آرتمیزیا

آرتمیزیا (Artemisia)

آرتمیزیا(Artemisia)

آرتمیزیا(Artemisia)

PicsArt_07-12-06.52.03

نام فارسی آرتمیزیا
نام انگلیسی Artemisia
نام علمی Artemisia vulgaris
خانواده کاسنیAsteraceae

اطلاعات کلی :

PicsArt_07-12-06.53.01

نام فارسی اصیل: آرتمیزیا

نام رایج فارسی : آرتمیزیا

نوع: چندساله علفی و بوته ای

خانواده:  Asteraceaeکاسنی

ارتفاع:  ۳۰-۹۰ سانتیمتر

گسترش: ۳۰-۳۰۰ سانتیمتر

رنگ گل: زرد

نور: آفتاب پسند

نیاز آبی:  کم

نگهداری: کم

گل:  زرد و گرد کوچک

برگ:  حاشیه دار نقره ای رنگ

مقاومت :زیاد

PicsArt_07-12-06.53.27

معرفی

آرتمیزیا گیاهی است با دارا بودن ۲۰۰-۴۰۰ گونه متعلق به خانواده Asteraceae یا کاسنی است.گونه های مختلف آرتمیزیا شامل سلمک معطر، برنجاسف،درمنه هستند.آرتمیزیا درختچه علفی سخت است که بخاطر ماده  شیمیایی قوی در روغن عصاره ای خود شناخته شده است.آرتمیزیا در هردو نیم کره شمالی و جنوبی ،معمولا در منطقه خشک یا نیمه خشک رشد می کند.انواع چشم گیر آن شامل A.vulgaris(برنجاسف)،A.tridentata(درمنه)،A.annua(گندواش)،A.absinthium  (سلمک معطر)،A.dracunculus(ترخون) و A.abrotanum(برنجاسف جنوبی)است.آرتمیزیا رشد رویشی توانمندی دارد در صورتی که به طور چشمگیر گل تولید نمی کندبخاطر شاخ و برگش مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین ترتیب قرار گیری گل ها عالی است.

PicsArt_07-12-06.59.07

ویژگی های ظاهری

PicsArt_07-12-06.54.53

برگ:

این گیاه دارای شاخ و برگ های نقره ای-سبز  براق و درخشان وحاشیه دار است.آرتمیزیا بخاطر برگ های نقره ای و بافت عالی خود بسیار با ارزش است.برگ ها متناوب بوده و دارای بریدگی های عمیق است.برگ های بسیاری از گونه های آن با کرک سفید پوشانده شده.

PicsArt_07-12-06.52.35

گل :

گل کوچک این گیاه دارای اهمیت ناچیز بوده و کوچک و رنگ زرد است.

PicsArt_07-12-06.55.42

ساقه:

 ساقه علفی افراشته و به رنگ سبز دارد.

نگهداری

PicsArt_07-12-06.58.02

نور:

 آن را در مقابل نور خورشید قرار دهید.به آفتاب کامل نیاز دارد.دما می تواند ۳-۲۳درجه باشد.

PicsArt_07-12-06.54.25

آبیاری :

در هر آبیاری باید دقت کنید خاک خشک شده باشد و سپس آبیاری را انجام دهید.خاک مرطوب باعث مرگ بیشتر انواع آرتمیزیا می شود به استثنای گونه A.lactiflora

PicsArt_07-12-06.53.59

خاک:خاک این گیاه باید خاکی حاصلخیز و دارای زهکشی خوب باشد.خاک های شنی و لومی شنی برای آن مناسب است.مخلوطی از خاک باغچه و کمپوست و ماسه نیز مناسب است.

PicsArt_07-12-06.58.35

آفات و مشکلات:

آفات و بیماری های آرتمیزیا عبارت اند از :قارچ مولد زنگ سفید گیاهی ،سفیدک کرکی،سفیدک گردی یا آردی،و بیماری های متنوع قارچی گیاهی.

PicsArt_07-12-06.56.52

تکثیر :

تکثیر با بذر

تکثیر این گیاه از طریق بذر در فصل بهار یا پاییز در یک محفظه یا جعبه یا گلدان صورت می گیرد.

تکثیر با قلمه

اجازه دهید گیاه در فصل بهار رشد کند سپس ساقه های ۱۵-۲۰سانتی متری را جدا کرده و برگ های پایینی را جدا کنید سپس در خاک بکارید وآن را در سایه قرار داده و روزی دو بار آب بدهید.

PicsArt_07-12-06.59.07

کاربرد  :

این گیاه بخاطر داشتن برگ های نقره ای-سبز و رایحه خوش خود در آشپزخانه و موارد آشپزی و همچنین در موارد درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از گیاه درمنه جهت رفع بیماری و لکه های قارچی استفاده می شود. گیاه درمنه دارای ماده شیمیایی به نام تانن است که برای ترمیم زخم موثر است و خاصیت میکروب کشی نیز دارد.درمنه همچنین دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی،ضد سرفه،باد شکن،اشتها آور،ضد التهاب،ضد انگل آسکاریس است.برنجاسف به عنوان داروی ضد نفخ ،ادرار آور و دهان شویه مورد استفاده قرار می گیرد.برنجاسف مقوی معده و ضد تشنج است.گندواش خاصیت ضد سرطانی دارد.

PicsArt_07-12-06.53.27

مباحث اضافه:

برای کنترل اندازه آرتمیزیا آن ار در بهار هرس کنید.توجه داشته باشید که هرس را از قسمت های چوبی چند ساله انجام ندهید ،سراغ جوانه گیاه بروید و هرس را از قسمت بالای جوانه انجام دهید.درصورت نیاز این کار را در تابستان نیز می توانید انجام دهید.

ندا جوادی پاشاکی

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آلوئه ببری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *