آبیاری سدوم

آبیاری سدوم

آبیاری سدوم

آبیاری سدوم و نکات مهم آبیاری

Sedumspuriumtricolor

گیاه سدوم که با نام هایی چون stonecrop  شناخته می شود نیاز به آب کمی دارد. سدوم نوعی ساکولنت به شمار می رود که دارای برگ های گوشتی و آبداری است که وظیفه ذخیره آب را در این گیاه بر عهده دارد در نتیجه این توانایی سدوم نسبت به خشکی و شرایط سخت آبی دارای مقاومت شده است. تمامی گیاهان نیازمند آب هستند و سدوم در بین گیاهان استثنا نیست در نتیجه  شما باید به این گیاه به میزانی آب بدهید که در عین شادابی از آب زیاد رنج نبرد.  یکی از مسائلی که در سدوم ها رایج است آبیاری و جمع شدن آب در محیط ریشه است که این اتفاق هم در فضای بیرونی و هم در گلدان رخ می دهد. نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که سدوم ها در شرایطی که بیش از حد آبیاری صورت بگیرد زودتر از شرایطی که آبیاری کم باشد از بین خواهند رفت.

اگر شما این گیاه را در گلدان در محیط داخلی خانه یا محیط بیرونی نگه داری می کنید برای آنکه متوجه شوید چه زمانی گیاه شما نیازمند آبیاری است باید انگشت اشاره خود را تا ۶ سانتی متر در داخل خاک فرو کنید اگر خاک خیس بود گیاه شما نیازمند آبیاری نیست اما اگر خشک بود باید آبیاری انجام شود اما به یاد داشته باشید این گیاه تا عمق ۱۲ سانتی متری توانایی جذب آب را دارد.

آبیاری سدوم

اما اگر این گیاه را در محیط خارجی و در باغچه و … نگهداری می کنید بهتر است تنها زمانی که هوا گرم و خشک است در فصل تابستان آبیاری را انجام بدهید.

یکی از نکاتی که در آبیاری سدوم باید در نظر بگیرید خشکی دادن بین دو آبیاری است. این بدان معنا است که شما بین دو آبیاری باید به خاک اجازه بدهید که کاملا خشک شود. اگر آب و هوا بارانی باشد نیازی به آبیاری سدوم نیست.

هنگامی که خاک سدوم خشک شد آبیاری را تا ارتفاع ۳ سانتی متری انجام بدهید. اجازه بدهید آب وارد خاک شود سپس با انگشت اشاره خود میزان رطوبت وارد شده به خاک را حس کنید. خاک نباید غرقابی شود.

اگر شما سدوم را در گلدان کاشته اید پس از آنکه آبیاری را انجام دادید و اضافه آب به زیر گلدانی منتقل شد باید زیر گلدانی را تخلیه کنید.

آبیاری سدوم

گیاه سدوم در خاکی که بافت سنگی و زهکشی مناسبی داشته باشد رشد خواهد کرد. خاک های غنی لومی و خاکهای رسی سنگین که قابلیت نگهداری آب را دارند برای این گیاه مناسب نخواهند بود در نتیجه اگر شما این گیاه را در فضای سبز استفاده می کنید باید خاک محل کاشت این گیاه را اصلاح کنید و برای رشد این گیاه خاکی سبک با زهکشی مناسب انتخاب کنید.

اگر شما سدوم را در گلدان می کارید بهتر است گلدانی که دارای سوراخ مناسب است انتخاب کنید که خروج آب راحت تر صورت بگیرد. بهترین خاک برای این گیاه خاک های ترکیب شده برای کاکتوس و ساکولنت است که می توانید از گلفروشی ها تهیه کنید.

شاید در نگاه اول شما به این فکر بیافتید که اگر برای سدوم خاکی سبک و شنی تهیه کنید این گیاه نیازمند مواد غذایی خواهد بود و این کمبود را با کوددهی جبران کنید. اما باید در اینجا به این نکته اشاره کنیم که به هیچ وجه به سدوم کود ندهید. این گیاه به مواد مغذی بیش از حد حساس است و اگر این اتفاق برایش رخ بدهد حتما دچار افتادگی خواهد شد.

تجربه برخی از افراد نشان دهنده آن است که آبیاری باید هز ۱۰ روز تا ۱۴ روز انجام شود که نمک موجود در خاک را بشوید و از شوری خاک جلوگیری کند. اما این تنها به عنوان یک تجربه ذکر شده است.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

این مطلب را نیز مطالعه کنید   هرس گل یخ
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *