بنسای

انتخاب گلدان مناسب بنسای

انتخاب گلدان مناسب بنسای

بنسای

 بنسای

بنسای

 

همانطور که در قسمت های قبلی مطرح شد انتخاب یک گلدان مناسب برای یک درخت خاص مثل درخت بنسای کار ساده‌ای نخواهد بود. همانطور که واضح است به علت منشاء بنسای اغلب گلدان های تولید شده در این زمینه تولید چین و ژاپن می باشند. هر چند که سرتاسر جهان سفالگرهای متعددی در این زمینه کار کرده و کارگاه های زیادی در این زمینه  وجود دارد. این گلدان ها به صورت سفارشی یا عمده به بازار ارائه می شودکه در طرح ها و رنگ های متعددی موجود هستند که به صورت کلی توانایی جذب نظر مشتری ها را دارا هستند. یکی از مسائلی که انتخاب یک گلدان مناسب برای بنسای را سخت می کند تعدد رنگ‌ها، شکل‌ها وطراحی های جذاب آن است.

 بنسای

بنسای

انتخاب گلدان برای بنسای یک انتخاب شخصی و سلیقه‌ای است در نتیجه نهایتا این شما هستید که بر اساس سلیقه و علاقه‌مندیتان تصمیم  می گیرید چه گلدانی را برای بنسای خود تهیه کنید. در نتیجه بر اساس تفاوت انسان ها برخی گلدان هایی با شکل ، بافت و طرح سنتی انتخاب کرده و برخی دیگر گلدان هایی با شکل غیر معمول، بافت جدید و طرح جدید انتخاب می کند. این کاملا بستگی به شما و سلیقه شما دارد و تا جایی که اصول رعایت شود می توانید گلدان را بر اساس سلیقه انتخاب کنید. برای انتخاب یک گلدان مناسب چهار پارامتر مدنظر واقع می شود.

  • اندازه گلدان
  • شکل گلدان
  • رنگ گلدان
  • بافت گلدان

برای تهیه یک گلدان مناسب پارامتر های زیاد و مهمی وجود دارند که هر کدام نیازمند توجه جدا گانه خواهند بود. به طور مثال برای انتخاب یک گلدان مناسب باید همان اندازه که به شکل مناسب فکر می کنیم به اندازه مناسب، رنگ مناسب و بافت مناسب نیز فکر کنیم در نتیجه هر کدام از این پارامتر ها به نوبه خود از اهمیت مساوی برخوردار بوده و باید به صورت جداگانه آنها را مورد بررسی قرار داد. در این قسمت از مقاله شما با مهم ترین اصول مدیریتی اشنا خواهید شد که اگر آنها را به درستی رعایت کنید می‌توانید یک انتخاب بی نقص و بی نظیر داشته باشید که با وجود چنین انتخابی هارمونی مجتمع و زیبایی بین گیاه و گلدان شما پدید خواهد آمد.

N8AGMNb

بسیاری از افراد  گلدان بنسای را به یک قاب عکس احاطه کننده عکس تشبیه کرده اند که من با این نوع تفسیر به دلایلی موافق نیستم و به نظر من این راه  روش مناسبی برای توضیح رابطه موجود بین بنسای و گلدان نخواهد بود و برای توصیف این رابطه نیازمند یک توصیف جامع تر خواهیم بود که بتوانید به درستی رابطه را شرح بدهد. قاب عکس همانند پنجره عمل کرده که توجه ببیندگان را بر روی عکس جلب می کند و موجب تمرکز بر روی عکس می شود در صورتی که گلدان تکمیل کننده گیاه بنسای بوده و در ایجاد تطبیق دید و هارمونی نقش موثری دارد. در نتیجه هنگامی که به یک بنسای نگاه می شود هیچ یک از گلدان یا گیاه نباید به صورت غالب جلب توجه کرده و باید هرکدام علاوه بر اینکه نشان دهنده یک سیستم باشند باید به صورت جداگانه موجودیت خود را حفظ کرده و در نظر ببینده به یک اندازه برجسته به نظر بیایند.

 بنسای

بنسای

پس از یادداشت برداری شما باید در رابطه با اندازه گلدان تصمیم بگیرید که در مقاله های آینده در رابطه با این مساله توضیح جامع تری خواهیم داد. زمانی شما می توانید  برای اندازه مناسب گلدان تصمیم مطمئنی بگیرید که بدانید گیاه مورد استفاده نر است یا ماده. در نتیجه ابتدا جنسیت گیاه خود را مشخص کنید. سپس باید در رابطه با حداکثر رشد گیاه اطلاعات معتبری کسب کنید و بدانید نهایت اندازه گیاه شما چه‌قدر خواهد بود. پس از آنکه در رابطه با اندازه گیاه اطلاعات کافی کسب کردید باید بدانید شکل نهایی گیاه شما به چه صورت خواهد بود و با توجه به آن در رابطه با گلدان مناسب از نظر شکل تصمیم بگیرید. در این  زمان است که شما می‌توانید تصمیم بگیرید گلدان شما مستطیلی شکل، دایره‌ای شکل، هلالی شکل یا بیضی باشد.پس از آنکه در رابطه با اندازه و شکل گلدان تصمیم گرفتید باید در رابطه با  رنگ و بافت گلدان تصمیم بگیرید.

 بنسای

بنسای

 

ممکن است در بین گونه‌های مشابه نیز  درختی منحصر به فرد و متفاوت پیدا شود پس شما باید به تمامی خصوصیات یک درخت توجه داشته باشید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای یک گونه می‌توان خصوصیات کلی را در نظر گرفت اما شما باید به گیاه خود توجه کنید و هر گونه تفاوتی که گیاه شما را که از سایر گیاهان متمایز می‌کند همانند رنگ و بافت در پوست یا برگ‌ها پیدا کنید و بر روی آن تمرکز کنید. در واقع شما باید گلدانی را انتخاب کنید که خاصیت متفاوت گیاه شما را به بهترین شکل نشان دهد و این همان نکته مهم است که در زیبایی نمایش گیاه به شما کمک خواهد کرد. شما با اینکار تنها یک ترکیب منحصر به فرد در ترکیب گلدان گیاه نخواهید داشت بلکه این ترکیب به فرد ببینده تصوری از زندگی خواهد داد.

 

گلدانی را که رنگ‌های موجود در گیاه شما را نشان دهد جستجو کنید. منظور از این رنگ‌ها می‌تواند رنگ پوست یا برگ باشد حتی می‌توان تغییر رنگ برگ در تابستان و پاییز را در نظر گرفت. منظور از رنگ گل در رابطه با درختانی که به گل می‌نشیند می‌تواند رنگ گل و دانه باشد. در نتیجه شما باید در ابتدای کار رنگ‌ها را جستجو کنید پس از آنکه رنگ‌ها پیدا شدند باید گلدانی را انتخاب کنید که با رنگ‌ها تطابق داشته باشند، به یاد داشته باشید که حتما نباید رنگ گلدان همرنگ رنگ مورد نظر شما باشد بلکه می‌توان با انتخاب رنگ‌هایی که با گیاه شما سایه روشن یا تیره ایجاد می‌کنند منظره‌ای زیبا به وجود آورد. حتی گاهی اوقات شما با انتخاب رنگ متضاد می توانید منظر تاثیر گذاری را به وجود بیاورید.

 بنسای

بنسای

برخی از درختان نر و ماده به شمار رفته و دارای خصوصیات هر دو جنس هستند در این موارد شما باید گلدانی را انتخاب کنید که به طور مساوی خصوصیات هر یک را در بر داشته باشد به عنوان مثال گلدانی را انتخاب کنید که ترکیبی از بافت نرم و بافت دارای خطوط و دندانه باشد. همچنین گاهی اوقات گیاه حالت بسیار زنانه‌ای دارد و می‌توان برای همچین گیاهی گلدانی هلالی شکل که بافت براق ندارد را انتخاب کرد.

 

به صورت عمومی گلدان‌های که دارای بافت سخت و ناهموار هستند فاقد لعاب می‌باشند اما با توجه به نوع سفال استفاده شده در این نوع گلدان ها می‌توانیم شاهد رنگ‌های زیادی باشیم. گلدان‌های که فاقد لعاب هستند با اضافه کردن اکسید می‌توانند دارای رنگ شوند. امروزه در صنعت گلدان سازی بنسای ، سفالگر ها به این نتیجه رسیده‌اند که‌ می‌توانند با اضافه کردن ترکیبات اکسید در میزان و انواع متفاوت باعث به وجود آوردن رنگ‌های متفاوتی در گلدان‌های فاقد لعاب شوند.

 بنسای

بنسای

باید توجه داشت که بافت‌های بسیار زیبایی در گلدان‌های فاقد لعاب برای بنسای وجود دارد که در جایگاه خود می‌توانند بسیار جذاب‌تر از گلدان دارای لعاب باشند. گلدان‌های لعاب دار می‌توانند شامل هر دو بافت دارای لعاب و فاقد آن باشند به صورتی که در قسمت بیرونی می‌توانند نمایش دهنده قسمتی که دارای بافت فاقد لعاب و در قسمت داخل نمایش دهنده قسمتی که دارای بافت لعاب دار است باشند. گاهی اوقات  برای ایجاد یک تغییر منحصر به فرد می‌توان در قسمت‌ های ناهموار ایجاد لعاب کرد. به یاد داشته باشید که برخی از گلدان‌ها را می‌توان با گیاهان نرو ماده که دارای دو جنسیت هستند استفاده کرد.

 

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب یک گلدان باید به آن توجه شود در نظر گرفتن خصوصیات شاخه خشک گیاه شما است.  این ویژگی بسیار محبوب بوده و بسیاری از درختان که دارای سبک  Jins ,Shari  , Uro هستند به این شکل طراحی می‌شوند. در واقع استفاده از این خصوصیت می تواند در مکان‌های که قصد داریم آسیب دیدگی، خشکیدگی و …. را نشان دهیم مفید باشد.

 بنسای

بنسای

همچنین  یک عامل دیگر در انتخاب گلدان وجود دارد که باید به آن توجه شود.  سبک رشد درخت خود را در شرایط طبیعی در نظر داشته باشید. در واقع با توجه کردن به نوع رشد گیاه در طول زندگی در طبیعت و سبکی که برای رشد آن شما انتخاب می‌کنید می‌تواند به شما کمک کند که گلدانی مناسب با شرایط موجود تهیه کرده و باعث پدید آمدن منظری زیبا شوید که بیننده را متقاعد کند و هر فردی از دیدن آن لذت ببرد.

به عنوان مثال شما باید در ابتدای کار از خود سوال کنید که دوست دارید بنسای شما تداعی کننده یک شرایط آرام و فاقد هر گونه تنش باشد یا اینکه گیاه شما تداعی کننده شرایطی پر تنش و سخت باشد. در رابطه با این موضوع فکر کنید و در باره اینکه گیاه شما در شرایط طبیعی به چه صورتی رشد کرده و چه اتفاقاتی برای آن می‌افتد تحقیق کنید. در واقع شما می‌توانید شرایطی که در طبیعت برای گیاه رخ می‌دهد همانند رنگ و بافت طبیعی ، عادات رشد، تنش ها و … را برای گیاه خود به وجود آورید.

بدون آنکه هیچ مهارتی داشته باشید گلدانی را انتخاب کنید که در ترکیب با گیاه هارمونی مناسب را به وجود آورد و تداعی کننده یک زندگی پویا باشد که در آن گیاه شما رشد کرده و به تکامل برسد.  اولین انتخابی که شما در زمانی که تجربه ندارید انجام می‌دهد  ممکن است درست نباشد و این به دلیل آن است که شما هنوز تجربه کافی را در انتخاب ندارید.  نا امید نشود این هنوز بخشی از فرآیند یادگیری است و هر تلاشی که شما در این رابطه انجام بدهید باعث افزایش مهارت ادارکی شما می‌شود. راز نهفته در انتخاب یک گلدان دید شما است در نتیجه باید چشمانتان را باز کنید به محیط اطراف و درختان توجه کنید و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرید.

 

ندا جوادی پاشاکی

منبع

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *