آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان به روش صحیح

آبیاری گیاهان به روش صحیح

آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان

آبیاری ساده ترین اصل نگهداری از یک گیاه خانگی می باشد. اما این موضوع به ظاهر ساده گاهی افراد با تجربه را نیز به دردسر می اندازد. آبیاری صحیح و به موقع گیاه امری ضروی در حفظ سلامت گیاه و فراهم آوردن شرایط ایده آل برای رشد آن است اما حتی افراد با تجربه نیز گاها در تعیین مقدار آب مورد نیاز برای گیاهان خود به مشکل بر می خورند. بی توجهی به آبیاری صحیح گیاه باعث وارد آمدن استرس به گیاه شده و نتیجه آن می تواند از پژمردگی و ریزش برگ ها تا مرگ گیاه دوست داشتنی شما باشد.

معمولا افراد بر اساس زمان بندی که خود مشخص می کنند به گلدان ها آب می دهند. اما میزان نیاز هر گیاه به آب به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از بارزترین این موارد نوع یا گونه گیاه است. در مقام مقایسه و به طور واضح نیاز آبی یک بامبو و یک کاکتوس خانگی هیچگاه برابر نیست. پس اولین گام در آبیاری صحیح گیاه شما ، شناختن نیاز آبی گیاهی که از آن مراقبت می کنید است. میزان آب مورد نیاز گیاه به عوامل دیگری از جمله محل قرار گیری آن و فصل نیز بستگی دارد. پس اگر به تمام گیاهان خود همزمان و در چند روز مشخص از هفته آب می دهید بهتر است هرچه زودتر این کار را متوقف کنید.

تنش آبی در گیاه می تواند به دو صورت کم آبی و آبیاری بیش از حد وجود داشته باشد. در مورد گیاهان خانگی معمولا آبیاری بیش از حد عامل ایجاد مشکل است. با آبیاری بیش از حدِ خاک ، آب تمامی منافذ خاک ،که هوا در آن موجود بوده، را اشغال می کند و در نتیجه ، به علت نیاز ریشه های گیاه به هوا برای تنفس، حالت خفگی در ریشه ها ایجاد می شود.

آبیاری گیاهان

زمان آبیاری گیاهان

گیاه من چه زمانی نیاز به آبیاری دارد؟

یکی از راه های سنجش وجود آب در خاک، استفاده از دستگاه رطوبت سنج خاک است. اگرچه این روش دقت بالاتری را به همراه دارد اما راه های جایگزین بسیار ساده تری برای مراقبت از گیاهان خانگی وجود دارد.

– ساده ترین روش استفاده از انگشت دستانتان برای اندازه گیری رطوبت خاک است . شما می توانید انگشت خود را به اندازه یک تا دو بند انگشت درون خاک گلدان فرو ببرید، اگر رطوبت احساس کردید، برای چند روز به گیاه خود آب ندهید.

– روش آبیاری گیاهان بر اساس برنامه ی از پیش تعیین شده ، روشی دقیق و کارآمد برای آبیاری گیاهان شما نیست پس بجای استفاده از این روش سعی کنید وزن گلدان را در زمان خشک بودن خاک و پس از آبیاری به دست آورید. در این صورت می توانید قبل از خشک شدن کامل خاک، آبیاری گیاهان  را انجام دهید.

آبیاری گیاهان

سنجش رطوبت خاک به وسیله انگشت

غرقاب شدن گیاه در اثر آبیاری گیاهان به صورت نامطلوب

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه

یکی از نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه ، نرم شدن بافت برگ ها و تغییر رنگ آن ها به زرد و در نهایت ریختن آن هاست . البته این موارد ممکن است با علائم کم آبی در گیاه شبیه باشد اما تفاوت در اینجاست که در مورد کم آبی برگ های ریخته را خشک و شکننده خواهید یافت اما برگ هایی که بر اثر آبیاری بیش از حد میریزند حالت نرم و انعطاف پذیر دارند.

‏نشانه های آبیاری بیش از حد تنها به گیاه محدود نمی شود و می توان این نشانه ها را در ظرف و خاکی که گیاه در آن قرار دارد نیز دنبال کرد. به وجود آمدن خزه و جلبک ، قارچ ، و مگس های قارچ روی سطح خاک همگی می توانند نشانه هایی از آبیاری بیش از حد باشند. خاک اشباع شده از آب نه تنها به خودی خود به گیاه آسیب می رساند بلکه زمینه ای را برای رشد انواع مشکلات سلامت دیگر را برای گیاه فراهم میکند

– به مشام رسیدن بوی آزار دهنده از گلدان و استشمام بوی پوسیدگی نیز نشانه دیگری از به وجود آمدن مشکلات در خاک گیاه در اثر آبیاری بیش از حد می باشد. این بو معمولا در اثر پوسیدگی ریشه و مواد آلی موجود در خاک ایجاد می شود.

– هرگز اجازه ندهید آب در ته گلدان شما جمع شود. در مورد گیاهانی که در آب قرار می گیرند نیز آب را طور مرتب عوض کنید تا از پوسیدگی ریشه و مگس قارچ جلوگیری شود.

آبیاری گیاهان

پژمردگی گیاه در اثر آبیاری بیش از حد

راه های پیشگیری از اثرات سوء آبیاری بیش از حد

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از جمع شدن آب درون گلدان و اثرات سو آن ، ایجاد سوراخ هایی در ته گلدان و مطمئن شدن از بسته نبودن آن ها در صورت وجود می باشد. با استفاده از این روش آب در ته گلدان جمع نخواهد شد و تا حد زیادی از پوسیدگی ریشه جلوگیری خواهد شد. اما وجود این منافذ نباید باعث شود تا شما گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید چرا که با این کار علاوه بر از دست دادن مواد مغذی با ارزش درون خاک ، تمام آب ورودی نیز دفع نخواهد شد و ریسک آسیب رسیدن به گیاه افزایش خواهد یافت.

استفاده از کمپوست به اندازه کافی و ایجاد بافت خاک سبک نیز در اشباع نشدن آب در گلدان و خروج سریع آب اضافه کمک خواهد کرد. همچنین گلدان های سفالی در مقایسه با انواع پلاستیکی اجازه تبخیر آب اضافی درون گلدان را می دهند و به جلوگیری از اشباع شدن آب کمک می کنند.

آبیاری گیاهان

بهترین روش آبیاری گیاهان برای جلوگیری Overwatering چیست؟

یکی از راه های تنظیم میزان آب درون خاک و جلوگیری از آبیاری بیش از حد استفاده از آبیاری تحتانی (Sub-Irrigation) می باشد . در این روش بجای آبیاری معمول و از سطح خاک ، ظرف نگهدارنده آب که در زیر گلدان قرار گرفته ، از آب پر شده و آب همانگونه که جذب یک اسفنج می شود، در خاک نیز به وسیله لوله های بسیار نازک موجود به بالا کشیده شده و به سطح ریشه می رسد. از مزایای این روش می توان به مرطوب بودن همیشگی سطح ریشه در عین خیس نبودن آن ، جلوگیری از هدر رفت مواد مغذی خاک و … اشاره کرد. اما باید توجه داشت که این روش در خاک هایی با بافت متوسط عملیاتی است.

نجات گیاهان از خشک شدن در اثر کم آبی

در کنار آبیاری بیش از حد، ممکن است به دلایل مختلف فراموش کنید به گیاه خود آب دهید و گیاه دچار پژمردگی شود. گاهی اوقات می توان گیاهانی که آب دریافت نکرده اند را نجات داد. گیاهانی که آب مورد نیاز خود را دریافت نکرده اند معمولا پژمرده شده و می میرند. هنگامی که گیاه در حال پژمردگی است زمانی فرا می رسد که آب دادن به آن، حال به هر مقداری که باشد، دیگر فایده ای نخواهد داشت و گیاه نجات پیدا نخواهد کرد.

اما گاهی نیز می توان یک گیاه در حال پژمردگی را نجات داد. در این صورت گلدان مورد نظر را در کاسه ای که محتوی ۳ تا ۴ سانتی متر آب می باشد قرار داده و گیاه را با جدا کردن گل های خشک شده هرس کنید. سپس سطح برگ ها را به وسیله یک افشانه کاملا مرطوب کنید. هنگامی که رطوبت از کاسه محتوی آب به سطح گلدان رسید آن را از کاسه خارج کرده و گیاه را برای یک تا دو روز به مکانی که سایه نسبی وجود داشته باشد منتقل کنید.

آبیاری گیاهان

پژمردگی یک گیاه در اثر کم آبی

 

نویسنده: سعید صفاری

منبع

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آلوئه دراکولا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *