ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

نام انگلیسی: moth orchid

نام علمی : Phalaenopsis

گروه : گیاهان آپارتمانی

ارتفاع و گسترش :  ۱۵ تا ۱ متر ارتفاع ، ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر گسترش

گلدهی : زمستان – بهار ، در تمام طول سال می تواند گلدهی داشته باشد

آبیاری : رطوبت را دوست دارد اما نباید خاک غرقاب شود

نور: نور ملایم را دوست دارد

دما: در گرما رشد خوبی دارد

کوددهی : هفتگی ، از بهار کوددهی افزایش یابد

عادت رشد : تک لپه ای ، سالانه ۱ تا ۳ برگ جدید ، ساقه گلدهنده از پایه دومین گره برگ از بالا و معمولا در اوایل پاییز

نگهداری از ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

اگر بخواهیم در رابطه با ارکیده ها صحبت کنیم بی شک ساعت ها و هفته ها زمان نیاز خواهد بود تا این گیاهان بی نظیر مورد بررسی قرار بگیرند و این مقاله قادر نیست تمامی مباحث این گیاهان را تحت پوشش قرار بدهد .

در این مقاله شما با گونه ای از ارکیده ها به نام ارکیده فالانوپسیس آشنا می شوید . این گونه از ارکیده ها به علت سهولت پرورش و گلدهی طولانی مدت در طول سال رایج ترین است .

گل آذین این گیاه از اندازه نسبتا بزرگی برخوردار است . از نظر رنگی این گونه از سفید خالص تا رنگ های متفاوت با خال های در اندازه های متنوع وجود دارد .

یکی از تفاوت های قابل توجه این گیاه زمان تعویض گلدان است . تقریبا در هر زمانی از سال گلدان این گیاه می تواند جا به جا شود . اما بهترین زمان ، وقتی است که ارکیده بر روی گل نباشد .

ارکیده فالانوپسیس

از نظرنگهداری ، بهترین مکان برای این گیاه پشت پنجره با نور ملایم و رطوبت دائمی است . ارکیده فالانوپسیس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که در نور متوسط رشد قابل توجهی داشته و گلدهی زیبایی دارد .

ارکیده فالانوپسیس

هر ساله این گیاه ۱ یا ۲ برگ جدید تولید می کند  . زمانی که فاز رویشی گیاه تکمیل شد که اغلبا در پاییز رخ می دهد ، شاخه گلدهنده از ساقه و محل دومین یا سوین برگ از بالا رشد می کند . گاها برای گلدهی ارکیده نیاز است که ما گیاه را در دمای پایین قرار دهیم تا شوک سرمایی وارد شده  و گیاه وارد فاز زایشی شود .ارکیده معمولا اواخر زمستان و اوایل بهار به گل می روند .

پس از به پایان رسیدن گلدهی ، ارکیده برای آمادگی گلدهی بعدی از نظر اندام رویشی ( ریشه و برگ ) رشد پیدا می کند .

ارکیده فالانوپسیس

آبیاری ارکیده ها در ابتدا برای افراد تازه کار کمی سخت و تکنیکی به نظر می رسد . البته هر گیاهی نیاز های منحصر به فرد خود را دارد و حتی در هر محلی نحوه آبیاری و مقدار آن متفاوت است و این قانون در رابطه با ارکیده نیز صادق است.

ارکیده فالانوپسیس علاقه خاصی به رطوبت دارد اما حالت غرقاب باعث از بین رفتن گیاه می شود . گلدان  مورد استفاده برای این گیاه باید دارای زهکش مناسبی باشد .

نکات کلیدی نگهداری ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس

 • در مکانی قرار بگیرد که سایه روشن است و نور خوبی دارد ، پشت پنجره جنوبی می تواند مکان مناسبی باشد .
 • زمانی که خاک شروع به خشک شدن می کند باید آبیاری انجام شود ، بستگی به رطوبت محیطی فاصله بین ۲ آبیاری باید تعیین شود .
 • کوددهی ارکیده تنها باید با کود هایی انجام شود که برای این گیاه ساخته شده است
 • زمانی گلدان ارکیده فالانوپسیس باید تغییر کند که گلدهی تمام شده باشد و باید حتما از ترکیب خاکی مخصوص ارکیده استفاده شود .

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده معمولا زمانی که تغییر فصل بهار به تابستان را شاهد هستیم گل های خودش را از دست می دهد . در این زمان شما نباید نگران باشید چون فصل رشد این گیاه شروع شده است . شما باید منتظر گلدهی دوباره این گیاه در اواخر زمستان باشید . در واقع ساقه گلدهنده اوایل پاییز شروع به رشد کرده و اوایل بهار گل ها شکوفا می شوند .

نور

ارکیده فالانوپسیس گونه ای از ارکیده است که نیاز نوری کمی دارد . این گیاه به طرز زیبایی در پنجره شرقی ، جنوبی ،غربی و حتی جایی که با پرده پوشانده شده باشد رشد می کند . برگ های ارکیده فالانوپسیس سبز زیتونی است .

 اگر رنگ برگ ها تیره تر شد بدین معنی است که گیاه میزان نور کافی دریافت نمی کند .

 

اگر اطراف برگ قرمز شد بدین معناست که گیاه بیش از حد نیاز نور دریافت میکند .

زمانی که گیاه شما به گل رفت شما هر جا که دوست داشته باشید به دور از نور مستقیم خورشید می توانید گیاه را قرار بدهید . اگر گیاه شما دوباره گل نمی دهد ، گیاه را در مکانی قرار دهید که نور بیشتری دریافت کند.

دما

ارکیده ها در دمای خانه به راحتی رشد پیدا میکنند . در واقع آنهراد است .

در دمایی متعادل گیاه ا نیز مثل ما از این دما لذت می برند . دمای مورد نیاز ارکیده ها ۱۵ درجه سانتی گراد در شب و ۲۶ درجه سانتی گراد در روز است . حداکثر دمای قابل تحمل برای این گیاهان ۳۵ درجه سانتی گرا نزدیک به پنجره قرار بدهید . دقت داشته باشید که دمای فضای کنار پنجره سردتر و گرمتر از دمای داخل است . گیاه ارکیده در صورت نوسان دمایی در جوانه زنی مشکل خواهد داشت و ممکن است جوانه ها باز نشوند.

آبیاری

اینکه شما هر چند وقت یکبار باید آبیاری ارکیده فالانوپسیس را انجام بدهید بستگی به مدیوم کاشت ( بستر کاشت) شما دارد . پوست درختان نسبت به خزه اسفاگنوم آب کمتری را به خود جذب می کند . در نتیجه اگر ارکیده شما در بستری از پوست درختان کاشته شده است تقریبا هفته ای یکبار آبیاری را انجام دهید . اما اگر گیاه شما در خزه کاشته شده است زمانی که حس کردید بستر به سمت خشکی می رود آبیاری را انجام دهید .

مقدار نور و گرمایی که گیاه شما دریافت می کند نیز بر آبیاری موثر است . هر قدر نور و گرما بیشتر باشد فواصل بین دو آبیاری کوتاه تر خواهد بود .

orchids wallpaper

فصل نیز بر آبیاری موثر است . در تابستان فواصل بین دو آبیاری کوتاه تر خواهد بود . بعد از مدتی نگهداری از این گیاه شما به صورت تجربی از وزن بستر و گلدان گیاه نیاز به آبیاری را تشخیص خواهد داد .

بهترین زمان برای آبیاری گیاه ارکیده فالانوپسیس صبح ها است . گیاه خود را داخل سینک ظرفشویی قرار دهید و با آب ولرم آبیاری کنید ، از آب شود یا آب مقطر استفاده نکنید . احازه بدهید که آب برای چند دقیقه در گلدان عبور کند . مطمئن شوید که زهکش گیاه شما کاملا باز بوده و درست عمل می کند .

اگر در تاج ( محلی که برگ ها به هم می پیوندند ، آب جمع شده بود با یک دستمال کاغذی خشک کنید ، اب نباید در محل تاج باقی بماند . اگر چنین اتفاقی رخ دهد تاج گیاه شما پوسیده خواهد شد .

رطوبت

در اطراف گیاه یک ظرف حاوی آب که داخل آن سنگریزه است قرار بدهید ، مطمئن شوید که ریشه گیاه با آب در تماس نباشد . در غیر این صورت ریشه ها پوسیده خواهند شد .

کوددهی

هر کودی که مخصوص ارکیده باشد می تواند به عنوان کود استفاده شود . بهتر است که مصرف کود هفتگی باشد. ماهیانه یکبار از آب تمیز برای شستن ریشه ها استفاده کنید تا اگر نمکی برجای مانده از بین برود .

تعویض گلدان ارکیده فالانوپسیس

گیاهان جوان تر نیاز بیشتری به تعویض گلدان دارند اما در هر صورت تمامی بوته ها در هر سنی نیاز به تعویض سالانه گلدان دارند .

نکات مهم در تعویض گلدان:

 • زمانی گلدان ارکیده خود را تعویض کنید که گلدهی تمام شده و اوایل فصل رشد باشد .
 • حتما از مخلوط مخصوص ارکیده برای گیاه خود استفاده کنید .
 • حتما از مخلوط جدید استفاده کنید تا گیاه بتواند رشد بهینه خود را داشته باشد .
 • به نحوی گیاه را در گلدان قرار دهید که ریشه قادر به تنفس باشد .

پرورش یک ارکیده قوی که سال آینده نیز گلدهی داشته باشد نیازمند رشد و پرورش سیستم ریشه ای قوی است. گاها برگ های ارکیده کاملا سالم و سر حال به نظر می رسند اما ریشه ها به صورت کامل پرورش نیافته و قوی نیستند . در نتیجه در ارکیده ها باید به دو نکته اساسی توجه داشته باشید ، ریشه کامل و قوی و برگ های سالم و بدون لکه .

ارکیده ها گیاهانی اپیفیت ( گیاهانی که بر روی تنه درختان زندگی می کنند ) هستند ، در نتیجه این گیاهان برای قرار گرفتن در گلدان ساخته نشده اند . ریشه های این گیاهان هوازی است . در نتیجه زمانی که شما میخواهید این گیاهان را در گلدان بکارید ریشه این گیاه باید بتواند تنفس کند.

کیفیت مخلوط کاشت گیاه ارکیده فالانوپسیس بسیار حائز اهمیت است . مخلوط های ویژه ای برای ارکیده ها به فروش می رسد که می توانید تهیه کنید . البته شما خودتان می توانید مخلوط کاشتی تازه و با کیفیت ایجاد کنید که از نمونه های قابل فروش عملکرد بهتری داشته باشد .

ارکیده هایی که در فروشگاه ها عرضه می شود معمولا در خزه اسفاگنوم کاشته شده اند و خزه کاملا به دور ریشه به صورت پک قرار گرفته است . این روش تنها روش تجاری و اقتصادی است تا ارکیده تا زمان فروش رطوبت را حفظ کند و روشی دائمی نخواهد بود . اگر به همین صورت نگهداری ارکیده ادامه پیدا کند حالت غرقابی ریشه ها را خفه می کند .

خزه اسفاگنوم بهترین گزینه برای مخلوط این گیاه به شمار می رود اما نباید به صورت فشرده در اطراف ریشه گیاه قرار بگیرد و باید فضایی برای تنفس ریشه ها در نظر گرفته شود .

برش سنبله ( شاخه گلدهنده )  ارکیده فالانوپسیس

یکی از رایج ترین سوالاتی که برای افراد تازه کار در رابطه با ارکیده فالانوپسیس پیش می آید این است که چگونه شاخه گلدهنده ارکیده فالانوپسیس را بعد از گلدهی قطع کنند .  در اغلب ارکیده ها ساقه گلدهنده باید بلافاصله بعد از بین رفتن گل قطع شود . نشانه این زمان ، قهوه ای شدن رنگ ساقه گلدهنده است .

اما تشخیص زمان مناسب قطع کردن ساقه گلدهنده در ارکیده فالانوپسیس کمی متفاوت و گمراه کننده است . در ارکیده فالانوپسیس ساقه گلدهنده زمانی که گل ها شروع به باز شدن می کنند به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می دهند .البته این قهوه ای شدن به صورت ۱۰۰ درصدی اتفاق نمی افتد .

یکی از عقایدی که در رابطه با ارکیده ها به صورت رایج وجود دارد به این صورت است که ساقه گلدهنده را بالاتر از یک گره قطع کنید تا دوباره ساقه گلدهنده دیگری از محل گره ظاهر شود . اما گاها متخصصان این گیاه اعتقاد دارند که ساقه گلدهنده در سنین جوانی بوته باید قطع شود تا گیاه انرژی خود را برای گلهای بیشتر و قوی تر در آینده حفظ کند.

قطع ساقه از محل بالاتر از گره باعث می شود که ساقه گلدهنده چند شاخه شده و زودتر به گل برود اما انرژی گیاه مصرف شده و گل های ریزتر می شود . در واقع این روش برای بوته هایی که سن بیشتری دارند و سیستم ریشه ای آنها بسیار قوی است استفاده می شود .

 در گیاهان جوانتر بهتر است که ساقه گلدهنده به صورت کلی زمانی که گل از بین رفت قطع شود تا گیاه انرژی خود را برای گلدهی بعدی حفظ کند .

به صورت کلی در ارکیده ها استثنا های زیادی وجود دارد .  در برخی از فالانوپسیس ها ساقه گلدهنده نباید قطع شود . ارکیده فالانوپسیس رقم violacia  ، amboninsis, cornu-cervi  از این ارقام هستند . این گونه ها معمولا چند گل در انتهای ساقه گلدهنده می دهند و در مدت زمان طولانی گل های زیادی بر روی هماهن ساقه گلدهنده خواهند داشت .

شاخه گلدهنده ارکیده فالانوپسیس- در این حالت باید قطع شود.

در این عکس ساقه گلدهنده خشک شده و برگشته است . در این حالت ساقه گلدهنده باید قطع شود . بهتر است محل قطع از پایه ساقه باشد . ارکیده فالانوپسیس موجود در عکس جوان بوده و اولین سال گلدهی خود را طی کرده است . به همین دلیل نمی توان انتظار داشت بعد از قطع از بالای گره ساقه گلدهنده مطلوبی داشته باشد .

گره در ساقه گلدهنده ارکیده فالانوپسیس

هر ساقه گلدهنده در ارکیده فالانوپسیس حداقل چند گره خواهد داشت که ممکن است گل بدهند . هر کدام از این گره ها پتانسیل ایجاد شاخه بعد از گلدهی اولیه را دارا خواهد بود . اگر تصمیم شما این است که به ارکیده اجازه بدهید چند شاخه شود ، شاخه گلدهنده را درست از بالای گره قطع کنید .

ساقه گلدهنده ارکیده – در این حالت نباید قطع شود .

ارکیده ای که در عکس مشاهده می کنید واریته violavra است که در ساقه گلدهنده دوباره به گل خواهد رفت. یکی از ویژگی های واضح این گونه این است که گیاه تمایل به رشد افقی دارد و به به ندرت به صورت عمودی رشد می کند . این گیاه ۳ ساقه گلدهنده مجزا در ۳ زمان متواد داده است که هر کدام از آنها در هر زمان ۱ یا ۲ گل می دهند . بهترین راه برای تشخیص اینکه باید ساقه گلدهنده قطع شود یا نه والد گیاه موجود شما است . راه دیگر مشاهده گیاه است . اگر ساقه گلدهنده همچنان سبز است بهتر است قطع نشود

در این عکس شما ارکیده ای را مشاهده می که برای مدت زمان طولانی گلدهی داشته است . در این عکس ساقه گلدهنده به صورت غیر عادی بلند شده و در زمان گلدهی ساقه گلدهنده بلند گیاه ۲ ساقه گلدهنده دیگر نیز تولید کرده است . معمولا ساقه گلدهنده در همچین شرایطی باید قطع شود که گیاه در تابستان بر روی رشد و تولید برگ جدید برای گلدهی در سال آتی تمرکز کند  .

برگ جدید در ارکیده فالانوپسیس :

معمولا برگ های جدید در تابستان تولید می شود . بعد از تعویض گلدان و استراحتی کوتاه با افزایش کوددهی ارکیده  ، گیاه شما رشدی قوی در تابستان خواهد داشت .

منبع

23 پاسخ
 1. اباذر گفته:

  سلام استاد
  وقت بخیر
  من یک ارکیده با گل های سفید دارم
  چند روز پیش از یک نفر که ظاهرا زیاد وارد نبود گرفتم
  به من گفت گلدان را عوض کنم البته مقداری هم خاک همراه آن به من داد که ظاهرا خاک ارکیده نیست به نظرم خاک کاکتوس هیت
  متاسفانه من هم گدان را تعویض کردم البته ته گلدان سنگریزه زیاد ریختم که الان در زمان ابیاری به راحتی اب از زیر گلدان جریان پیدا میکند
  ولی احساس میکنم کار اشتباهی انجام داده ام
  البته در گلدان قبلی ریشه ها انقدر زیاد شده بودند که در هم پیچیده بودند
  به نظر شما ایا نیاز هست با این فاصله کم دوباره گلدان را با خاک مخصوص عوض کنم در ضمن این گل دو شاخه گل هم دارد.
  ممنون از سایت و نکات کارشناسی شما

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   به سایت خودتون خوش اومدید
   اگر اعتقاد دارید که خاک مناسب نیست حتما خاک رو تعویض کنید

   پاسخ
  • پرهام گفته:

   بستر کشت ارکیده خیلی مهمه ، از ظروف یکبار مصرف شفاف که کف و اطراف اون رو سوراخ ، سوراخ ، کرده اید به عنوان گلدان استفاده کنید ، بستر مخصوص ارکیده به هیچ عنوان به خاک شباهت ندارد و بیشتر قطعات درشت چوبی و خزه ها و قطعات پوکه سبک و درشت هستند ، خاک قطعا گیاه شما را خفه خواهد کرد .

   پاسخ
 2. سحر گفته:

  با سلام. برگ های ارکیده من از سمت اتصال به ساقه، ابدار شده و می افتند. علت چیست؟ ریشه گیاه در بستری از پوست درخت کاشته شده و دارای زیشه های بیرونی هم هست.

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   ابیاری شما نامناسب . بهتر ک طریقه ابیاری رو درست کنید

   پاسخ
 3. مونا گفته:

  سلام
  من یک ارکیده دارم که پارسال وقتی گل داشت خریدم، تابستان کگذشته دو برگ داد، اما امسال گل نداده است، و از اول بهار یک برگ جدید داده. چه کار کنم تا گل بدهد؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   از کود گلدهی ارکیده باید استفاده کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. مدني گفته:

  سلام من یک ارکیده سفید دارم که هفته ای یکبار آن را بصورت غرقابی به مدت یکساعت در. ظرف آب میگذارم و بعد آب اضافی گلدان را خالی میکنم . در دیواره گلدان شفاف هم سوراخهایی وجود دارد . آیا درست عمل میکنم یا خیر ؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   ارکیده نباید یکساعت در ظرف اب بمونه
   نحوه صحیح ابیاری این گیاه کامل توضیح داده شده است.
   موفق باشید.

   پاسخ
 5. marjan گفته:

  سلام من یک ارکیده دارم که گلهاش خشک شده بود از گلفروشی پرسیدم گفتن شاخه ش را ببرم. من هم از بالای اخرین گره عمودی گلم شاخه را بریدم. میخواستم بدونم مکان مناسبی رو انتخاب کردم برای بریدن ساقه؟ و ایا لازمه به این قسمت دارچین بزنم؟و میخواستم بدونم حدودا چندوقت لازم هست برای گلدهی مجدد؟
  با تشکر

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   ارکیده ها دو دوره رشد دارند .
   در حال حاضر شما باید از کوددهای دوره رشد ارکیده استفاده نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. لیلا گفته:

  سلام ، خسته نباشید ….. من دنبال گیاه هوازی هستم که ریشه اش نیاز به خاک نداشته باشه …..چه گیاهی رو پیشنهاد میکنین ؟ ارکیده مناسبه ؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   شما می تونید تیلاندسیا رو تهیه کنید.
   یکی دیگ از گیاهانی که با این شرایط زندگی کنه خزه اسپانیایی است .
   ارکیده دارزی یعنی رو تنه سایر گیاهان رشد میکنه و اصلا جریانش با هوازی ها متفاوت
   موفق باشید.

   پاسخ
 7. قربانی گفته:

  با عرض سلام و تشکر از نشر دانش
  عمر مفید گیاه ارکیده فلانوپسیس چند سال است ؟

  پاسخ
 8. محمد گفته:

  سلام
  وقت شما بخیر، چندماه قبل یک گلدان ارکیده خریدم که سه تا شاخه با چند گل داشت، بعد از چند روز یکی یکی گلها پژمرده شدند و ریختن، چندتا غنچه هم داد که اونها هم رشد نکردند و خشک دند ولی یک برگ جدید سبز شده، کود پوکمون هم دو سه بار دادم، دوتا از شاخه ها رو هم چند گره پایینتر از سر شاخه قیچی کردم، الان یکی از شاخه ها زرد شده و داره خشک میشه، لطفا” راهنمایی کنید که چکار باید انجام بدم؟ در ضمن یکماه قبل گلدانش رو تعویض کردم و خاک مخصوص آلمانی ریختم.
  متشکر

  پاسخ
   • محمد گفته:

    الان که هوا سرد شده هفته ای یکبار، آب رو کنار میگذارم تا هم دمای محیط بشه، بعد یکبار آبیاری میکنم بصورتی که آب از زیر گلدان خارج میشود، یک ربع بعد هم دوباره این کار رو تکرار میکنم. گلدانش هم شفاف هست و پشت پنجره جنوبی هست، البته خیلی نورگیر نیست.

    پاسخ
     • مریم مظلوم گفته:

      سلام وقت بخیر
      با عرض پوزش از وقفه ی به وجود اومده، برای آبیاری ارکیده باید گیاه را از گلدان خارج کنید ریشه رو با آب بشورید و دوباره بذاریدش داخل گلدان
      این طبیعیه که در این فصل شاخه ی گلدهنده ی ارکیده دیگه گل نده و قهوه ای بشه بنابراین شاخه رو قطع کنید و بذارید انرژی گیاه برای رشد برگ ها صرف بشه
      ارکیده از اواخر زمستان دوباره به فاز گلدهی میره که در اون زمان میتونید از کود گلدهی ارکیده پوکون برای گلدهی گلتون استفاده کنید.
      موفق باشید.

 9. مهربان گفته:

  سلام
  من یک گلدان ارکیده دارم با فاصله یک متر از پنجره شمالی قرار دادم اول ۴ گل داشت و۵ غنچه -٢ تا از غنچه ها باز شدن اما بعد از ٢هفته گلها شروع به ریختن کردن الان باید چکار کنم؟

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   الان فصل گلدار بودن ارکیده نیست و طبیعیه که گلاش بریزن
   بعد از ریختن گل ها شاخه های گلدهنده رو حذف کنید و اواخر اسفند شروع کنید کود گلدهی دادن تا دوباره گلدار بشن

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *