ازملک (Smilax)

ازملک (Smilax)

ازملک (Smilax)

ازملک

نام فارسی ازملک
نام انگلیسی Smilax
نام علمی SMILAX ASPERA
 خانواده   SMILACACEAE  – سوسنسانان

اطلاعات کلی :

نام فارسی : ازملک

نام رایج فارسی : ازملک

نوع:  چندساله

خانواده: SMILACACEAE  – سوسنسانان

ارتفاع:  یک تا ۴ متر

رنگ گل:  زرد مایل به سبز

نور:  آفتاب کامل یا سایه-افتاب

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  معطر

برگ:  بیضی شکل

مقاومت: سرما ( تا حدودی)

میوه: براق ، درخشان و قرمز رنگ و گرد

معرفی

ازملک

جنس ازملک شامل بیش از ۲۰۰ گونه است. ازملک یک گیاه چندساله ی همیشه سبز و بالارونده و تک لپه ای است که جز خانواده ی مارچوبه است. این گیاه بومی مناطق معتدل جهان مثل هند و اروپاست و به تعداد زیادی هم در جنگل های شمال ایران یافت می شود. نام های محلی این گیاه عبارت اند از: در لاهیجان و شهسوار «ازملک»، در آستارا «شنگیله»، در اطراف رشت «تمیس و کامپوره» و در سایر نقاط گیلان «کُلْکادانه»، در نور و کجور و آمل «سِکْلیم»، در بهشهر «لَمْ»، در ساری «بلاش»، در چالوس «تِلی»، در گرگانرود «کُفُلِه‌بورْ»، در درفک «بالیکا» و در دیلمان «شات‌دانه». این گیاه تا دمای ۱۰- درجه را تحمل می کند.

ویژگی های ظاهری

ازملک

برگ : برگ ها ۸ تا ۱۰ سانتی متری اند و به رنگ سبز تیره دیده می شوند و به تعداد زیاد و متناوب روی ساقه قرار میگیرند. دمبرگ های کوتاهی دارند و دارای حالتی چرمی و قلبی شکل اند و حاشیه های آن ها خاردار و دندانه دار است. آرایش رگبرگ ها به صورت کمانی است.

ازملک

گل : گل های کوچک ازملک بسیار معطر بوده و رنگی سفید و یا زرد متمایل به سبز دارند و در یک گل آذین خوشه ای کنار هم قرار میگیرند. زمان گلدهی در مناطق مدیترانه ای در پاییز می باشد. گل ها دوپایه هستند ( هر گل ممکن است نر یا ماده باشد اما تنها یک جنس است که بر روی هر یک از این گیاهان رشد می کند پس دو گیاه نر و ماده باید کنار یکدیگر کاشته شوند اگر میخواهید تولید بذر صورت بگیرد) این گیاه خودبارور نیست.

ازملک

ساقه: ساقه های این گیاه نازک بوده و قابلیت انعطاف خوبی دارند و همچنین دارای تیغ های تیزی هستند. به صورت زیگزاگی رشد می کنند و در محل گره ها تغییر جهت می دهند. روی ساقه های این گیاه ریشه های هوایی دیده می شود.

ازملک

میوه: میوه های حبه ای و گرد که در یک خوشه در کنار هم قرار میگیرند، در پاییز میرسند.در ابتدا قرمز هستند و مدتی بعد به مشکی تغییر رنگ می دهند. اندازه ی آن ها ۸ تا ۱۰ میلی متر است و یک تا سه عدد دانه ی گرد را شامل می شوند. میوه ها ممکن است مزه ی خوب و خوشایندی برای انسان ها نداشته باشند اما یک منبع تغذیه برای بسیاری از گونه های پرندگان به شمار می آیند.

نگهداری

ازملک

نور: از لحاظ نور این گیاه بهترین عمکرد خود را زمانی دارد که در نور کامل یا سایه-آفتاب قرار بگیرد.

ازملک

آبیاری : این گیاه خاک مرطوب را ترجیح میدهد. به صورت منظم آبیاری کنید و از آبیاری بیش از اندازه پرهیز کنید.

ازملک

خاک: خاک باید به خوبی زهکشی شده باشد ولی ازملک حساسیت زیادی نسبت به خاک ندارد و در خاک معمولی باغچه هم رشد می کند.

تکثیر :

ازملک

این گیاه را میتوان از طریق بذر گسترش داد که این کار باید در بهار صورت بگیرد. روش دیگر از طریق تقسیم بوته هایی که به خوبی استقرار یافته اند صورت میگیرد و همچنین می توانید در فصل تابستان با ریشه دار کردن قلمه های شاخه های نیمه رسیده و یا از طریق خواباندن شاخه ازملک را تکثیر کنید. تقسیم بهتر است در اوایل بهار که رویش جدید گیاه شروع می شود انجام شود. شما میتوانید بخش های بزرگ که به اندازه ی کافی قوی هستند را در محل مورد نظر بکارید ولی بخش های کوچکتر که نیاز به مراقبت دارند را در یک گلدان نگهدارید و آن ها را در منطقه ای سایه_آفتاب و در یک قالب خنک نگهدارید و زمانی که به حد کافی رشد کردند آن ها را در تابستان به محل منتقل کنید.

کاربرد:

ازملک

در باغ های جنگلی با محیط آفتابی و پرچین ها می تواند استفاده شود.

مباحث اضافی :

ازملک

در منطقه دریای سیاه کشور ترکیه از برگ های این گیاه برای مصرف روزانه در غذا استفاده می شود  و به خاطر خواص دارویی در طب عامه به کار می رود. برگ های گیاه دارای مواد فنلی، فلاونوئید و آنتوسیانین است و خواص آنتی اکسیدان دارد. برگ ها و ریشه بخش های خوراکی این گیاه به حساب می آیند و می تواند به جای مارچوبه استفاده شود. از ریشه ی آن برای کاهش درد های رماتیسمی و بسیاری از بیماری ها مانند (آنفلوانزا، بی اشتهایی، نقرس، بیماری های تنفسی، بیماری های مقاربتی) استفاده می شود.محرک و مقوی است و برای برخی از بیماری های کلیه ، مناسب است.

*این گیاه خواص دارویی دارد اما توجه داشته باشید که همیشه قبل از استفاده از گیاهان دارویی از یک متخصص در این امر مشاوره بگیرید و سرخود از آن استفاده نکنید.

منبع : طراحان منظر

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آلسترومریا (Alstroemeria)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *