اسکابیوزا

اسکابیوزا Scabious

اسکابیوزا یا گل درخشنده

اسکابیوزا Scabious

اسکابیوزا

معرفی اجمالی  :

میزان نور؛ نور کامل( آفتابی)

نوع خاک؛ معمولی یا شنی

پی اچ خاک؛ خنثی یا قلیایی یا اسیدی

رطوبت خاک؛ خشک

سطح مراقبت؛ ساده

ظاهر و ویژگیها(مشخصات ظاهری)؛

رنگ گل؛ آبی روشن

زمان گلدهی؛ اوایل تابستان، اواسط تابستان، اواخر تابستان، اوایل پاییز، اواسط پاییز

رنگ شاخ و برگ؛ سبزخاکستری

کاربردهای گیاه و ویژگی ها؛

بافت مناسب،  مناسب برای مکان های مرتفع و صخره ای، جاذب پروانه ها، جاذب مرغهای مگس خوار، گیاه حاشیه ای، گیاه گلدانی، گیاه شاخه بریدنی، متحمل به خشکی

اندازه سرگل؛ متوسط

ارتفاع؛ 30_45سانتی متر

گسترش؛ 30_45سانتی متر

پاخوری(مقاومت در برابر راه رفتن)؛خیر

سرعت رشد؛ متوسط

معرفی گیاه :

اسکابیوزا

Scabious-Flower.

اسکابیوزا، پروانه آبی یا گل سنجاقی شناخته تر است. این گیاه تعداد زیادی گل آبی تولید میکند که شبیه سنجاقهایی هستند که روی یک بالش سنجاق فرو رفته اند.این گیاه بعنوان یک گل باغی عامه پسند است و شهد زیادی تولید میکند که در جذب پروانه ها و زنبورها موثر است.

توصیف؛

اسکابیوزا

این گیاه گیاهی ساقه بلند با تعداد زیادی گل کوچک سنجاقی شکل با 4.5سانتی متر قطر گل در بالای یک ساقه ی انعطاف پذیر است که ممکن است بین 30تا 60سانتی متر ارتفاع داشته باشد که برگهای باریک چاقویی شکل سبز خاکستری رنگی دارد و ریشه های آن میتواند در حدود 24سانتی متر رشد کند.

زیست بوم(منشاء اصلی)؛

اسکابیوزا

اسکابیوزا در اروپا و آسیا دیده شده است که از سال 1800 زمانیکه از مجارستان و روسیه آورده شد مورد کشت وکار واقع شده است.در این زیستگاه بومی، اسکابیوزا در خاکهای آهکی،حفره های گچی و مراتع چرای گوسفند رشد میکند.در یک باغ این گیاه در خاکهایی که زهکشی مناسبی دارند و گرم_ترجیحا بیشتر خشک تا مرطوب_ هستند به خوبی رشد میکند.

در دسترس بودن؛

اسکابیوزا

این گیاه بین جولای و سپتامبر گل میدهد و در باغ صخره ای یا گلدان به خوبی رشد میکند.اسکابیوزا با تقسیم گیاه موجود در اوایل بهار یا تابستان هرچندسال یکبار تکثیر میشود.اگر به تعداد گیاهان بیشتری احتیاج داشته باشید میتوانید در تابستان از این گیاه قلمه بگیرید.

انواع و گونه ها؛

اسکابیوزا

گونه اسکابیوزا جنسی از بوته خار خسک یا خانواده طوسک(تیره خواجه باشی) از گلها و درختچه هاست. خار خسک ها با برگها و ساقه های تیغ دار با گلهای بنفش کمرنگ، بنفش و آبی شناسایی میشوند. این گروه بومی مناطق و اقلیمهای معتدل هستند و در سراسر اروپا،آفریقای شمالی و آسیا یافت میشوند.

شرایط نگهداری؛

اسکابیوزا

زمانیکه گلهای سنجاقی درحال ایجاد سیستم ریشه خود هستند حدود 3سانتی متر آب در اختیار گیاه قرار دهید. پس از آن گیاه میتواند در تنش های خشکی مقاومت کند. حذف گلهای از بین رفته و مرده در گیاهانی که گلهای کوچک زیادی روی شاخه های تکی دارند دشوار است. بنابراین شما میتوانید در اواسط تابستان زمانیکه شکوفه ها کم هستند گیاه را برش بزنید تا برای یک فلاش جدید گلدهی در اوایل پاییز ترغیب شود.

کاشت؛

اسکابیوزا

اگرچه گیاهان سنجاقی به سادگی و با کمترین مراقبت گل میدهند اما شما باید آنها را در خاکی بکارید که به خوبی زهکشی شده باشند. این گیاهان میتوانند در خاکهای رسی با گلدهی اتفاقی در یک فصل شما را فریب دهند اما خاکهای مرطوب در طول دوره رکود، گیاه کم نیاز به مراقبت و چندساله شما را به گیاه یکساله تبدیل خواهد کرد. بسترهای مرتفع برای باغهایی با خاک سنگین یا باتلاقی ضروری است.

کاربردهای باغی؛

اسکابیوزا

عادت کوتاه و بلند شدن زمان گلدهی این گیاه را برای کاشت گروهی یا انبوه در حاشیه جلو و باغهای صخره ای بسیار مناسب و عالی میکند. برای لبه گذاری میتواند استفاده شود و زمانیکه با گلهای صورتی گیاه اسکابیوزا(pink mist) همراه شود بسیار زیبا و جذاب خواهد شد.

نکات طراحی؛

اسکابیوزا

اگر خاک شما بطور اصلاح ناپذیری سنگین است با آن مبارزه نکنید. گلهای سنجاقی را ستاره ی باغ گلدان پروانه ای خود کنید.این گلها در این خاک آسیب نمیبینند و بخوبی رشد میکنند. باغ صخره ای خود یا حاشیه گل چند ساله خود را با تناوب گیاهان گل سنجاقی صورتی، سفید و آبی لبه گذاری کنید.

منبع

نویسنده: فاطمه قاسمی

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   مراقبت از گل یخ
2 پاسخ
 1. عبدارئوف سلیمانی
  عبدارئوف سلیمانی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما نویستده گرامی من دانشجوی ترم 4 مهندسی فضای سبز هستم لطفا یک لینک برای وبلاگ خود در تلگرام بسازید با تشکر

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام ، ممنونم.
   به سایت خودتون خوش اومدید.
   به زودی لینک کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام به سایت اضافه میشه .
   موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *