ابعاد گلدان

ابعاد گلدان بنسای

ابعاد گلدان

ابعاد گلدان بنسای

ابعاد گلدان

ابعاد گلدان

در مقاله های قبلی به اهمیت گلدان در طراحی یک بنسای و انتخاب صحیح یک گلدان که برای بنسای مناسب باشد اشاره کردیم.  حالا نوبت آن رسیده است که گلدان را به صورت جزء به جزء بررسی کنیم و این نگاه جزئی‌تر به مسائل و اعداد استاندارد ذکر شده به شما این کمک را خواهد کرد که بهترین گلدان را برای بنسای خود انتخاب کنید.

ابعاد گلدان

ابعاد گلدان

ابتدایی‌ترین مساله‌ای که در انتخاب یک گلدان باید در نظر داشته باشید اندازه آن است. شما می‌توانید به وسیله تعدادی از قوانین ابتدایی که وابسته به اندازه درخت شما هستند اندازه مناسب گلدان مورد نیاز را پیدا کنید.

کلی‌ترین قانونی که می‌توانید در انتخاب یک گلدان که اندازه مناسب داشته باشد به کار ببرید این است که عمق گلدان شما باید با ارتفاع طوقه درخت که در سطح بالایی خاک قرار گرفته است هم اندازه باشد.

ابعاد گلدان

ابعاد گلدان

اگر شما می‌خواهید گلدانی بیضی شکل یا مستطیلی شکل انتخاب کنید باید طول گلدان شما ۳/۲ ارتفاع درختتان باشد. اما اگر انتخاب شما گلدانی مدور و دایره‌ای شکل است باید قطر گلدان ۳/۱ ارتفاع درخت باشد.

اگر درخت شما تاج گسترده‌ای دارد می‌توانید گلدانی که پهن‌تر باشد انتخاب کنید در واقع این انتخاب زمانی کامل می‌شود که گلدان شما پهنای زیاد در مقابل عمق کم داشته باشد.

ابعاد گلدان

ابعاد گلدان

اگر درخت شما در مقایسه با ارتفاع دارای تنه ضخیمی است می‌توانید گلدانی عمیق اما با پهنای کمتر انتخاب کنید.

یکی از نکاتی که در این مقاله باید به آن توجه کنید این است که این قوانین و راهبردها تنها بر اساس دلایل زیباشناختی و طراحی منظر هستند. گاهی اوقات گیاهی که شما استفاده می‌کنید به دلایل متعددی که در علم باغبانی بررسی می شوند نیازمند گلدان بزرگتر یا کوچکتر خواهند بود . به عنوان مثال گاهی شما از گیاهی همانند Trident Malpes استفاده می‌کنید که رشد ریشه آن سریع و گسترده است. در نتیجه شما نیازمند گلدانی خواهید بود که دارای عمق بیشتری باشد. و همچنین اگر شما از گیاه Crab Apples استفاده کنید به علت رونده بودن ریشه‌های این گیاه نیازمند گلدانی عمیق‌تر نسبت به Trident Malpes خواهید بود.

 

نویسنده: ندا جوادی پاشاکی

منبع

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   باغبانی مینیاتوری چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *