آمارانتوس

زلف عروس

آمارانتوس (زلف عروس)

آمارانتوس (زلف عروس)

آمارانتوس (زلف عروس)

نام فارسی زلف عروس
نام انگلیسی Love-lies-bleeding
نام علمی Amaranthus caudatus
خانواده Amaranthaceae

آمارانتوس (زلف عروس)

اطلاعات کلی:

نوع: علفی یکساله

ارتفاع: ۱۳۰-۹۰ سانتی متر

فاصله کاشت: ۶۰-۵۰ سانتی متر

رنگ گل: بنفش- قرمز

فصل کاشت: اواخر بهار یا اوایل تابستان

نور: نور کامل خورشید

نیاز آبی: متوسط

خاک: رسی- شنی- لومی با زهکشی خوب

pH: خنثی

معرفی:

آمارانتوس (زلف عروس)

آمارانتوس یا زلف عروس یک گیاه یکساله با نام های رایجی مانند گل منگوله، گل مخملی و یا دُم روباهی شناخته می شود. بسیاری از بخش های این گیاه از جمله برگ و دانه ها خوراکی هستند و معمولا به عنوان منبع غذایی در هند و جنوب آمریکا استفاده می شود. گل های زلف عروس بدون بو می باشد و به عنوان گل خشک بسیار مناسب است زیرا بعد از خشک شدن رنگ اصلی خود را حفظ می کند. زلف عروس بومی مناطق هند، آفریقا و پرو می باشد. گاهی گونه های خوراکی از این گل به عنوان محصول غلات در برخی از نقاط جنوب آمریکا کشت و کار می شود.

مشخصات ظاهری:

آمارانتوس (زلف عروس)

ساقه: ساده با ارتفاع تا ۱ متر

برگ: برگ های پهن با قطر ۴۰ سانتی متر

گل: گل آذین های خوشه ای بصورت ایستاده اما در بسیاری از گونه ها بصورت آویزان

نگهداری:

آمارانتوس (زلف عروس)

در آب و هوای خشک گیاهان باید به خوبی آبیاری شوند و همچنین تغذیه باید به طور منظم صورت بگیرد. اگر ساقه ی گیاه به خوبی حمایت شود می تواند گل های بیشتر با طول بیشتری تولید کند اما در غیر این صورت گل ها کوچک و با تعداد کمتری خواهند بود. زلف عروس مقاومت کمی به سرما داشته و اگر در خاک سرد کشت شود به سرعت سرما میبیند بنابراین هنگام کشت باید از گرم شدن خاک اطمینان حاصل کنید. این گیاه شرایط آفتابی را به سایه ترجیح می دهد و حداقل باید نیمی از روز و یا بیشتر، از نور کامل خورشید بهره مند باشد.

تکثیر:

آمارانتوس (زلف عروس)

آمارانتوس از طریق کشت مستقیم بذر و یا نشاکاری تکثیر می شود.

کاشت بصورت نشاء: برای نشاء کردن باید دمای ۲۱ درجه سانتی گراد را در گلخانه مهیا کنید. گلدان یا سینی کشت را با کمپوست پُر کرده، بذر را روی آن قرار داده و تا عمق ۲ برابر قطر بذرها روی آنها خاکپوش بریزید. بذرها باید نور کامل خورشید دریافت کنند و از سرما محافظت شوند. معمولا جوانه زنی پس از ۱۰ الی ۱۴ روز اتفاق می افتد. دقت کنید که بستر شما باید زهکشی مناسبی داشته باشد. زمانی که نهال ها به طول ۷ سانتی متر رسیدند می توانید آن ها را به محل اصلی منتقل کنید.

کاشت مستقیم: در کاشت مستقیم باید زمین بخوبی شخم زده شود. مدیریت علف های هرز در این نوع کشت بسیار مهم است و بخصوص در مراحل اولیه رشد باید زمین خالی از هر گونه علف هرز باشد. در آب و هوای سرد بهتر است گیاهان را در تونل کشت کنید یعنی پوششی از پلاستیک روی آن ها بکشید زیرا اینکار هم باعث حافظت از سرمازدگی و هم تسریع رشد می شود.

آفات و بیماری ها:

آمارانتوس (زلف عروس)

فاقد آفت یا بیماری خاص و جدی می باشد. اما ممکن است شته ها برای این گیاه مشکل ایجاد کنند. همچنین در بخش بیماری ها، پوسیدگی ریشه به دلیل ضعیف بودن خاک و بیماری های ویروسی و لکه برگی ممکن است به گیاه آسیب بزند.

کاربرد:

آمارانتوس (زلف عروس)

به دلیل آویزان بودن گل ها، برای سبدهای آویز بسیار مناسب است. همچنین در باغ و یا به عنوان پرچین نیز کاربرد دارد. آمارانتوس بصورت شاخه بریده هم می تواند کاربرد داشته باشد به اینصورت که هنگامی که سه چهارم گل ها باز شده باشند می توانید ساقه را کات کنید. در این حالت به مدت ۱۰-۷ روز عمر خواهد کرد. برای استفاده به عنوان گل خشک باید ساقه را کات کرده و به مدت ۱۰ روز بصورت وارونه در محیطی گرم قرار بدهید. هرچه حرارت هنگام خشک کردن بیشتر باشد به حفظ رنگ گل ها کمک خواهد کرد.

نویسنده: شبنم امیررضایی

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   مینا چمنی (lawn Daisy)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *