آماده سازی زمین چمن

آماده سازی زمین چمن برای کاشت

آماده سازی زمین چمن

آماده سازی زمین چمن

در ابتدا برای آماده سازی زمین چمن ، باید علف های هرز را از بین ببرید پس اگر زمینتان آلوده به این علف ها است  ، درصورتی که وقت کافی دارید زمین را کامل از این موارد پاک کنید. این کار باعث افزایش رشد چمن ها جدید خواهد شد. از گلی فسفات(glyphosate) برای از بین بردن اثر علف های باقیمانده استفاده کنید.

بعد از چند هفته و وقتی همه آنها از بین رفتند ، خاک فوقانی را بوسیله ی را بوسیله ی بیلچه جدا کنید.این کار دشوار ممکن است کمی ناملزوم بنظر بیاید ، چراکه بعد اینکار باید خاک را زیر و رو کنید. خاک فوقانی به طرز شدیدی در برابر حفر شدن یا زیر و رو شدن مقاومت میکند.علاوه بر آن خاک فوقانی قدیمی باعث بروز پستی بلندی  و ایجاد سوراخ های هوای فراوان و در نتیجه افزایش ناهمواری زمین چمن میشود. پس اگر می توانید برای آماده سازی زمین خاک فوقانی را کاملا حذف کرده و اگر مکانی برای ذخیره ی آن دارید ، آنرا حفظ کنید زیرا در آینده میتوانید از آن به شکل کمپوست استفاده نمایید.

آماده سازی زمین چمن

سنگ ها و ریشه های باقیمانده را از خاک جدا کنید ، کیفیت زمین تا حدود زیادی به این عامل بستگی دارد ، اگر می خواهید زمین چمنی بی عیب داشته باشید  ماسه های به قطر 4 سانتی متر به خاک اضافه کنید.

مراحل قابل توجه آماده سازی زمین چمن  :

 • اضافه کردن آهک به منظور اسیدی کردن خاک
 • اضافه کردن مواد معدنی و هوموس به خاک غیر غنی (دارای ماسه و رس زیاد)
 • اضافه کردن رس شنی به خاک دارای ماسه زیاد
 • اضافه کردن رس شنی ماسه ای به خاک های رسی

به اندازه ی 15 الی 20 سانتیمتر خاک را زیر و رو کنید ، عمق های کمتر (مانند 10 سانتیمتر )نیز کارساز هستند ،اما اگر به مشکلی بر بخورید ، باید عمق های بیشتری را بکنید. زیر و رو کردن را حداقل 2 بار انجام دهید و اگر حس کردید هنوز شکل مطلوبتان را بدست نیاورده اید باز اینکار را تکرار کنید. این عمل در حاصلخیزی زمین بسیار تاثیر دارد.

آماده سازی زمین چمن

خاکهای سنگین وقتی خشک هستند راحت تر شکسته می شوند در غیر این صورت امکان چسبیدن خاک به صفحه بیل نیز وجود دارد .اگر این اتفاق افتاد ، اجاره بدهید خاک خشک شود در غیر اینصورت صدماتی جدی به خاک وارد خواهد شد.

ضمائم خاک

اگر میخواهید به خاک آهک اضافه کنید به مقدار آن توجه کنید.خاک قلیایی ، موجب رشد بهتر چمن زینتی می شود. مقدار آهک مورد نیاز را باید از آزمایشگاه دریافت کنید و دقیقا همان قدر را اضافه کنید زیرا اگر اینکار را اشتباه  انجام دهید میزان PH خاک تغییرکرده و در نتیجه رشد گیاهان با مشکل مواجه میشود.

وقتی می خواهید به زمین خاک یا کود اضافه کنید ،توجه داشته باشید که مواد باید به تمامی لایه ها برسد و به خوبی با آنها مخلوط شود.لایه های زیرینی که با مواد جدید ترکیب می شوند تاثیر بسزایی در رشد چمن دارند.همچنیمن کود اضافه شده بر میزان اسیدیته خاک اثر دارد که برای رشد مفید است.

15 سانتی متر خاک جدید اضافه کنید. ممکن است این کار غیر معمول به نظر بیاید ولی شاید در زمین های رسی سنگین نیاز شود.

 • این میزان را به 3 بخش تقسیم کنید.
 • مقدار اول را به عمق 20سانتیمتر زیر و رو کنید.
 • بخش دوم را به آن اضافه کرده و به میزان 15 سانتیمتر زیرو رو کنید.
 • بخش سوم را به 10 سانتیمتر رویین اضافه کنید.

از حالا به بعد شما شاهد ترکیب شدن خاک جدید با قدیمی میشوید ، خاک قدیمی به خوبی شکسته شده و به راحتی نور را درون خود عبور میدهد و با خاک رس نمناک کاملا به زهکشی آب میپردازند.

پاکیزه سازی محل کاشتن دانه ها

در فرایند زیر و رو شدن خاک دانه های علف هرز به سطح آورده می شوند و در زمین چمن شما رشد خواهند کرد. در این مرحله چند کار به کاهش رشد آنها کمک می کند :

 • اگر خاک رویین را پردازش کنید ، دانه ها مشکلی ایجاد نمیکنند.
 • اگر بذر پاشی میکنید ، میزان بذر را به منظور افزایش پتانسیل چمن خروجی ، افزایش دهید.
 • اگر زمان کافی دارید ، زمین را مدتی برای رشد خوبتر چمنها رها کنید. بعد از آن با اسپری کردن گلیفسفات علف های هرز را کاهش دهید.

آماده سازی زمین چمن

استفاده از ماسه

اضافه کردن ماسه به خاکهای سنگین امکان پذیر است اما نیازمند ترکیب شدن هرچه بیشتر آن با خاک قبلیست. خاک های رسی برای اضافه کردن ماسه از همه سودمند ترند اما همچنین از همه سخت تر با آنها مخلوط میشوند. ماسه های رود بهترین نوع ماسه هستند، اما ماسه های ساخت و ساز و ساحلی به هیچ وجه خوب نیستند !!

قدم یکی مانده به آخر در آماده سازی زمین چمن

دست آخر به مرحله ی پایانی و تکمیل کننده ی آماده سازی زمین چنت  می رسیم.

کار را با خراشیدن خاک برای رسیدن به سطحی صاف آغاز میکنیم ، از وسایل مخصوص فضای سبز یا شخم زن ها استفاده کنید.

در مرحله بعد به هنر قدیمی و زیبای “لگد کردن” یا “پاشنه کوبی” بر سطح خاک میرسیم. با اینکه زمان زیادی را صرف میکند اما سود زیادی را برای صاف و یکدست شدن زمین به ما میرساند. اینکار را همه ی متخصصان این زمینه تایید و تاکید کرده اند و این روش تنها راهیست که میتوان بوسیله ی آن تمامی حفره ها و ناهمواری ها را از بین برد. با انداختن وزن خود بر روی پاشنه ی خود انداخته و منظم بر هرقسمت بکوبید تا هر نوع برامدگی را از بین برده یا از بوجود آمدنش جلوگیری کنید. شما باید هر قطعه را به لگد کردن بگذرانید تا زمین را آماده ی کشت چمنها کنید و هر دفعه که پای خود را میکوبید به اندازه ی نصف پا ، پایتان را به اطراف بکشانید .

آماده سازی زمین چمن

بعد از اینکار ها شما باید دوباره حفره گود کنید و ضرباتی ناگهانی به خاک وارد کنید. اگر هنوز انرژی دارید روش لگد کردن و نصف پا را ، در جهت عکس انجام دهید و پاشنه کوبی را محکمتر برای آخرین بار تکرار کنید.

قدم آخر آماده سازی زمین چمن پدید آوردن زمینی مرطوب است . رطوبت زمین بسیار ضروری است زیرا در زمان جوانه زنی چمنها شما خیلی کار سختی را در هنگام آبدهی آنها به دوش دارید و باید محتاط باشید وگرنه هنگام آبدهی ممکن است جوانه ها شسته شوند.قبل از مرطوب کردن چند بارگود سازی را انجام دهید و سپس مکان های خشک را مرطوب کنید. آبدهی به شما زمانی دوباره برای پاشنه کوبی خواهد داد و میتوانید در این زمان زمین راقبل از بذرپاشی ، از ناهمواری درست کنید.

در آخر شما صاحب زمین چمنی دل انگیز خواهید شد که میتوانید زمانی خوش را بوسیله ی دوستانتان بر آن بگذرانید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *