استاتیس

استاتیس(sea lavender)

استاتیس(sea lavender)

استاتیس(sea lavender)

استاتیس

استاتیس

نام فارسی استاتیس
نام انگلیسی statice/sea lavender
نام علمی Limonium sinuatum
خانواده Plumbaginaceae

اطلاعات کلی:

نام فارسی: استاتیس (لیمونیوم)

نام رایج فارسی: استاتیس (لیمونیوم)

نوع: علفی

خانواده: Plumbaginaceae

ارتفاع: ۴۵-۶۰ سانتی متر

گسترش: ۳۸-۴۵ سانتی متر

رنگ گل:  ارغوانی، صورتی، قرمز، آبی، سفید، زرد

نور:  آفتاب کامل

نیاز آبی:  کم

نگهداری: بهترین حالت این گیاه در نور کامل، آبدهی کم، خاک گلدانی- شنی با زه کشی خوب اتفاق خواهد افتاد.

گل: خوشه ای و کاغذی

برگ:  خطی شکل و دندانه دندانه

مقاومت: مقاوم به شرایط مختلف آب و هوایی مخصوصاً شرایط خشکی

معرفی

استاتیس

استاتیس بومی اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و آمریکا شمالی است. بسیار متنوع است و تقریبا ۱۵۰ گونه خود را همه جا پراکنده کرده است. ولی بیشتر بومی جنوب اروپا و شمال آفریقا محسوب می شود. ولی خودرو و بومی ایران نیست.

انواع مختلفی از یکساله و چند ساله را شامل می شود ولی بیشتر یکساله در نظر گرفته می شود.

لیمونیوم رشد سریعی دارد و می تواند مهاجم باشد. همچنین به عنوان گلی با گل های کاغذی شناخته شده است.

ویژگی های ظاهری

برگ:

استاتیس

لیمونیوم دارای برگ های بریده بریده(بریده های عمیق) در دو سوی دم برگ است. برگ های خطی و نیزه شکل اش مانند تمام قسمت های دیگر آن کرک دارند. طول برگ لیمونیوم به ۱۰ سانتی متر می رسد.

گل:

گلل copy

گل لیمونیوم خوشه ای شکل و کاغذی اند و به رنگ های ارغوانی، صورتی، قرمز، آبی، سفید و زرد وجود دارند.

ساقه:

استاتیس

ساقه لیمونیوم تا حدودی دندانه دندانه و کرک دار است. خوشه گل تا حدودی ساقه را هم خم می کند.

نگهداری

نور و دما:

استاتیس نور کامل خورشید و دماهای حدود ۲۵ درجه را ترجیح می دهد و حتی تا ۳۰ درجه را به راحتی تحمل می کند.

با این که تقریبا نسبت به بیشتر آب و هوا ها مقاوم است اما سرما را تا دما ۵- می تواند تحمل کند.

استاتیس همانند بسیاری از گیاهان پس از بیدار شدن، مخصوصاً در مراحل زایشی، نسبت به سرما حساس است.

آبیاری:

استاتیس

انواع مالچ

در کل گیاهان علفی که رشد سریعی دارند، مانند استاتیس ، در آبیاری به توجه بیشتری نیاز دارند تا گیاهان چوبی. استاتیس به آبیاری متوسط و حتی کم نیز دارد و مقاومت خوبی از خود در برابر خشکی نشان می دهد. مهم است که این گیاه را زیاد آبیاری نکنید چراکه ریشه هایش دچار بیماری خواهد شد. همچنین بهترین زمان برای آبیاری استاتیس صبح است تا از وقوع بیماری های دیگر جلوگیری شود.

آبیاری قطره ای بهترین روش برای آبیاری آن است چون هم کارآمد است هم صرفه جویانه.

اگر احساس کردید گیاهتان به سمت پژمردگی می رود، آرام و عمیق آن را آبیاری کنید. و بعد از چند دقیقه دوباره آن را آبیاری کنید.

در آب هوای خشک می توانید از مالچ استفاده کنید تا از تبخیر آب جلوگیری کنید. همچنین می توانید با خاک اطراف گیاهتان حلقه ای دور آن ایجاد کنید تا آب را بهتر نگهداری کند.

خاک:

استاتیس به خاک گلدانی و شنی که به خوبی زه کشی شده است، نیاز دارد. اضافه کردن کمپوست به خاک آن همچینین مطلوب است. این گیاه در کل خاک قلیایی را ترجیح می دهد و بهترین حالت PH برای آن ۶٫۶ تا ۷٫۵ است.

کوددهی:

استاتیس

برای کوددهی در اویل دوره رشد گیاه، در بهار به گیاهان تابستانی و در پاییز برای گیاهان زمستانی، زمان مناسبی است.

اگر می خواهید گیاه را پر برگ کنید یا برگ های آن را تقویت کنید، از کودی که غنی از نیتروژن است،  استفاده کنید.

اگر می خواهید گل یا میوه گیاه را  تقویت کنید، از کود غنی از فسفرش استفاده کنید.

در صورتی که کود محلول در آب استفاده می کنید؛ با توجه به نوع استفاده (پر برگ یا پر گل و میوه) و آنچه در بالا گفته شد، مخلوطی در محفظه مورد نظر درست کنید و مستقیماً به برگ ها و به خاک بزنید. این عمل را تکرار کنید.

در وصورتی که از کود دانه ای استفاده می کنید؛ مقدار کمی از این کود را به آرامی زیر ساقه تا شعاعی که شاخ و برگ ها هستند پراکنده کنید. سپس به آرامی و عمیق آبیاری کنید.

هشدار: اگر زیادی کود دهید با پژمردگی گیاه و کم شدن گلدهی مواجه خواهید شد.

آفات و مشکلات:

استاتیس

استاتیس

از جمله مشکلاتی که استاتیس به آنها دچار می شود، می توان به کنه، شته، پوسیدگی ریشه و پوسیدگی ساقه شاره کرد.

کنه:

کنه ها موجودات ریزی هستند و به آسانی دیده نمی شوند، بنابراین؛ از روی مشکلاتی که برای گیاه ایجاد می کنند باید به وجود آنها پی برد. ایجاد نقاط متعدد زرد رنگ روی برگ که به تدریج تغییر رنگ داده و کم کم خاکستری، قرمز یا قهوه ای می شود، نشان از وجود این آفت است.

برای مبارزه با این آفت گیاه را با آب شست و شو دهید واز سموم فسفره کنه کش استفاده کنید.

شته:

شته به رنگ های سبز، قرمز، صورتی، زرد، قهوه ای و سیاه وجود دارد که در نوک و زیر برگ های استاتیس تجمع کرده و با مکیدن شیره ی آن رشدش را متوقف می کند. در نتیجه، برگ های گیاه کمرنگ شده و به تدریج جمع شده و می میرند.

برای مبارزه با شته ها کافی است آب سرد به روی آن ها اسپری کنید. اگر با تهاجم تعدا زیادی از شته روبه رو شدید می توانید به راحتی آنها را با آرد غبار پاشی کنید.

همچنین می توانید با محلولی از آب و چند قطره مواد شوینده، برگ گیاه را از شته ها پاک کنید. یا می توانید یه لیتر آب را با یک قاشق چایی خوری مایع ظرف شویی و کمی فلفل قرمز را قاطی کنید و به روی برگ اسپری کنید.

پوسیدگی ساقه(crown rot):

وقتی گیاه تازه به پوسیدگی ساقه دچار شده است ممکن است خط هایی در نزدیکی ریشه مشاهده بشود. معمولاً تا زمانی که دیگر خیلی دیر شده باشد، به نشانه ها توجه نمی شود. برای گیاهان جوان بیشتر این احتمال وجود دارد که این بیماری آنها را از پا درآورد.

پوسیدگی ممکن است از یک طرف ساقه یا از یک شاخه جانبی شروع شود تا در آخر کاملاً گسترده شود. قسمت های آلوده معمولاً به رنگ های قهوهای مایل به زرد یا قهوه ای تیره در می آیند که نشان از مرگ آن بافت است. همچنان که پوسیدگی ساقه پیشرفت می کند گیاه به سمت پژمردگی و در آخر مرگ می رود. در ضمنِ پیشرفت گیاه ممکن است همچنان به گلدهی ادامه بدهد، اما خیلی کم.

با توجه به اینکه بیشتر اوقات این بیماری دیر مورد توجه قرار می گیرد، درمانش معمولاً دشوار است. در نتیجه خیلی کارهای کمی است که بتوانید انجام بدهید که گیاهتان را نجات دهید. با توجه به این موضوع بهترین کار پیشگیری است.

فقط زمانی که لازم است، به گونه ای که خاک بین فواصل آبیاری خشک شود، ابیاری کنید. وقتی فاصله بین زمان های آبدهی را زیاد می کنید سعی کنید عمیق آبیاری کنید تا خاک به خوبی بهره ببرد.

سعی کنید خاک زه کشی شده و سبک باشد. برای این کار می توانید از خاک رس استفاده کنید.

و در آخر اگر اولین نشانه ای از این بیماری دیدید سریعاً قسمت آلوده را جدا کنید، اطراف گیاه و باغتان را تمیز نگه دارید. قسمت آلوده را کاملاً از باغ دور کنید. وسایل باغبانی تان را با مواد ضد عفونی کننده، تمیز کنید.

پوسیدگی ریشه:

استاتیس

استاتیس

پوسیدگی ریشه درکل به دلیل آبیاری زیاد اتفاق خواهد افتاد؛ زمانی که انقدر خاک آب داشته باشد که به ریشه اکسیژن نرسد و در آخر بمیرد. همچنین آبیاری زیاد باعث می شود قارچ هایی که از قبل در خاک بوده اند، بروز کرده و به ریشه حمله کنند و باعث پوسیدگی و مرگ آن شوند.

وقتی به دلیل نامشخص دیدید که استاتیس کم کم دارد پژمرده می شود، برگ‌ها نیز زرد می شود، ریشه‌هایش را بررسی کنید. ریشه سالم سفید و رنگ پریده ولی سفت و انعطاف پذیر است. ریشه بیمار نرم است و به راحتی جدا می شود.

ریشه ها را با الکل شست و شو دهید، قسمت های آسیب دیده را جدا کنید، گلدانی جدید با خاکی زه کشی شده آماده کنید. بعد از آن آبیاری گیاه را حتما کم کنید. خاک را حتما عوض کنید.

بهتر است از سم دومیل ام زد به نسبت ۲۵۰ گرم در۱۰۰ لیتر آب استفاده کنید.

هرس:

بعضی گیاهان بلند را اگر هرس کنید و در یک اندازه معقول نگه دارید رشد بهتری خواهند داشت. برای استاتیس هر زمان از سال برای هرس کردن مناسب است. برای هرس کردم ساقه را از بالای برگ یا دقیقا جایی که برگ جوانه زده، هرس کنید.

در نوع دیگر می توانید با کندن گل های پژمرده باعث تحریک گلدهی شوید. همچنین قسمت های مرده، پژمرده و آسیب دیده و بیمار را حذف کنید.

زمان انتقال نشا و زمانی که تازه گیاه کاشته شده سعی کنید شاخ و برگ های اضافه را حذف کنید تا بیشتر انرژی برای ریشه ها صرف شود.

تکثیر:

برای تکثیر استاتیس از سه روش کاشت دانه، قلمه زدن و تقسیم بوته استفاده می شود. که بهترین روش کاشت دانه است.

۱- کاشت بذر:

برای کاشت در فضا آزاد باید بعد از آخرین سرما زدگی، تقریبا اوایل بهار می شود، دانه ها را کاشت. سوراخ های به فاصله ۲۰ سانتی متری ایجاد کنید. سوراخ هایی با عمق نیم سانتی متر ایجاد کنید دانه را درون آن قرارد دهید و روی آن را به اندازه نیم سانتی متر با خاک حاصلخیر بپوشانید. فراموش نکنید خاک را قبل از کاشت شخم بزنید و با مواد آلی آن را غنی کنید. در آخر خاک را آبیاری کنید.

در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد از ۱۴ تا ۲۱ روز جوانه زنی طول خواهد کشید.

اگر می خواهید استاتیس را در فضا داخلی بکارید، عمل کاشت بذر را باید هفت تا هشت هفته قبل از آخرین سرمازدگی بکارید. در دما ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد  هشت روز تا سه هفته جوانه زنی طول خواهد کشید. یکی دو هفته بعد از آخرین سرما زدگی وقتی نشاد حدوداً دارای ۶ برگ است آن را به فضا خارج منتقل کنید. متنها مهم است که دما از ۷ درجه سانتی گراد کمتر نشود.

همچنین دانه ها باید در تاریکی باشند؛ پس روی آن ها را چادری پلاستیکی بکشید. زمانی که تقریبا همه آنها جوانه زدند، روکش آنها را بردارید تا از نور آفتاب برخوردار شوند.

بهترین زمان کاشت دانه در بهار و پاییز است.

نحوه جمع آوری دانه:

در اوایل فصل دانه ها را از روی گیاهان بالغ جمع آوری کنید تا از بیماری  seed-borne هم جلوگیری کنید.

دانه ها را در محفظه ای که برچسب داشته باشد بگذارید و روی آن سالی را که دانه را جمع آوری کرده اید، بنویسید. سپس در فضا داخلی قابل کنترل محیطی خنک و خشک را برایش فراهم کنید. اگر می خواهید مدت زیادی دانه را نگه دارید حتماً در محیطی سرد آن را  بگذارید.

۲- قلمه زنی:

برای قلمه استاتیس ساقه را از بیخ(از قسمت تحتانی ساقه) در زمستان و اوایل بهار جدا کنید.

به اندازه چند سانتی متر ساقه را از یک گیاه تازه بالغ شده تهیه کنید. برگ های پایین را بکنید و فقط دو سه تا برگ در راس باقی بگذارید. قلمه مورد نظر را در خاک مرطوب و خاک باغچه، جایی که نور دریافت کند ولی غیر مستقیم، قرار دهید.

رطوبت را با کشیدن یک چادر پلاستیکی یا کیسه پلاستیکی حفظ کنید. آن را مرطوب نگه دارید نه خیس.

۳-تقسیم بوته:

تکثیر لیمونیوم چند ساله به روش تقسیم بوته است که در بهار و پاییز صورت می گیرد.

در اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه آن را به دو قسمت تقسیم کرده و برای آماده کردن گلدان در کف آن دو سوراخ ایجاد کنید و به قطر حدود یک سانتی متر سنگ ریزه بریزید. تا حدود یک سوم گلدان را خاکی مخلوط از خاک باغچه, خاک ماسه ای بریزید. گیاه را قرار داده و دوباره خاک بریزید، تا حدی که گیاه با خاک هم سطح شود. سپس آبیاری کنید.

گیاه والد باد بالغ باشد و نباید آسیب دیده و مریض باشد.

کاربرد:

استاتیس

استاتیس به عنوان گیاه خشک شده و گل شاخه ای برای تزییات خانه ها کاربرد زیادی دارد.

از استاتیس در فضا سبز در rock garden (باغچه هایی که در آن سنگ و گیاهانی که مراقبت زیادی نیاز ندارند به کار می برند.)  و باغ های ساحلی  استفاده می شود. همچنین از آن در باغچه هایی که مخلوطی از گل ها را می کارند، استفاده می شود.

مباحث اضافی

استاتیس

نحوه تهیه استاتیس خشک شده:

 وقتی سه چهارم گلبرگ هایش باز شد، گل شاخه ای را با ساقه ای به طول ۳۰ تا ۳۴ سانتی متر بچینید.

برای خشک کردن آن خوشه ای از گل های شاخه ای را به مدت ۷ تا ۱۰ روز، وارانه در یک محیط تاریک و سرد آویزان کنید تا خشک شوند.

اگر گل های خشک شده را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید، رنگ آن ها تا سال ها به حالت اولیه باقی خواهد ماند. همچنین برای ماندگاری بیشتر شاخ و برگ های قسمت های پایین ساقه را بکنید.

منبع : طراحان منظر

 

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *