اساس بام های سبز و سود آن

اساس بام های سبز و سود آن

اساس بام های سبز و سود آن

 

اساس بام های سبز

اساس بام های سبز

گزارش ملی(NATIONAL REPORT): هتل ها به عنوان رهبران جنبش سبز در حال پدیدار شدن هستند. خیلی ها امروزه به دنبال ساختن ملک های طبیعت دوست و حتی گواهی LEED(رهبری در انرژی و طراحی طبیعت دوستانه) هستند.

به عنوان مثال، مرکز مجتمع هتل هیلتون بالتیمور که به زودی بازگشایی خواهد شد، تعدادی از سیستم های حفاظت آب و انرژی و همچنین چندین شیوه عملیات پایدار را ترکیب کرده است. زمانی که در ماه آگوست ساخت و ساز تمام شد؛ هتل ۷۵۰ اتاقِ به ارزش ۳۰۱ میلیون دلاری در کنار مرکز مجتمع بالتیمور، شامل بزرگترین محوطه بام سبز که  به صورت دقیق ۳۲٫۰۰۰ متر مربع می شود، بود.

تمام اینها چه معنی دارد؟ انتظار می رود بام غول پیکر هتل هیلتون سود بسیار زیادی برای مدیران ملک و صاحبان ساختمان به ارمغان آورد. برای فهمیدن چرایی این موضوع اول باید به یک درک بهتر از بام های سبز برسیم.

بام سبز چیست؟

طراحی باغ روی بام ها برمیگردد به به قرن ۱۹ توسط فردریک  Frederick Law Olmsted(طراح سنترال پارک نیویورک سیتی و طراح فضای سبز برای املاک و خانواده واندربیلت در بالتیمور). در زمان ۱۹۳۰ مرکز راکفلر شهر نیویورک به لطف بام سبزش برای کارکنانش یک استراحتگاه آرام بخش فراهم کرد.

اساس بام های سبز

اساس بام های سبز

ولی بسیار از بام های سبز اولیه در واقع باغ های روی بام(roof garden) بودند، که امروزه به اصطلاح به آنها بام های سبز متمرکز گفته می شود که شبیه باغ های حیاط ها پشتی هستند. این بام ها شامل ۱ متر خاک و یا بیشتر هستند و به طور مستقیم بالای بام ساختمان نصب می شوند. این مدل از بام های سبز شامل چمن، بوته، گل و حتی درخت های کاشته شده در خاک هم می شود. همانطور که تصور می کنید، دقیقا مانند باغ هایی که به توجه خاص و نگهداری پایدار نیاز دارد. به علاوه، این بام ها وزنی برابر ۲۷ کیلوگرم در هر متر مربع دارند. در نتیجه امکانات برای جا دادن و تنظیم آنها باید به صورت خاصی طراحی شود.

اساس بام های سبز

اساس بام های سبز

از طرف دیگر، بام های سبز گسترده(green roof) که امروزه جزو رایج ترین بام های سبز هستند، جدا از وجین کردن و چک شدن هر ۴ تا ۵ ماهه، بعد از نصب نخستین و پایان دوره استقرار نیازی به مراقبت زیاد ندارد.

بام سبز گسترده روی غشا بام گسترده، نیاز به ۵ تا ۱۵ سانتی متر خاک و گیاهان مقاوم به خشکی که دلچسب هستند – مانند ساکیولنت ها- همراه با چمن و گونه های گیاهان کوچک دیگر، دارد. علاوه بر آن سیستم بام های گسترده بسیار سبک تر اند، به اندازه ای که هنگامی که مرطوب و خیس است در هر متر مکعب ۱۰ کیلوگرم وزن دارد. (بام ها گسترده معمولاً فقط قابل دسترسی برای تعمیر و نگهداری آنها هستند.)

مدالار

اساس بام های سبز

تکنولوژی های جدید بام سبز

زمانی که صاحبان ساختمان و توسعه دهندگان اول بام های سبز را نصب می کردند، آنها بام سبز را اساساً در محل می ساختند، نصب شده به طور مستقیم روی بام ها.  لازمه این پروسه تخلیه خاک و دیگر مواد بالای بام و بعد هم سطح کردن این مواد برای آماده سازی بام برای کاشت گیاهان، است. این عملیات می تواند کند و هزینه بر باشد که این امر خود موجب می شود بهره و نصب بام سبز را محدود شود.

ولی گذر زمان و به وجود آمدن تکنولوژی های جدید به سریع تر کردن این پروسه و کم کردن هزینه ها کمک کرده است. به عنوان مثال سیستم های مدالار (پیمانه ای) بام سبز با هدف ساده سازی و کاهش هزینه کارگر ایجاد شدند.

سیستم مودالار از واحد های صد درصد تشکیل شده از پلاستیک بازیافت شده، استفاده می کند که سطح رشد گیاهان را نگه میدارد.  از آنجایی که عمل کاشت در محلی شبیه کارخانه صورت میگرد، نه بالای بام توسط کارگران؛ هزینه نصب با سیستم مدالار کاهش پیدا می کند.

مشکلات قبل از نصب:

مالکان ملک هتل باید آگاه باشند که قبل از نصب بام سبز مشکلات قبل نصبی هم وجود دارد. طبق معمول، ساخت در محل سیستم بام سبز، شامل بعضی از گام های نصب است:

  • نصب یک لایه ضد آب روی کل بام گسترده
  • اضافه کردن یک سیستم سد و مانع برای جلوگیری از آسیب  بالقوه به بام در اثر نفوذ ریشه های گیاه هنگامی که به دنبال مواد مغذی است.
  •   نصب یک لایه زه کشی و یک فیلتر فّبریک برای آسان کردن عمل زه کشی از بام

با مودالار سیستم بسیاری از این قدم ها حذف می شوند.  سیستم مودالار قابل جایگذاری رو بسیاری از بام هایی است که از قبل موجود هستند، تا زمانی که این بام ها واجد شرایط باشند. به طور معمول، در هر روز به اندازه ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر مربع می تواند نصب شود که این امر در کاهش هزینه ها بسیار کمک کننده است.

سود بام های سبز

در مورد هتل هیلتون بالتیمور مانند دیگر بام های سبز، صاحبان ساختمان ممکن است به چندین سود از داشتن بام های سبز دست یافته باشند. به عنوان مثال، مطالعات نشانه داده است که بام های سبز می توانند:

بهبود دهنده کنترل و مدیریت آب رگباری(storm-water) باشند؛ چراکه ۶۵ درصد آب حاصل از باران روی بام برای تغذیه گیاهان باقی می ماند و به  جوی ها و خیابان ها راه نمی یابد، به جایی که آلوده شود و یا به مرکز های تصفیه آب(درمان آب water-treatment centers) یا راه آب های محلی.

  • کمک به کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی کند و امکانات را ساکت تر نگه دارد.
  • کاهش دهنده هزینه های سرمایشی و گرمایشی است؛ چراکه دمای بام های سبز موجود معمولاً در طول سال معتدل می ماند.
  • کند کننده انتقال گرما به ساختمان های دیگر است؛ کمک می کند آنها هزینه های انرژیشان را کاهش دهند.
  • و در آخر طول عمر بام موجود را افزایش می دهد؛ چرا که بام های سبز باعث محدود کردن نوسان های دما می شود و نوسان های دما باعث انبساط و انقباض بام و در نهایت آسیب به آن می شوند.

همه می دانند حفاظت از منابع طبیعی کار درستی است. اما زمانی که منافع مالی چشم افراد را میگرد، کارِ درست به ندرت مورد قبول واقع می شود. با تکنولوژی های جدیدی که به کاهش هزینه های نصب بام های سبز کمک کرده، سود این بام ها برای گرداننده های هتل ملموس تر می شود.

تام هّنزلی در تاریخ ۶/۲۳/۲۰۰۸ این مقاله را نوشت. او یک LEED(رهبری در انرژی و طراحی طبیعت دوستانه) معتبر و حرفه ای با Weston Solutions و سیستم بام های سبز شبکه سبز است.

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *