی سیستم های بهداشتی دانشگاه تگزاس A&M به منظور مشاهده،بررسی و تحقیق موقعیت های طبیعی برای کاهش و بهبود استرس با توجه به تقویت احساسات مثبت و کاهش احساسات منفی و تثبیت علاقه مندی و رفع یا کاهش افکار استرس زا نتیجه گیری میکند که افراد مورد آزمایش به صورت شبانه روزی هنگام مشاهده پوشش گیاهی بر خلاف صحنه های شهری، وضعیتی آرام داشته اند. تحقیقات بیشتر اولریش در مورد بیماران جراحی شده نشان می دهد که بیمارانی که پس از عمل جراحی، با منظره شاداب و روح افزا طبیعی مواجه می شوند نسبت به بیمارانی که دیوار های آجری را مشاهده می کنند از داروی کمتری استفاده کرده و زمان بهبود بیماری هم کاهش می یابد و عوارض بعد از بیماری کمتری دارند.

برای نشان دادن اثرات شفا بخشی عناصرر طبیعی مانند باغ ها، لازم است تحقیقات بیشتر و گسترده تری انجام گیرد.

یک باغ شفا بخش چیست:

باغ شفا بخش

بر اساس پژوهش های اولریش و دیگر افراد، می توان استدلال کرد به صورت عمومی و کلی، هر باغ، یک باغ شفا بخش است. با این حال بر اساس استدلال این مقاله، تعریف Heckerling از باغ شفا بخش، عبارت است از طراحی موقعیت هایی که به مردم احساس بهتر دهد.(1996- Heckerling ) هدف از یک باغ شفا بخش آن است که مردم در آن احساس آرامش و امنیت روانی و روحی داشته باشند.

طراحی باغ شفا بخش :

باغ شفا بخش

هنگام طراحی باغ شفا، ملاحظات فوق به عنوان طراحی هر باغ، باید در نظر گرفته شود. اما معنی خاص برای بهبود محیط باغ شفا ها، حتما باید موردنظر باشد. به دلایل زیر:

 • باغ های شفا بخش، موقعیت های محدودی هستند که کاربران محدودی هم دارند.
 • در طراحی باغ های شفا بخش حتما به مزایای درمانی و بهبود سلامت بیماران توجه ویژه ای باید کرد. در موسساتی مانند بیمارستان ها، طراحی یک باغ شفا بخش بسیار مهم است چرا که باغ های شفا بخش  ضعیف اعتماد به نفس بیماران و پرستاران را کاهش چشم گیری می دهد.
 • باغ شفا بخش باید سازگار با محیط زیست باشد در این صورت می تواند محل مورد استفاده به خصوصی برای افرادی باشد که به لحاظ جسمانی ناراحتی هایی دارند.
 • اغلب اوقات بودجه طراحی و ساخت باغ های شفا بخش ، از کمک های خیرخواهانه تامین می شود. بنابراین مهم است در طراحی ها تنگ نظری وجود نداشته باشد.

باغ شفا بخش

 • در فعالیت باغ  های شفا بخش به منظور اثر بخشی درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، بدین لحاظ باید محیطی با طراوت، روح افزا باشند. تا بتواند باعث بهبود بیماران شوند. در واقع باغ های شفا بخش که محبوب و مجذوب نشوند از دریچه قلب هم عبور نمی کند و موجب تضییع هزینه ها شده است.
 • چشم انداز باغ و گردشگاه های حسی دانشگاه مینه سوتا به این نکته تاکید دارد که همواره لازم است برای ایجاد وحدت در طراحی باغ های شفا بخش از اصول طراحی پیروی کرد.
 • طراحی باغ های شفا بخش به گونه ای باشد که فضا های طراحی شده درک آسانی داشته باشند.
 • سادگی در طراحی فضای باغ شفا بخش باعث درک آسان از سوی افرادی می شود که برای کاهش استرس و اضطراب افکار به آنجا آمده اند. بنابراین مهم است که این فضا ها، استرس به استرس افراد اضافه نکند.
 • این سادگی باید به گونه ای فرح بخش به لحاظ طروات، بافت، رنگ، چشم انداز باشد و تحریک حسی اندام را بنماید چرا اینکه بی علاقه گی و لذت بردن از فضا نیز می تواند برای استفاده کنندگان استرس زا موجب دل گیری شود.

باغ شفا بخش

 • برای ایجاد یک حس پایدار روح افزا حفظ تعادل در طراحی فضا ها چه به صورت متقارن یا نا متقارن به عنوان یک کل ضروری است.
 • طراحی و و اجرای مسیر های هموار و دلشاد برای پیاده روی برای بازدید استفاده کنندگان از تمام بخش ها و موقعیت ها
 • در باغ شفا های بیمارستانی استفاده از درختان بلند قامت دور تر از ساختمان اصلی مناسب تر است.

علاوه بر اصول طراحی، در زیر فهرستی از پیشنهادات طراحی برای ساخت و ایجاد آورده شده است که متناسب با موقعیت و شرایط می توان از آن بهره برد:

مسیر و سطوح:

باغ شفا بخش

برای یک مسیر یک طرفه، عرض 1.5 متر  با شعاع چرخش یک صندلی چرخ دار و برای یک مسیر دو طرفه، حداقل عرض 2.1 متر پیشنهاد می شود، تصویر زیر را ببینید:

چشم انداز باغ و گردشگاه های حسی دانشگاه مینه سوتا به این نکته تاکید دارد که همواره لازم است برای ایجاد وحدت در طراحی باغ های شفا بخش از اصول طراحی پیروی کرد.

باغ شفا بخش

تصویر ام فرگوسن

شکل1: نمونه ای از عرض مسیر و طراحی

 • برای تامین سلامت افرادی که مبتلا به دید کم هستند، استفاده از مسیر های پیاده روی هم سطح که نسبت به هم اختلاف سطح نداشته باشند، می توانند مانع از خطر و آسیب جسمانی آنان شود.
 • سطوح مسیر پیاده رو، باید محکم، صاف و موجب حرکت آسان صندلی های چرخدار بیماران باشد. سنگ فرش ها، با بتن های شیار دار می تواند انتخاب خوبی باشد ولی ممکن است گران تمام شود. آسفالت در تابستان باعث جذب و تابش گرما می شود، گرانیت، می تواند تجربه خوبی برای افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند باشد ولی برای بیماران و افرادی که از عصا استفاده می نمایند موقعیت مناسبی نیست.
 • در ساخت مسیر از موادی که تولید تابش خیره کننده دارند و یا استفاده از بتن سبک برای افراد مسن  نگران کننده است. در صورتی که بتوان از بتن رنگی استفاده کرد مناسب به نظر می رسد.

باغ شفا بخش

تغییرات درجه شیب در مسیر های پیاده رو ی باغ شفا ها در حدود 0.5 یا 1 فوت باشد و طول از 20 پا افزایش نیابد. شیب صلیب باید 0.2 یا 1 فوت باشد و طول از 50 افزایش نکند. تصویر زیر را ببینید:

healing-gardens-figure-2

تصویر ام فرگوسن

شکل2: حداکثر شیب و شیب متقابل

برای شیب های تند مسیر های پیاده رو (01:20) نصب نرده های محافظ برای عبور و مرور افراد و بیماران که بتوانند مطمئن و آرام عبور کنند، ضروری است. برای این منظور کسب اطلاع از شناسنامه ساختمان و شرایط گواهی عدم سوئ پیشینه و کد های ساختمان متناسب و سودمند است.

چیدمان فضایی:

باغ شفا بخش

 • ایجاد و تامین فضا های مختلف و سطوح گذری متفاوت برای بهره برداری شخصی و خصوصی از فضا ها به منظور تفکر و تقویت حس آرامش
 • ایجاد کاشت گل های میدانی در باغ شفا ها که بتوانن از هر سو برای بازدیدکنندگان زیبایی خود را جلوه گری کنند.
 • ارائه مناطق انتقال بین فضا های باغ های دولتی و خصوصی
 • ایجاد فضا های متعدد که استفاده کنندگان بتوانند با حفظ حریم خصوصی خود از آن ها آرایش لازم را را کسب کنند.
 • باغ شفا ها باید در موقعیتی ایجاد شوند که به دور از سر و صدا های مزاحم و مخرب اعصاب باشند و در صورتی که نمی توان از آنها اجتناب کرد به صورت خلاقانه از ویژیگی های آب و با همراهی باد صدا هایی ریتمیک و موزون بوجود آورد که بتوانند تا حدودی سر و صدا های خیابانی را پوشش دهند.
 • استفاده از تابلو های راهنمای مسیر که به خوبی، موقعیت های مختلف باغ شفا را معلوم کند تا بازدیدکنندگان به هنگام نیاز، دچار سردرگمی نشوند.
 • استفاده از علائم و نشانه هایی که استفاده کنندگان از فضا های مختلف به خوبی بهره مند شوند. مانند مجسمه سازی، انبوهی از گل و یا یکی از ویژگی های محل مورد مورد نظر مانند آبخوری که در تصویر بالا نشان داده شده است.

 ترکیب گیاهان که جذب حیات وحش است:

باغ شفا بخش

 • ایجاد و ارائه مناطق و جایگاه هایی از آفتاب و سایه که مردم بتوانند متناسب با میزان تحمل و علاقه مندی از نور آفتاب استفاده نمایند.
 • استفاده از صندلی های متعدد ثابت و متحرک در انواع و اشکال مختلف که بازدیدکنندگان بتوانند گزینه مناسب و مطلوب برای بهره مندی از موقعیت های گوناگون در کوتاه زمان و یا مدت طولانی را انتخاب بنماید.
 • ایجاد آبخوری های مناسب که مردم بتوانند به هنگام تشنگی از آن استفاده نمایند. نوشیدن آب خنک و گوارا اثری آرام بخش برای مردم فراهم می آورد.

انتخاب گیاه:

باغ شفا بخش

 • در انتخاب گیاهان، لازم است بررسی شناسنامه گیاهان و گونه های خاص به عمل آید، چرا که گیاهان خاصی در موقعیت های خاص معانی ویژه ای برای گروه های فرهنگی و سنی دارند.
 • در صورت امکان از گیاهانی که ارزش دارویی دارند در طراحی باغ شفا ها استفاده شود. دیدار از دانشگاه صلیب جنوبی نمونه ای از باغ گیاه دارویی، نمونه ای کاربردی از این موضوع است.
 • انتخاب گیاهان به لحاظ رنگ، بو، بافت به گونه ای باشد که افراد و بازدیدکنندگان بتوانند با چرخه طبیعت ارتباط برقرار کنند، تعاملی لذت بخش و دل انگیز که احساس آرامش را به مردم هدیه دهد به شکلی که آن ها بتوانند حتی با تلفن های همراهشان عکس های به یاد ماندنی و ماندگار ضبط نمایند.

محلی برای کاشت گل و سبزیجات برای دسترسی سهل و آسان بازدیدکنندگان:

 • پرهیز از کاشت و پرورش گیاهان خار دار و سمی در باغ های شفا بخش ، برای آنکه به کودکان و یا بیمارانی که دچار اخلال روانی هستند نگردند. اطلاعات از این نوع گیاهان در پایگاه اطلاعاتی دانشگاه کرنل موجود می باشد.
 • اجتناب از کاشت گیاهانی که زنبور ها و حشرات موذی را به خود جذب می کنند.
 • استفاده از حشرات و گونه های مقاوم نسبت به آفات به عنوان آفت کش.
 • کاشت گیاهانی با قابلیت نگهداری بالا مثل سبزی ها، علف ها و شاخه های شکسته به عنوان بستر .

منبع

گردآورنده و مترجم : امیر حسین صادق پور

انتشار اختصاصی از landscapers.ir

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *