آنتراکنوز

آنتراکنوز (Anthracnose)

آنتراکنوز (Anthracnose)

آنتراکنوز (Anthracnose)

آنتراکنوز
انتراکنوز و درمان و پیشگیری آن بر روی درختان،درختچه ها،و گیاهان دیگر میتواند یک فرآیند خسته کننده و وقت گیر باشد. شما ممکن است این بیماری را بر روی دمبرگ ها و ساقه های گیاهان مشاهده کنید.  اکثر باغبان ها و باغدار ها با این سوال مواجه اند که چگونه میتوان درمان موثر و راه حل کاربردی برای این بیماری را پیدا کرد؟ با دانستن اینکه چه گیاهانی بیشتر گرفتار این بیماری میشوند و چگونگی پیشگیری از پیشرفت این بیماری شما میتوانید به راحتی بر این بیماری غلبه کنید.

آنتراکنوز چیست ؟

آنتراکنوز

آنتراکنوز یک بیماری قارچی است که در فصل بهار و در هوای نسبتا خنک و مرطوب به شاخه های جوان و کوچک حمله میکند و گسترش خود را آغاز میکند.

اما تا به حال کجا بوده؟!

آنتراکنوز
این قارچ در فصل زمستان در آب و هوای سرد در شاخه های مرده و یا برگ های ریخته شده در کف باغ به زمستان گذرانی میپردازد. البته آب و هوای گرم و خشک باعث جلوگیری از پیشرفت این قارچ میشود که با ایجاد شرایط مطلوب؛باز هم قارچ فعال شده و شروع به گسترش میکند.

آنتراکنوز

قارچ آنتراکنوز آلوده کننده بسیاری از درختان برگ ریز،همیشه سبز،میوه ها،سبزیجات،درختچه ها و گیاهان علفی میباشد که این امر باعث میشود از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد. آنتراکنوز را به صورت پژمردگی برگ ها و ساقه های جوان میتوان مشاهده کرد. همچنین به صورت ضایعات کوچک در میان برگ ها و رگبرگ ها قابل مشاهده است. این ضایعات ممکن است به صورت فرورفتگی بر روی ساقه ها نیز مشاهده شود.

آنتراکنوز

برای اینکه این بیماری را از دیگر بیماری های لکه برگی تشخیص دهید؛باید سطح زیرین برگ را مورد بررسی قرار دهید که دارای لکه های سرسوزنی و به رنگ آجری مایل به کرم رنگ هستند که بعدا به رنگ قهوه ای تیره در می آیند.

گیاهانی که ببشتر مورد حمله این قارچ قرار میگیرند و برای ما حائز اهمیت هستند،شامل:
Cyclamen,ficus,lupine,azaela, نخل،یوکا،افرا،کاملیا،گردو،زبان گنجشک،بلوط،خیار و… هستند.

کنترل آنتراکنوز:

آنتراکنوز
با رعایت اصول بهداشتی گیاه مانند :چیدن شاخ و برگ آلوده گیاه، جمع آوری شاخ و برگ های آلوده و مشکوک از پای گیاه و یا کف باغ میتوان تا حد زیادی نسبت به ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد .
باید توجه داشت که این قارچ به صورت دوره ای در شاخ و برگ مرده ی کف زمین زمستان گذرانی میکند. استفاده از تکنیک های مناسب هرس و آبیاری و کود دادن مناسب و به موقع میتواند گیاهان را تقویت و آنها را از شر قارچ آنتراکنوز محفوظ نماید. برای مبارزه با این قارچ،درمان شیمیایی به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد.خصوصا زمانی که بیماری شامل گیاهان تازه پیوند باشد، از طرفی باید جنبه ی زیست محیطی را نیز مورد توجه قرار داد.

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   موش ورامین Nesokia indica
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *