باغ آبی درون محفظه Container water garden

باغ آبی درون محفظه

Container water garden یا باغ آبی درون محفظه

باغ آبی

باغ آبی یا Water garden می تواند یک تجربه ی منحصربفرد در کار باغبانی شما باشد. می توانید آن را بجای یک برکه مصنوعی که هزینه ی زیادی دارد در خانه ی خود نگهدارید، البته باید به آن رسیدگی کنید. برای باغ آبی ( water garden ) خود یک دستگاه فیلتر بگیرید و همچنین در نصب آن دقت کنید و در مدریت امور آن کوشا باشید.

ظرف:

باید از ظرفی با ظرفیت 15 تا 25 گالون استفاده کنید، از جمله ظروف تجاری موجود در بازار یا چیز هایی مثل:

استخر های کوچک خانگی، آبخور چهاپایان، بشکه های  قدیمی یا حتی وان حمام قدمیتان می تواند انتخاب خوبی برای باغ آبی (water garden) باشد.

باید توجه داشت که ظرف مورد استفاده حداقل تحمل فشار 8 پوند بر گالون ( 960 کیلو گرم بر متر مکعب) را داشه باشند، همچنین محل ظرف باید جایی باشد که حداقل روزی 6 ساعت آفتاب به آن بتابد کمتر از این مدت پتانسیل گل گیاهان آبزی را کاهش میدهد این در حالی است که گیاهان باتلاقی می توانند در نور کمتر نیز زنده بمانند. سعی کنید از ظروفی استفاده کنید که محیط داخلی تیره رنگ دارند (رنگ های سبزتیره یا سیاه) چون اولا عمق ظرف را بیشتر از اندازه واقعی نشان میدهد، ثانیا از رشد جلبک ها جلوگیری میکند و اگر جلبکی هم در ظرف هست باعث میشود آشکار نشوند. از سنگ ها نیز برای جذابیت بیشتر میتوانید استفاده کنید البته سنگ های تیره رنگ انتخاب کنید تا جلبک ها روی آنها رشد نکنند.

کاشت گیاه در باغ آبی (water garden)

گیاهان مورد استفاده در water garden در گلدان های مجزا رشد میکنند و سپس در ظروف پر از آب قرار میگیرند. خاک رس بعنوان محیط کاشت در باغچه به کار میرود. همچنین می توانید 2/1 تا 4/3 لایه رویی خاک از شن درشت بریزید تا به حفظ و نگهداری خاک کمک کند. از خاکها و کودهای مخلوط تجاری استفاده نکنید. ظرف خود را پر از آب کنید و گیاهان در آن قرار دهیدچون هر گیاه عمق مشخصی از آب را ترجیح میدهد.

شما میتوانید ارتفاع گیاهان خود را با قرار دادن آجرهایی در زیر گلدان تنظیم کنید تا گیاهتان در ارتفاع دلخواه شما قرار گیرد.حدود 50 تا 60درصد سطح آب با گیاهان پوشانده میشود.

همچنین به نوع آبی که در پر کردن ظرف بکار میبرید توجه داشته باشید. معمولا آبهای شهری حاوی کلر هستند، بنابراین بهتر است 24 تا 48 ساعت قبل از این که گیاهان را در ظرف قرار دهید آبی که میخواهید استفاده کنید را کنار بگذارید تا کلر آن تبخیر شود. امروزه بسیاری شهر ها از کلرامین که فرم پایدارتری از کلر است استفاده میکنند. شما میتوانید از محصولاتی که کلر آب را ازبین میبرد  استفاده کنید این محصولات را می توانید  از مراکز باغداری خریداری کنید . همچنین از آبی که سختی آن گرفته شده است و مواد شیمیایی به آن اضافه شده استفاده نکنید. water garden اکوسیستم کوچکی از گیاهان،آب و ماهی هاست.این سیستم زمانی به تعادل میرسد که گیاهان و حیوانات بتوانند رشد جلبک ها را کنترل کنند که این پدیده 3 تا 4 هفته طول میکشد.2 هفته اول بعد از نصب باغ آب آن به خاطر وجود جلبک ها تیره و کثیف میشود و در هفته سوم آب تمیز و شفاف میشود ، زیرا گیاهان و ماهی ها با کاهش ورود نور به درون ظرف و همچنین رقابت بر سر مواد غذایی باعث کاهش تعداد جلبک ها میشوند.

گیاهان مورد استفاده در باغ آبی (water garden)

Water garden به انواع مختلف گیاهان احتیاج دارند تا اکوسیستم را در تعادل نگه دارند. این گیاهان شامل سه دسته :

Emergent , submerged , floaters

باغ آبی

Submerged یا گیاهان غوطه ور در آب: نام دیگر این گیاهان اکسیژناتور(ریه مصنوعی) است چون این گیاهان به تمیز کردن آب و افزایش اکسیژن آن کمک میکنندو برخی از آنان عبارتند از :

کرفس وحشی (Wildcelery )  نام علمی Vallisneria sp.

گیاهی روبان مانند، شفاف ، برگ های به رنگ سبز کمرنگ که در آبی به عمق 6 الی24 اینچ (چه در نور مستقیم چه در سایه) میتوانند زندگی میکنند.

باغ آبی

فنورت (Fanwart)       نام علمی Cabomba Canadensis

شکل این گیاه مانند سرخس است با برگ هایی به رنگ سبز روشن که محل مناسبی برای تخم ریزی و پناهگاهی امن برای ماهی ها و تخم هایشان است. که میتوانند در آبهایی به عمق 6 الی 12 زندگی کنند.

باغ آبی

آناکاریس(anacharis)   نام علمی: Egeria densa

گیاهی با برگ های مارپیچی به رنگ سبز روشن و گل های سفید در سطحش یگ گیاه آبزی ایده آل برای مبتدیان است . همچنین به تولید اکسیژن کمک میکند. این گیاه در عمق 10 فوت زندگی و12 اینچ رشد میکند.

باغ آبی

Emergent گیاهانی هستند که در عمق 3 تا 6 اینچ زیر سطح آب کاشته میشوند و تا روی سطح آب بالا می آیند. که برخی از آنها عبارتند از:

  سینگونیوم (Arrowheads )      نام علمی:     Sagittaria sp  

این گیاه از تیره ی قاشق واشیان است ویک گیاه جذاب با برگ های سبز پیکانی شکل که در تابستان شکوفه های سفید رنگ بر روی آن بوجود می آیند. این گیاه 12 الی 48 اینچ رشد میکند.

باغ آبی

زنبق گل آبی (Blue flag iris)  نام علمی: Iris versicolor

گیاهی با گل های آبی که در اوایل تابستان بوجود می آید، با شاخ و برگ هایی به شکل چمن که24 تا 30 اینچ رشد میکند.همچنین قادر به تمل نور زیاد است.

باغ آبی

Floaters یا گیاهانی که در سطح آب زندگی میکنند که برخی از آن ها عبارتند از:

Giant Velvet Leaf     نام علمی: Salvinia longifolia

یک سرخس شناور غیر عادی با برگ هایی به رنگ سبز روشن و پر مو بر سطحش.

باغ آبی

Water Hyacinth یا سنبل آبی     نام علمی: Eichhornia crassipes

این گیاه جزو محبوبترین گیاهان شناور به حساب می آید که با ریشه بلند عقبی و دمبرگ شبیه بالون خود شناخته میشود.

باغ آبی

Water Lettuce کاهوی دریایی   نام علمی: Pistia stratiotes

گیاهی مخلمل نما با برگ هایی به رنگ سبز آبی که شکل آنها شبیه برگ کاهو است.

باغ آبی       باغ آبی

جانوران درون water garden

موجوداتی که در برکه زندگی میکنند میتوانند در باغ آبی  (water garden) شما هم نقشی داشته باشند و به آن جذابیت خاصی ببخشند و همچنین به تعادل اکوسیستم کمک کنند.

شما میتوانید از چند کرم کوچک استفاده کنید. آنها بر خلاف اندازه ی کوچکشان به شما خدمات زیادی از جمله خوردن جلبک ها، مردار ماهی ها و پاکسازی پسماند مواد آلی.

ماهی هایی مانند گوپی ، مولی یا پلاتی انتخاب های خوبی هستند. آنها می توانند در درجه حرارت های مختلف آب را تحمل کنند آنها همچنین میتوانند پشه ها را بخورند. شما میتوانید با استفاده از ظرف های بزرگتر از 20 گالون از ماهی های بزرگتری مثل ماهی قرمز کمک بگیرید.(1 تا 2 ماهی قرمز)

باغ آبی

زمستان گذرانی

گیاهان در باغ آبی  (water garden) کوچک نیاز دارند در زمستان از ظرفشان خارج شده و به جایی دیگر مثلا گلدان انتقال یابند. سپس آنها به خواب زمستانی میروند و میتوان آنها را در فصل بهار که هوا گرم تر شده به باغچه برگرداند. همچنین این کار را برای ماهی هم انجام دهید. و نکته ی آخر بهتر است گیاه مناسب هر فصل را در باغچه ی خود بکارید.

نویسنده: حافظ طاهری

منبع

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *