ابزار در اتوکد

جلسه دوم : دسترسی به ابزار در اتوکد

جلسه دوم : دسترسی به ابزار در اتوکد

ابزار در اتوکد و نحوه دسترسی به ابزار

ابزار در اتوکد

 در جلسه دوم آموزش مقدماتی شما با نحوه ی دسترسی به ابزار در اتوکد  آشنا می شوید. در انتهای مقاله فیلم آموزشی جلسه دوم  و نحوه ی دسترسی ابزار در اتوکد قرار داده شده است. با پیوستن به کانال تلگرام طراحان منظر از آموزش های جدید با خبر شوید و با پیوستن به گروه اتوکد طراحان منظر رفع اشکال کنید.

ریبون :

ابزار در اتوکد

یکی از راه های دستری به ابزار در اتوکد ریبون است . ریبون بعد از صفحه ترسیم مهم ترین بخش در اتوکد به شمار می رود و از سه بخشه تب ، پنل و نام تشکیل شده است . تب ها در ریبون وظیفه دسته بندی کردن ابزارها را به عهده دارند . در پنل شما می توانید ابزار را ببینید و نام هر پنل در قسمت پایین آن درج شده است. یکی از امکانات اتوکد توضیحات کوتاهیست که برای هر ابزار با قرار دادن نشانگر موس بر روی آن ظاهر می شود.

اگر هر قسمت از ریبون را مشاهده نمیکنید می توانید با کلیک کردن بر روی فلشی در انتهای تب ریبون وجود دارد ، قسمت از دست رفته را برگردانید.

شما با نگاه کردن به آیکون ها می توانید حدس بزنید که کار هر کدام از آنها چیست . به عنوان مثال شما با نگاه کردن به Arc می توانید متوجه شوید که قطاعی از دایره را رسم میکند .

ابزار پنهان :

ابزار در اتوکد

علاوه بر ابزاری که شما در ریبون مشاهده میکنید ، ابزاری وجود دارند که پنهان هستند برای آشکار سازی این ابزار شما می توانید بر روی فلشی که پایین هر پنل قرار دارد کلیک بکنید تا ابزار پنهان برای شما نمایش داده شود. اگر شما می خواهید این ابزار در صفحه شما باقی بمانند میتوانید آنها را با علامت سنجاق در صفحه خود pin کنید.

ابزار شناور :

ابزار در اتوکد

یکی دیگر از ابزار هایی که شما نیاز دارید تا با آنها کار کنید ابزار های شناور هستند. این ابزارها شباهت زیادی به ابزار های پنهان دارند چون با یک کلیک می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. ابزارهای شناور به شما امکان این را می دهند که به صورت های متفاوت از یک ابزار استفاده کنید. به عنوان مثال اتوکد به شما امکان این را می دهد که از 6 راه دایره را رسم کنید. برای دسترسی به این راه ها می توانید بر روی فلشی که در زیر گزینه دایره وجود دارد کلیک کنید. مثلا اگر میخواهید دایره ای با دو نقطه رسم کنید باید بر روی 2-point کلیک کنید.

خط فرمان :

ابزار در اتوکد

یکی از ویژگی های اتوکد که کار کردن با این نرم افزار را آسان و سریع کرده است Command line یا خط فرمان است در واقع هر کدام از ابزار هایی که شما در ریبون مشاهده می کنید می توانید به وسیله تایپ کردن اسم ابزار در Command فرا بخوانید. البته لازم به ذکر است که در بیشتر ابزار نیاز به نوشتن نام کامل ابزار نیست و تنها با تایپ کردن 1 تا 3 حرف اولیه ابزار می توانید آن را فرا بخوانید.

خط فرمان در اتوکد محیطی پویا را برای شما فراهم میکند . در واقع هنگامی که شما دستور مورد نظر را تایپ میکنید و Enter  را میزنید . در خط فرمان توضیحی از فعالیت بعدی مورد انتظار شما نمایش داده می شود. به عنوان مثال هنگامی که شما Line  را انتخاب میکنید در خط فرمان از شما می خواهد که نقطه اول خط را انتخاب کنید و پس از آنکه نقطه اول را انتخاب کردید از شما می خواهد که نقطه بعدی را انتخاب کنید. البته علاوه بر استفاده از command line شما می توانید از کلیک راست نیز کمک بگیرید. تمامی این مباحث در جلسات بعدی به صورت مفصل بررسی خواهند شد.

در بالای خط فرمان پس از انجام هر دستور کادری سیاهرنگ ظاهر می شود که به شما نشان می دهد چه دستوری را اجرا کرده اید. در اوایل کار این امکان اتوکد به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

لینک کانال

لینک گروه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *