آیبریس (Iberis) یا کندی تافت (Candytuft)

آیبریس

آیبریس و شرایط نگهداری آن

perennials-102372308-5

نام فارسی: کندی تافت، آیبریس، ایبریس
نام انگلیسی رایج: Candytuft یا  Iberis
نام علمی: Iberis
خانواده: براسیکاسه Brassicaceae

اطلاعات کلی

آیبریس

عادت رشد: دائمی

نیاز نوری : آفتاب کامل ، البته ممکن است این گیاه مقاومت کمی نسبت به سایه از خود نشان بدهد اما نور کامل برای این گیاه مفید تر است

خاک: این گیاه نیازمند خاکی با زهکشی مناسب است. به صورت عمومی این خاک علاقه مند به اسیدیته بالا و خاک قلیایی است اما در خاک های دیگر نیز میتواند به خوبی رشد کند.

کاربرد: استفاده از این گیاه در باغ های صخره ای پیشنهاد می شود.

سطح نگهداری: آسان

ارتفاع: 15 تا 30 سانتی متر

گسترش: 30 تا 60 سانتی متر

گلدهی: اواسط بهار ، ممکن است گلدهی در شب های خنک نیز رخ دهد.

رنگ برگ : سبز تیره ، برخی از گونه ها برگ های تیره تری نسبت به گونه های دیگر دارند.

بافت برگ : متوسط

مقاومت: مقاوم به گرما

ویژگی های خاص :

  • مقاومت در برابر حیواناتی همچون گوزن
  • غیر مهاجم
  • همیشه سبز

معرفی

آیبریس

کندی تافت(آیبریس) گیاه کوچک عجیبی است که تقریبا در باغبانی در هر شرایطی به جز در شرایطی که سایه زیاد است کاربرد دارد این گیاه دارای دو نوع همه ساله یا دائمی و  یک ساله است که هر دو جذابیت هایی را به باغ می افزایند.کندی تافت همه ساله (آیبریس سمپرویرنس) یا دائمی در واقع گیاه کوچک همیشه سبز و  مقاومی است که به طور قابل اعتمادی می تواند در شرایط نامطلوب زنده بماند.

جوانه های این گیاه خیلی زود در بهار شکوفا می شوند.گل ها به طرز شگفت انگیزی به رنگ سفید درخشان هستند که روی گیاهان کوچک پربوته ای با برگ های سوزنی قرار دارند و هنگامی که شکوفه ها کامل می شوند کل گیاه را می پوشانند.

کندی تافت همه ساله بسته به عواملی به سرعت رشد می کند.تجربه برخی افراد نشان داده است که این گیاه در عرض یکساله رشد بسیاری داشته و حدودا 4 برابر رشد می کند..اگر شرایط گیاه مطلوب باشد شما از نگه داری راحت و زيبایی رنگ سفید خالص آن شگفت زده خواهید شد.

تکثیر آیبریس ( ایبریس)

iberissempervirens_sa_1_lg_0

  • کاشت دانه
  • قلمه
  • تقسیم ریشه

استفاده از کندی تافت همه ساله از هر دو روش بذرپاشی(دانه) و قلمه زدن راحت است ، دانه ها در مدت زمانی حدود دو هفته جوانه می زنند .قلمه ها به اهستگی ریشه می دوانند ولی تا هنگامى که آنها زنده و سبز هستند باید صبور  باشید و به آبياری انها ادامه دهید و سرانجام رویش های جدیدی را مشاهده می کنید.

همچنین تقسیم کردن ریشه ها را هم میتوان انجام داد ولی مراقبت از اینکه هنگام تقسیم کردن ریشه ساقه نشکند دشوار است.اگر احساس می کنید که باید این گیاه را به دلایلی تقسیم کنید ميتوانيد این کار را در پاییز انجام دهید.

خاک مناسب

Candytuft7

این گیاه تقریبا با هر خاکی سازگاری خوبی دارد اما خاک قلیایی را ترجیح می دهد. نکته ای که در رابطه با خاک این گیاه باید به آن توجه شود این است که این گیاه نیازمند خاکی با زهکشی مناسب می باشد. برای فراهم کردن چنین محیطی میتوانید بستری غنی ازکود گیاهی تهیه کنید. در واقع این بستر باعث می شود محیط مرطوب باشد اما آب باقی نماند.

هر چند ماه یکبار گیاه آیبریس را با کودهایی که به صورت  آزاد می شوند و تمام مواد مغذی را دارا هستند تغذیه کنید این کار باعث می شود که گیاه شما حتی در شرایط آب و هوایی گرم سرحال و شاداب بماند. غلاف کندی تافت کوچک و بی رنگ هستند و چیزی به ظاهر و جلوه گیاه اضافه نمی کند .اگر شما نمی خواهید که دانه ها را جمع آورى کنید می توانید با قيچى گیاه را بعد از گلدهی آراسته کنید و گیاهان همچنان به گل دادن متناوب در تابستان ادامه می دهند.

کاربرد آیبریس در فضای سبز

F006-13

کاربرد آیبریس دائمی تقریبا نا محدود است.این گیاه می تواند یکی از انتخاب ها برای باغ های صخره ای یا ریختن روی ديوار باشد .آیبریس در مواقع گلدهی می تواند یک گیاه مرزی فوق العاده در پیاده رو ها و معبر ها باشد.در زمان های خارج از دوران گلدهی گیاه مانند حصیر بی حالت  می ماند که  ممکن است کمی نا مرتب جلوه کند ،اما در مورد گیاهان دیگر می توان آنها را پراکنده   کرد تا همچنان رنگ داشته باشند . گیاه تا ارتفاع 30 تا 36 سانتی متر  رشد می کند و در حقیقت  می تواند گیاهی مناسب برای جلوی گیاه مرزی باشد که نیاز به مراقبت و نگه داری کمی دارد و برای افرادی که انقدر مشغول هستند که اخر هفته ها به باغ ایراد نگیرند گیاه مناسبی است

51238-pk-p1

به عنوان یک پوشش زمینی این می تواند بهترین باشد و همچنین می تواند به عنوان یک ویژگی دائمی در باغ های دائمی هر جا که نیاز بود مورد استفاده قرار گیرد.کندی تافت یک ساله(آیبریس امبلتا) گیاهی است به خوبیه نوع همه ساله آن این گیاه به فاصله چند ماه از کاشتن دانه گل می دهد و طیف رنگی آن از سفید تا صورتی وتا بنفش  وجود دارد.

original.aspx

این نوع از گیاه بلند تر و نسبت به نوع همه ساله اش کمتر فشرده است و همانطور که قابل رویت است رنگ های گیاه قابل توجه و گیرنده هستند و ضمیمه ای فوق العاده را به باغ می دهند خصوصا در کاشت انبوه و می توانند به جای نوع همه ساله آن نیز کاربرد  داشته باشد.

dt.common.streams.StreamServer.cls

آیبریس یکساله معمولا به صورت وحشی یافت می شود و استفاده از این گیاه به علت کاشت ساده و عادت رشدی آن است.اگر شما یک باغبان تازه کار هستید این گیاه مناسب شماست زیرا این گیاه باعث می شود فکر کنید شما واقعا کارتان را بلدید ،این گیاه همچنین برای باغبانی کردن با کودکان  مناسب است زیرا به سرعت رشد کرده و گل ميدهد. آیبریس یکساله ممکن است در شرایطی که زمستان معتدل باشد و نیام دانه سر برداری شده باشد و کوددهی مناسب صورت گرفته باشد در زمستان به گل بنشیند.

کابرد داروئی

Candytuft_Iberis_Flower_Wallpaper

کندی تافت گیاهی دارویی بود که اغلب در دوران استعمار بیشتر برای روماتيسم، مشکلات گوارشی و برونشی و علائم آسم مورد استفاده قرار می گرفته است . تمامی گونه ای این گیاه خوراکی است ولی بسیار تلخ است و به همین دلیل استفاده ای در آشپزخانه های مدرن ندارد .

مطالعات جدید نشان داده است که این گیاه در مشکلات غیر قابل توصیف معده نقش شایسته ای دارد اما مزه اش بسار تلخ است که هر داروی خانگی مزه ی خیلی بدی خواهد داد که نمی توان از آن استفاده کرد . در هر صورت گیاهان ابتدایی ای در زیستن با کندی تافت وجود دارند که به عنوان جزئی از آن به نظر می رسد.

نویسنده: مهدی کوهنورد

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4

این مطلب را نیز مطالعه کنید   همانتوس(Blood flower)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *