شته

آفید (شته)

آفید (شته)

آفید (شته)

شته

برگهای زرد و تخریب شده، بازماندن از رشد و ذرات سیاه رنگ چشبان و غیرقابل دید روی گیاه میتواند به این معنی باشد که گیاه شما مورد حمله شته قرار گرفته است.

شته

آفید از پهنه ی گسترده ای از انواع گیاهان تغذیه میکند و در نمونه های شدید، گیاه دیگر نمیتواند رشد کند.همزمان با تغذیه ، آنها موادی چسبان ترشح میکنند که عسلک نامیده میشود. عسلک به سرعت مورد هجوم قارچ قرار میگیرد و دودی رنگ میشود. همچنین ویروسها را منتشر میکنند که بسیاری از این ویروسها علاج ناپذیر هستند.به همین دلیل کنترل آنها بسیار مهم است.

مبارزه با شته :

شته

این حشرات به خوبی نسبت به حشره کش ها واکنش نشان نمیدهند اما شما می توانید با تضعیف آنها و مدریت باغتان، آفیدها را تحت کنترل خود قرار دهید. این حشرات دشمنان طبیعی زیادی دارند که استفاده از آنها برای کنترل، از هر روش در دسترس دیگری بهتر می باشد. پرورش دادن حشراتی که دشمن طبیعی این حشرات هستند( مانند بال توری و کفشدوزک) یک روش بسیار خوب برای کنترل بیولوژیک  شته هاست. کاشتن گیاهانی مانند نعناع،رازیانه،شوید،بومادران و قاصدک کمک میکند که این حشرات مفید به باغ شما حمله کنند. حشره کش ها حشرات پرداتور(حشرات شکارگر) را بیشتر از شته ها از بین میبرند بنابراین جمعیت شته ها غالبا بعد از اسپری کردن حشره کش افزایش می یابد. استفاده از راه های طبیعی برای کشتن آفید ها ، حشراتی که دشمن طبیعی آنها  هستند را حفظ میکند.

شته

زمانی که حشرات شکارگر خم میشوند تا شته ها را از بین ببرند، مورچه های داخل باغ( یا باغچه) از شته ها محافظت میکنند. مورچه ها از عسلک تولید شده ی شته ها تغذیه میکنند بنابراین این بهترین دلیل برای دفاع کردن مورچه ها از این منبع ارزشمند و دلخواه آنهاست. خلاص شدن از شر مورچه ها در کنترل این حشرات مزاحم اهمیت به سزایی دارد. پوشاندن قسمت های پایینی ساقه گیاه با ماده ای چسبناک موجب گیر افتادن مورچه ها و ممانعت از بالا رفتن آنها از ساقه میشود. همچنین شما میتوانید  ماده ی چسبناک را به تنه ی درختان و بوته هایی که پوستی ضخیم دارند آغشته کنید.

کنترل ارگانیک شته

شته

یک اسپری آب قوی به وسیله شلنگ به بسیاری از این حشرات ضربه خواهد زد و آنها قادر به بازگشت نخواهند بود.همچنین بعضی از عسلک ها شسته میشوند. اسپری کردن گیاهان هر روز باید انجام شود تا زمانی که گیاه دیگر حشره ای  نداشته باشد.

شته

گیاهانی را برای کنترل خانگی این آفت  پرورش دهید. گیاهان زیر برای آفید ها جذاب بوده و برای کنترل ارگانیک  مناسب هستند. پرورش این گیاهان دور از دیگر گیاهان باغ باعث فریب آن ها و نگه داشتن باغ عاری از آنها میشود.

  • گل لادن
  • گل ستاره
  • گل ختمی
  • گل زبان در قفا
  • بگونیا
  • گل شاه پسند
  • گل کوکب

 

منبع

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *